Namísto kandidátek politických stran mají podle Svazu měst a obcí lidé dávat hlasy konkrétním osobnostem, které v zastupitelstvu chtějí. Nově by se už nemohlo stát, že se do zastupitelstva dostane člověk, který je na kandidátce silné strany, ale on sám podporu od voličů nemá. Brněnský politolog Roman Chytilek se však obává, že by z takových voleb vzešla příliš roztříštěná zastupitelstva.

Podle svazu je pro voliče zejména v menších městech důležitější, jak kdo pro obec pracuje, než v jaké je straně. „Lidé buď pro obec pracují dobře, nebo špatně a právě to voliče nejvíc zajímá," sdělil člen předsednictva Svazu měst a obcí Pavel Vondrys.

Podle současných pravidel na volebních lístcích lidé zakřížkují buď celou jednu stranu, pouze vybrané kandidáty, nebo to zkombinují a kromě zaškrtnutí strany si vyberou ještě několik svých favoritů. Do obecního zastupitelstva se ale dostane jen strana, která získá v celkovém součtu alespoň pět procent hlasů. Může se tak paradoxně stát to, že kandidát, který bude mít nejvíc křížků, mandát nezíská, protože zbytek jeho strany u voličů neuspěje. Svaz měst a obcí chce zavést takzvané neomezené hlasování, kde rozhodne pouze celkový počet křížků u každého kandidáta, bez ohledu na jeho stranu.

Stávající volební systém:
Na volebních lístcích lidé zakřížkují buď celou jednu stranu, nebo zakřížkují vybrané kandidáty. Počet křížků musí odpovídat počtu zastupitelských křesel. Tyto dva způsoby mohou i zkombinovat a kromě zaškrtnutí strany si vyberou ještě několik svých favoritů. Do obecního zastupitelstva se dostane jen strana, která získá v celkovém součtu alespoň pět procent hlasů.

Navrhovaný systém:
Voliči dostanou abecední seznam všech kandidátů a udělají křížky u lidí, které si přejí v zastupitelstvu. Křesla dostanou kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Svaz chtěl tuto změnu prosadit už loni do vznikajícího volebního zákona. „Když padla vláda, tento zákon padl spolu s ní. Je to politická otázka a záleží na nové vládě a novém ministrovi, jak se k ní postaví," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Hnutí Nezávislí tento měsíc začalo sbírat podpisy na petici, ve které zavedení nového volebního systému požaduje. Chystají se ji předložit parlamentu. „Nezávislí u nás v komunálních volbách výrazně uspěli, a kdyby se mandáty rozdělily podle hlasů, měli bychom patnáct křesel z jednadvaceti. Podle poměrného systému jsme však získali pouze sedm," řekla podporovatelka petice a starostka Mohelnice na Olomoucku Jana Zwyrtek Hamplová.

Podle politologa Chytilka se tento volební systém hodí spíše pro menší města. „Tam, kde volí a kandidují velké počty lidí, vzniká řada problémů. Volební lístek s několika sty kandidáty je pro voliče nepřehledný a zvýhodnění jsou kandidáti na čelních místech," poznamenal.

Díky novému systému by se ale do zastupitelstva mohlo dostat větší množství stran, které by obtížně skládaly koalice. „Alespoň jistá míra koaliční stability je žádoucí," dodal politolog. To podporuje i starosta Kuřimi na Brněnsku Drago Sukalovský. Není členem strany, ale nebere to jako nevýhodu. „Neumím si představit, jak by zastupitelstvo fungovalo. V Kuřimi máme v koalici čtyři uskupení a už máme problém se někdy domluvit," podotkl Sukalovský.