Nejdelší lhůty jsou na plánované chirurgické zákroky. „Je to způsobené tím, že upřednostňujeme zákroky u akutních stavů," sdělil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Právě v obrovských fakultních nemocnicích čekají lidé na zákroky nejdéle. Hlavně na umělé náhrady kloubů. Ve Fakultní nemocnici Brno až dva roky. Ještě před pěti lety to byl podle údajů zařízení rok a půl.

Dlouhé čekací doby souvisí ve velkých nemocnicích s nárůstem právě akutní péče. S postupující centralizací totiž pod ně spadá stále více pacientů. „Jsme ale limitovaní i třeba kapacitou operačních sálů a omezeným nasmlouvaným počtem zákroků s pojišťovnami, které je hradí," poznamenala mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá. Pojišťovny operace nad plán neproplácí, proto je nemocnice musí rozložit do delšího časového úseku.

Na zákroky pacienti dlouho čekají i v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. „Jde o lidi vyššího věku, kteří trpí několika chronickými nemocemi a po akutním zhoršení občas vyžadují rychlou operaci. Na to současný brněnský systém není dlouhodobě připravený," sdělil ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal. Pod zařízení spadá i například léčebna dlouhodobě nemocných na Červeném kopci.

Menší nemocnice ale podle Drbala stále ještě zvládají zabezpečit plánované operační zákroky do dvou až tří týdnů. Jsou tak často náhradní varianta pro pacienty, kteří by ve velké fakultní nemocnici čekali déle. „Máme ještě určitou volnou kapacitu operačních sálů a jsme připravení vyhovět dalším nemocným," informoval.

Nárůst přesčasů

Ředitel Drbal zároveň upozornil, že dlouhodobě není zvladatelný narůstající problém počtu přesčasových hodin lékařů. „Ani není v silách jednotlivých nemocnic ho vyřešit, jde o chybu v systému. Nemáme dost doktorů pro lékařskou ústavní pohotovostní péči, která se přesčasů týká. Mluvíme o sto tisíci hodinách ročně, které by bylo potřeba pokrýt dalšími lékaři navíc," vyhodnotil Drbal.

I přes neúměrně dlouhé čekání si zatím pacienti podle ředitele fakultní nemocnice Krause nestěžují. „Každý člověk, který se u nás objedná na zákrok ví, kdy se dostane na řadu," vysvětlil ředitel.

S tím ale nesouhlasí například Adéla Procházková z Brna, která čeká na operaci žlučníku. „Půl roku čekání ve fakultních nemocnicích je pro mě nepřijatelné. Mám silné bolesti a proto budu hledat právě v menších zařízeních. Nechci, aby se mi to vymstilo," upozornila žena. V menší nemocnici si počká maximálně dva až tři týdny.

Kvůli přeplněnosti brněnských nemocnic už například doplatil na dlouhé čekání před Fakultní nemocnicí u svaté Anny muž v únoru. Zůstal před ní v sanitce desítky minut a nakonec zemřel. Nemohla ho tehdy přijmout žádná z nemocnic v dosahu.

Na rozdíl od ostatních zákroků brněnské nemocnice naopak zvládají rychle třeba dermatologické operace, které se zabývají úpravou vad kůže. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny na ně pacienti čekají jen několik týdnů.