Aplikace funguje na všech typech chytrých telefonů, tabletů i počítačů. Stačí se jen zaregistrovat. „Po spuštění přinese uživatelům přehledně strukturované informace o otevírací době, výši vstupného, kulturních akcích a dalších aktualitách," vyjmenovala funkce mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Web však nabídne přehled i o akcích památek soukromých vlastníků a dalších institucí a organizací pečujících o památky zpřístupněné turistům.

S pomocí aplikace se mohou návštěvníci také nově i v elektronické podobě připojit k akci památkového ústavu, kdy za pět placených vstupů získají šestý zdarma. „Princip přitom zůstane stejný jako u papírových průkazů, na které mohli lidé sbírat návštěvy už v předcházejících pěti letech," uvedla mluvčí.

jak to funguje - každý, kdo se chce do programu zapojit, se musí nejprve registrovat na stránkách www.klickpamatkam.cz
- registrací každý získá mobilní klíč s unikátním QR kódem
- za každý vstup dostane návštěvník na svůj účet kredit
- po získání pěti kreditů může účastník věrnostního programu navštívit zdarma jednu památku
- jednotlivé kredity je možné sbírat po dobu jednoho roku. Potom jejich platnost propadá
- mobilní klíč platí vždy jen pro jednu osobu. Je nepřenosný

S rozšířením možností pro návštěvníky souvisí také nová technika, kterou si musely jednotlivé památky zajistit. „Čtečky takzvaných QR kódů jsme si pořídili už s předstihem. Na zámku jsme je měli loni na podzim," řekla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Náklady však jednotlivé památky řešit nemusely. Jejich pořízení pokryly peníze z ministerstva kultury, které se na programu spolupodílí. Novou techniku už mají nainstalovanou třeba i na hradě Veveří, přestože tam první letošní návštěvníci mohou přijít až v dubnu.

Právě v Lednici, která se už několik let drží na první pozici návštěvnosti v celé republice, využívají lidé věrnostní program vůbec nejvíce. „Lidé logicky nejdříve navštíví hrady a zámky, kde je vstupné levnější. Až u nás poté uplatní šestý vstup, který je zdarma," poznamenala kastelánka.

Nadále však mohou program zvýhodněného vstupného využívat i ti, kteří nemají přístup k moderní technice. V platnosti stále zůstávají i papírové průkazy.

To, že se památky přizpůsobují moderním trendům, je podle Jana Chmelíčka z jihomoravské centrály cestovního ruchu logické. „V dnešní době totiž velmi podstatná část turistů spoléhá právě na technické vymoženosti. Byla by ale chyba, kdyby se hrady a zámky úplně zbavily papírových průkazů. Starší lidé totiž stále tvoří poměrně silnou skupinu, zejména co se týče poznávacích výletů," zdůraznil Chmelíček.

Za pravdu mu dává důchodkyně Zdena Dufková. „S manželem hlavně v létě jezdíme na výlety po památkách. Vzhledem k výši svého důchodu jsem ráda, že můžu jít aspoň jednou za čas zadarmo. S moderní technikou si ale příliš nerozumím," vysvětlila Dufková.

Klíč k památkám cílí na všechny skupiny turistů. Speciální program však nabízí pro školní skupiny dětí do patnácti let. „Je ale nutné se předem ohlásit. Po předložení Klíče pro školy na pokladně památky získají tyto skupiny padesátiprocentní slevu," dodala Tichá. Webový portál mohou využívat i cizinci. Informace na něm obsažené jsou totiž dostupné v šesti různých jazycích.