Návštěvníci cestují v čase. Ve spodním patře budovy se neživou přírodou vracejí o desítky milionů let zpět. Navštěvují starohory i prvohory nebo se seznamují se vznikem krasových jevů. Vidí dokonce i devonské moře. Pak udělají jen pár krůčků po schodech do druhého patra, kde je přivítá živý svět. Skalní step, suťové lesy nebo bučiny.

Muzeum? I tak se to dá říct, ale velice moderní. Téměř všech exponátů se lze dotknout. Většina je ve 3D rozměru. Doplňuje je řada interaktivních obrazovek, krátké filmy, kvízy a animace. Tak to vypadá v novém Domě přírody, který včera slavnostně otevřeli nedaleko hotelu Skalní mlýn v Moravském krasu.

Stal se přirozeným nástupištěm ke zdejším největším turistickým atrakcím – jeskyním Punkevním, Kateřinské a propasti Macoše. Návštěvníci se tam mohou poutavou a hravou formou dozvědět velké množství informací o Moravském krasu a jeho historii.

Při otevření nechyběla řada významných hostů. Nenechal si jej ujít například ředitel chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví Michal Servus. „Kolegové to tady udělali skvěle. Je zde mnoho animací, které zaujmou hlavně děti. Toto rozhodně není muzeum, ale místo, kde mohou rodiny příjemně strávit volný čas a přitom se dozvědět spoustu zajímavých věcí. Mě nejvíc zaujal exponát, který interaktivně přibližuje vznik vápence," usmívá se Servus.

Dva malí synové Michaely Kovářové ze Svitav zkoušejí, jak se tavilo železo. „Je to krásný projekt na krásném místě. Myslím, že žádné dítě se tady rozhodně nebude nudit. Ty interaktivní prvky jsou ohromné," hodnotí Kovářová.

Model krasu

Pozornost návštěvníků poutá i dotykový stůl, na kterém si mohou prohlížet běžné a takzvané ortofotomapy, historické mapy z devatenáctého století či fotografie ze zajímavých míst Moravského krasu. A neméně přitažlivý je i jeho model. „Lidé si do něj mohou nalít vodu do ponorů a závrtů a na průřezu pozorovat, jak voda krajinou protéká," uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. Autorkou celé expozice, které se postupně rodila šest let, je Blanka Ponížilová.

S podobnými projekty pro děti má bohaté zkušenosti, protože dříve pracovala v Lipce, což je školské zařízení pro enviromentální vzdělávání. „Chtěli jsme se zaměřit nejen na dospělé, ale i děti. Aby expozici rychle neproletěly, ale našly si tady něco, co je zaujme. Kladli jsme důraz na interaktivnost, tedy zapojení co největšího množství smyslů," vysvětluje Ponížilová.

Hlavním architektem dvoupatrové budovy je Pavel Pekar ze společnosti P.P. Architects. Vysvětluje, že Dům přírody je nízkoenergetický a vyrobený z recyklovatelných materiálů. „Fasáda je ze dřeva a kamene, v interiéru pak návštěvníci mohou vidět například marmoleum a pohledový beton. Je vytápěný tepelným čerpadlem, které umí i chladit podlahu. Odpadní vody budou používané na splachování toalet, díky čemuž nebude docházet k plýtvání vodou," poodhaluje princip fungování domu Pekar.

I pro školy

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce jde v pořadí o šestý Dům přírody v Česku. Je ale ze všech největší. „Také je nejlépe vybavený. Podobné můžeme vidět ve Švýcarsku, Německu či Spojených státech amerických. Jsem přesvědčený, že jej navštíví alespoň čtvrtina lidí, která zavítá do Moravského krasu. Odhaduji, že sem zamíří až sto tisíc turistů ročně. Seznámí se tak se zdejší jedinečnou přírodou a krajinou v mnohem širších souvislostech," míní Brabec.

Dům přírody nabídne i ekoprogramy pro školy a rodiny s dětmi, tematické terénní exkurze či přednášky. Turistům tam také poradí, jaká místa v krasu navštívit, jak si naplánovat výlet a kde se ubytovat.