Jako živý bude vypadat neandrtálec, který rozšíří sbírku Moravského zemského muzea v Brně koncem roku. Vědci spolu se sochařem pracují na rekonstrukci od loňského podzimu. Exponát se stane součástí nové výstavy v pavilonu Anthropos.

Aby se neandrtálec co nejvíc podobal skutečnému, jeho tvůrci nejprve zhotovili kopii kostry. Na ni teď přidávají vrstvu z plastelíny. „Na celou postavu použijeme přibližně sto kilogramů této hmoty. Až bude tvar postavy hotový, vytvoříme formu. Nakonec neandrtálce odlijeme ze silikonu, dobarvíme jej a přidáme chlupy. Celá rekonstrukce by měla muzeum přijít na čtvrt milionu korun," uvedl sochař Ondřej Bílek.

Neandrtálci
- první vyvinutí neandrtálci se objevili před 150 tisíci lety, mizet začali před 40 tisíci lety
- obývali Evropu i Asii
- používali nástroje, mluvili
- živili se lovem i sběrem, tvořili i vlastní kulturu

Přesnost ztvárnění neandrtálce je podle antropoložky Evy Vaníčkové v republice ojedinělá. „Tyto sochy mají sice v republice i jiná pracoviště, jenže stavba jejich těla není přesná. Navíc jsou vyrobené ze sádry, proto nejsou moc přesvědčivé," vysvětlila Vaníčková.

Tak přesných modelů, jaký bude mít Anthropos, je na světě přibližně deset. V České republice chyběl.

Tvůrci sochy použili nejmodernější metody, například 3D tisk nebo počítačové modelování. Využili model kostry člověka dnešního typu, který přemodelovali podle nálezů neandrtálských kostí. Neandrtálec měl totiž kratší končetiny, objemnější hrudník, menší mozek a další odlišnosti. „Pomohly nám i kosti, které ve sbírce máme. Naskenovali jsme je a v počítači vytvořili jejich protějšky. Ty jsme vytiskli v 3D tiskárně. Hotový model neandrtálské kostry se dá sice koupit, ale stojí statisíce korun," uvedla Vaníčková.

Socha neandrtálského muže je vysoká 157 centimetrů, sochař na ni přidával plastelínu sval po svalu. „Vycházeli jsme z anatomie člověka, kterou jsme ale museli upravit. Neandrtálci měli mohutné svaly na ramenou a také hodně svalnatá stehna," řekl Bílek.

Impulzem k rekonstrukci neandrtálce byla výstava, kterou v pavilonu Anthropos plánují instalovat na konci roku. „V Evropě je téma neandrtálců velmi populární, území Čech, Moravy a Slovenska je ale podhodnocené. Přitom tam bylo v posledních letech množství výzkumů, které přinesly významné poznatky pro celoevropský prostor," poznamenal kurátor výstavy Petr Neruda.

Výstava představí neandrtálce v novém světle. „Podle představy mnohých lidí byl jejich jedinou starostí lov zvířat. Jejich kultura však byla rozvinutější. O své raněné se starali, byli schopni plánovat, komunikovat a pohřbívat mrtvé. Dokonce znali i léčivé byliny," upozornil kurátor.

Rekonstrukce souvisí se vznikem Centra kulturní antropologie při Moravském zemském muzeu a je už druhou, na které se centrum podílí. „Jedním z cílů pracoviště je totiž rekonstrukce nalezených lebek a možných podob pravěkých lidí," uvedla mluvčí muzea Eva Pánková. Dodala, že rekonstrukce proto budou pokračovat i v budoucnu.

LUCIA TUPÁ