Největší výdaje na nákup přístrojů měla za loňský rok brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny. Za nové vybavení loni utratila přes 230 milionů korun.

Lepší vyšetření

O necelých padesát milionů méně vložili do nákupu nových pomocníků lékařů v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. „Nejdražší přístroj, videogastroskop s ultrazvukovým přístrojem, stál přibližně čtyři a půl milionu korun. Lékařům pomáhá odhalit a určit typ nádoru v dutině břišní. Je výjimečný v tom, že dokáže detailně zobrazit i věci, které při běžném vyšetření lékaři nezjistí," podotkla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Všichni ředitelé nemocnic ale upozorňují, že by si nákup nového vybavení nemohli dovolit, pokud by nedostali dotace z různých programů nebo je nepodpořil kraj či ministerstvo zdravotnictví. „Nákup nových přístrojů je v současné ekonomické situaci ve zdravotnictví pro nemocnici velmi zatěžující. Z vlastních zdrojů řešíme pouze aktuální havárie," sdělil například ekonomický náměstek Nemocnice Vyškov Radek Klimeš.

Nemocnice infografika

Menší nemocnice, jako jsou zařízení v Tišnově a Ivančicích na Brněnsku, nepořizovaly nové vybavení již několik let. „Loni jsme kvůli úhradové vyhlášce nenakoupili žádné nové přístroje, řešili jsme pouze to, co bylo v naprosto havarijním stavu," postěžoval si ředitel Nemocnice Ivančice Jaromír Hrubeš.

Ani větší nemocnice ale nejsou zcela spokojené. „Potřebujeme pořídit nebo obnovit desítky přístrojů, včetně nákupu nových postelí. Na to teď ale nejsou peníze, musíme to proto obnovovat postupně," řekl například ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Málo dodavatelů

Nemocnice musí na každý větší nákup přístrojů vypsat výběrové řízení. Veřejné zakázky kontroluje kromě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže také například organizace Transparency International. „Zdravotnictví je specifický sektor. Je tam malý trh dodavatelů. Proto je řešení případné chyby komplikované. Každé zdržení bránící doručení přístroje může ohrozit poskytování kvalitní zdravotnické péče," řekl právník organizace Petr Leyer. Podle něj Transparency International řešila několik případů týkajících se veřejných zakázek nemocnic. „Žádná ale nebyla z Jihomoravského kraje," dodal.

Chadalíková: Z vyšetření na CT nemám strachZnojmo – V chodbičce vedle dveří s výrazným nápisem CT NEVSTUPOVAT sedí na lavici starší paní ve slušivém županu. Povídá si se sousedem v čekárně. Oba za několik minut čeká vyšetření na počítačovém tomografu.
„Mám trošku potíže s pamětí, teď si třeba nevzpomenu, na kterém patře ležím," svěřuje se šestašedesátiletá Hana Chadalíková. Na cétéčku jsem už kdysi byla, ve Znojmě to ovšem bude poprvé. Přiznám se, že jsem ani nevěděla, že ho tady mají. Dokut to člověk nepotřebuje, tak ho to ani nezajímá. Z vyšetření strach nemám, klaustrofobií netrpím a personál je tu zlatý. Jsem ráda, že ve Znojmě počítačový tomograf mají. Je to vyšetření, že člověk ani žádné nevnímá. A je to rychlé," svěřuje se Chadalíková.

Hana Chadalíková na CT.

Její klid je zřetelný. Dokonce se sousedem několikrát zavtipkuje.

Náhle se otevřou dveře kabinky pro odložení svršků. „Paní Chadalíková, pojďte prosím za mnou," vyzve vlídně sestra v bílém dámu, a ta za ní klidně pomalu kráčí.
Pacientka si s pomocí obsluhy počítačového tomografu lehá na úzké lůžko. „Teď na chvíli zavřete oči," vyzývá ženu sestra. Pak odchází do sousední místnosti, kde pracuje obsluha cédéčka. Vyšetření netrvá ani pět minut.
Po chvilce pacientka opouští vyšetřovnu. „A je to za mnou. Čas jsem pořádně nevnímala, ale odhaduji to na pět minut. Vůbec jsem se nebála. Nic to není. Je to něco jako normální rentgen. Věřím, že vyšetření pomocí tomografu doktorům pomůže lépe diagnostikovat, co v mojí hlavě není v pořádku," usmívá se bývalá zdravotní sestra.  (dak)