Bylo jí osmnáct, chtěla se osamostatnit a v té době potkala pětadvacetiletého milého muže. „Byl pozorný a choval se ke mně velmi hezky. Plánovali jsme společnou dovolenou. Při té příležitosti mi přítel řekl, že slyšel o možnosti práce na farmách ve Španělsku. Vydali jsme se tam a cestou jsme zastavili v Německu u benzinové pumpy. Přítel odtud vyšel se dvěma dalšími muži, údajnými stopaři. Dál už si pamatuji jen to, že jsem ležela nahá v nějakém pokoji a donutili mě dělat prostitutku," řekla Petra.

Ta měla nakonec štěstí. „Nevím, jak dlouho jsem v tom nočním klubu byla. Možná dva měsíce, možná tři. Vysvobodila mě až policejní razie," dodala dívka.

Osvěta ve školách

Podobných příběhů je mnoho. Právě obětem obchodování s lidmi nabízí pomoc projekt Magdala, který se snaží varovat hlavně mladé lidi. „Pořádáme proto přednášky na středních školách na Blanensku a Boskovicku. Snažíme se studentům vysvětlit, aby byli opatrní, protože do podobných problémů mohou být vtaženi velmi lehce a pak je těžká cesta zpět," řekl sociální pracovník Oblastní charity Blansko Kamil Štěcha. Nyní se chystají i přednášky pro dospělé.

Podle Elišky Bohatcové z charity pracovníci projektu Magdala pomáhají i přímo lidem, kteří se pohybují v prostředí prostituce. „Snažíme se změnit jejich pohled na bezvýchodnost životní situace, snížit riziko přenosu nebezpečných pohlavních chorob a pomoct jim vyrovnat se s krizovými prožitky. Tato problematika se však netýká jen žen. Stále více se objevují případy obchodu s lidmi za účelem nucené práce," řekla Bohatcová.

Projekt Magdala má působnost na Blanensku a Znojemsku. Začal loni a potrvá do dubna příštího roku. Podporuje ho grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Evropského hospodářského prostoru.