Posvátné ticho staletých stromů prořízl výkřik zoufalství. Rodrigo nechytil klíč od vězení a jeho přátelé byli odsouzeni k záhubě. Poklad Aztéků byl ztracen navždy. Tak začíná legenda stanového tábora, na který se v sobotu vydaly děti z brněnských farností. Koná se nedaleko Skaličky na Brněnsku a je jedním z téměř 130 letošních letních táborů na jižní Moravě.

Nejvíc jich pořádají jihomoravští skauti. Jen ti z Brna jich dělají padesát, přičemž vždy přilákají do třiceti dětí. Zároveň se většinou jedná o všestranně zaměřené a nejlevnější tábory, které různé organizace rodičům nabízí. „Ceny se pohybují v rozmezí od osmi set do jedenácti set korun za týden. Zhruba polovina je za stravu, zbytek je na obnovu táborového vybavení, materiál a táborovou hru a podobně," vysvětlil Ivo Brzobohatý z brněnského Junáka.

Až na tři týdny

Taneční nebo herecké tábory či tábory s koňmi vedou placení instruktoři, proto se cena za týden může vyšplhat i na několik tisíc korun. Naopak skautské tábory organizují dobrovolníci s potřebnou kvalifikací, kteří si zpravidla také platí část tábora. „Navíc díky tomu, že v Brně je ve vedení oddílů hodně vysokoškoláků, máme dost táborů i na tři týdny," dodal Brzobohatý. Většina oddílů ale jezdí za hranice Jihomoravského kraje. „Tábořiště jsou obvykle na Vysočině a také na Jindřichohradecku," poznamenal Brzobohatý.

Přímo na jižní Moravě je podle hygieniků, kterým organizátoři akci hlásí, táborů každý rok o něco méně. „Dřív navíc byly na víc týdnů, nyní jsou zpravidla čtrnáctidenní, a to zejména kvůli penězům rodičů," popsala situaci Eva Lysá z krajské hygienické stanice v Brně.

Hygienici pak vybrané tábory kontrolují. „Zjišťujeme například, jak vypadají stany, kuchyně nebo umývárny, kolik je v táboře záchodů, kde jsou uskladněné potraviny. Zajímá nás také vybavení lékárničky či odbornost zdravotníka," vyjmenovala Lysá. Letos už hygienici zvládli přes třicet kontrol, objevili jen pár prohřešků. „Nepamatuji se, že bychom v posledních letech nějaký tábor museli zavřít," dodala Lysá.

Přestože hygiena hlásí pokles, zájem rodičů o tábory zůstává stejný. „Můj syn je zrovna na dvoutýdenním táboře, za který jsme dali přes tři tisíce korun. Považuji to za přiměřenou cenu. Když si spočítám, kolik dnes stojí ubytování, jídlo a k tomu ještě náklady na program, těžko můžu čekat, že tábor bude levnější. Navíc takové pobyty děti rozvíjejí, takže peněz nelituji," uvedla například Bohdana Hegerová z Vyškova.

V kolektivu

S tím, že tábory jsou dobré pro rozvoj dětí, souhlasí i dětská psycholožka Marie Plevová. Podle ní přináší tábor samá pozitiva. „Alespoň pokud je dobře připravený. Děti se dostanou do přírody, učí se samostatnosti a práci v kolektivu. To je důležité hlavně proto, že kvůli trávení volného času u počítače se z nich stávají hodně individuality," vysvětlila Plevová. Dodala, že když vedoucí respektují, že každé dítě je dobré v něčem jiném a málokteré zvládne vše dokonale, posilují tak i zdravé sebevědomí.

To potvrzuje i Brzobohatý. „Získávají nové zážitky. Ty nemusí být za každou cenu kladné, ale silné. Na to nepříjemné zapomenou, ale to silné zůstane," upozornil.

Důležitá je ale i role rodičů. „Musí děti pro tábor motivovat," podotkla psycholožka Plevová.

Vedoucího děti poznaly i v masce

Jižní Morava - Skupina dětí vyrábí ze dřeva kříže a speciální kolíky. Aby se uchránila před útokem upírů. Scéna jak vystřižená z transylvánských hor se ale odehrála na jižní Moravě. Vedoucí dětského tábora na Maliné na Vyškovsku totiž vymysleli dětem netradiční program zaměřený právě na upírskou tematiku.

Inspiraci pořadatelé našli ve filmu. „Napadlo nás, že bychom mohli udělat táborový program podle filmu Drákuloviny s Leslie Nielsenem v hlavní roli. Je to sice už starší komedie, pořád ale dokáže pobavit," vysvětluje pořadatelka tábora Blanka Formánková z Domu dětí a mládeže Vyškov.

Hlavní postavu Drákuly si zahrál jeden z vedoucích. „Dost se tím bavil. Sám to pojal jako hru. Když s ostatními vedoucími vymýšleli a ladili program, hodně se u toho nasmáli," uvedla pořadatelka.

I pod maskou ale děti vedoucího poznaly. „Jinak to ani nejde. Když se mezi nimi pohybuje celý den, všimnou si, že je to on, i když je dobře namaskovaný," uvedla žena.

Upíři neděsí

Upozornila, že dětem se program líbil. A nebály se. „Těm starším je jasné, že se jedná jen o hru a také to tak berou. Mladší sice na upíry ještě věří, když se jim to ale podá citlivě, užijí si to také," konstatovala pořadatelka.

Že by někdo z dětí rozhlašoval, že upíři neexistují a hru sabotoval, Formánková nezaznamenala. „I ti starší, kteří už vědí, jak se věci mají, si v tom dokázali najít to svoje a mladším to nekazili," sdělila.

Dodala, že vedoucí už přemýšlí nad programem dalšího tábora. „Zatím vymýšlíme, na jaké téma ho uspořádáme. Zatím hledáme inspiraci," doplnila Formánková.

Například Ivě Drahokoupilové z Brna se podobný nápad líbí. „Své děti bych na podobný tábor klidně poslala. Je dobře, že někdo dokáže vymyslet takto nápaditý program. Situace je v tomto ohledu určitě lepší než za nás, kdy byly tábory přece jen fádnější," myslí si pětatřicetiletá matka dvou dětí.