Podle policistů jsou případy ženských neplatiček spíše výjimečné. „Za letošní rok evidujeme v Jihomoravském kraji čtyři sta šedesát případů a z nich se třiačtyřicet týká žen," poukázala brněnská policejní mluvčí Andrea Straková. S vymáháním alimentů loni na jižní Moravě podle policie bojovalo zhruba tisíc pět set rodičů a o rok předtím asi o jednapadesát více.

Velká část z nich končí u soudu. V případě nedbalosti jim můžou soudci uložit trest až rok vězení. Pokud se prokáže úmysl, neplatič může za mřížemi strávit ještě o rok déle. Kromě toho můžou dlužníci už více než dva roky přijít o řidičský průkaz. A právě to je účinná zbraň, která podle Jaroslava Kocince z Exekutorské komory České republiky stojí za celostátním poklesem neplatičů výživného. „Ve většině případů pak dlužník téměř okamžitě kontaktuje příslušného exekutora a snaží se o zaplacení dluhu, třeba formou splátkového kalendáře. Velká část z nich dorazí přímo na úřad s hotovostí a chce řidičský průkaz zpět," informoval Kocinec.

Soudní exekutoři jich od roku 2013 zabavili přes pět tisíc. Zákon se však vztahuje pouze na ty, kteří mají nedoplatek na výživné svého nezletilého dítěte. To se možná brzo změní. „Poslanci projednávají návrh, který by měl rozšířit možnost vést exekuci tímto způsobem i na případy, kdy je vymáhán nedoplatek výživného na zletilé dítě do šestadvaceti let, které stále studuje," poukázal Kocinec.

Řidičák navíc nejde sebrat profesionálnímu řidiči. „Jestliže dlužník prokáže, že ho potřebuje pro sebe, nebo pro dítě, ke kterému má vyživovací povinnost, zabavit ho nelze," vysvětlil mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Metodu považuje za platnou i pětatřicetiletá Zuzana z Brna, která vždy několik měsíců marně čeká na výživné. Otec má na nezletilou dceru platit tisíc korun měsíčně. „Rozumně se ale domluvit nejde a uhánění mi není vůbec nic platné. Chodím proto každé čtyři měsíce na policii, kde podávám trestní oznámení," uvedla Zuzana. Teprve potom se věci dostávají do pohybu a otec nějakou část peněz uhradí. „Bojí se totiž toho, že by mohl přijít o řidičský průkaz a musel by chodit pěšky. Je to ale věčný kolotoč a nikdy nezaplatí včas," dodala Zuzana, která však neví, jak jinak by si mohla poradit, než se pravidelně obracet na policii.

Podobnou situaci zažívá v Jihomoravském kraji řada lidí a právě v takových případech nabízí pomoc například brněnská advokátka Dominika Tesařová, která se zabývá rodinným právem. „V poslední době jsme řešili asi patnáct případů. Většinou se to týkalo otců. Ti chytří zaplatí jednou za šest měsíců, aby se vyhnuli trestnímu stíhání. Jiní zase pracují načerno, aby neměli oficiální příjem, ze kterého by výživné mohli platit," řekla Tesařová. Podle ní jsou případy většinou dlouhodobé a otcové tedy neplatí dva nebo více roků. „Problém je v tom, že peníze lze vymáhat jen zpětně. Matky musí podávat trestní oznámení každý měsíc znovu. Neplatiči většinou dluží desetitisíce, někdy dokonce i statisíce korun," poukázala advokátka.

KLÁRA ČÁPOVÁ
LENKA GRABCOVÁ