Na začátku roku si Alice Novotná z Brna koupila auto. S jeho přepisem ale nespěchala díky takzvanému polopřevodu, který umožňoval, aby auta zůstávala v registru vozidel bez údajů o novém majiteli. Od včerejška je ale všechno jinak. Každou změnu vlastnictví auta totiž musí podle nového zákona do deseti dnů nový majitel nahlásit. Nařízení platí i zpětně. Auta bez nahlášeného majitele teď z registru navždy zmizí. Na jihu Moravy jich zůstalo asi třicet tisíc.

Odborníci ale čekají, že se konečné číslo ještě změní. „Jedná se totiž i o auta, která jsou zaregistrovaná někde jinde," upozornil Pavel Bránský z hodonínského odboru dopravy a přestupků.

Od nového zákona si úředníci slibují lepší přehled v registru aut a méně vraků na silnicích. Ti, kteří auta z registru vymazali, jsou totiž stále jejich majiteli. „Nezaniká občansko-právní vztah majitele k autu. Pouze s ním nesmí na silnice," zdůraznil vedoucí odboru dopravněsprávních činností brněnského magistrátu Ladislav Prudil. Zákon vlastníkům odhlášených aut nařizuje, aby je nechali sešrotovat. Někteří kritici se ale obávají, že ulice zaplaví ještě více vraků, jejichž majitele nebude možné dohledat.

S vraky se potýkají často v brněnských Bohunicích. „V současnosti řešíme problém se třemi takovými opuštěnými auty v jedné odlehlé ulici," shrnul starosta městské části Antonín Crha. Zákon podle něj situaci neřeší. Není totiž jasné, jak se budou tato nepřepsaná auta kontrolovat. „Nemáme oprávnění zastavovat řidiče jen kvůli kontrole přepisu," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Strážníci tak mohou vlastníky odstavených aut kontrolovat jen ve chvíli, kdy mají podnět od lidí či úřadů.

Podle právničky Magdalény Vašínkové lze předpokládat, že se zákon ještě upraví. „Vždy když dojde k nějakým zásadnějším změnám v legislativě, je ze začátku zmatek. Až po čase jsou vidět mezery, které je možné zlepšit," vysvětlila právnička.

Lidé, kteří chtěli vlastnictví auta do registru dodatečně nahlásit, případně auto z registru úplně vymazat, museli na úřad do konce června. Mnoho z nich nechalo nápravu polopřevodu na poslední chvíli. Stejně jako Novotná. „Přepis jsem odkládala celé jaro. Nakonec jsem si vystála frontu," říká Novotná.

Opozdilci mají smůlu. „Pokud někdo auto převést nestihl, nemá jinou možnost, než jej zlikvidovat," vysvětlil mluvčí AAA Auto Michal Häckl. Podle něj kvůli zákonu přibyl na seznam praktik podvodných prodejců aut další přečin. A to prodej vozu v polopřevodu. „Máme signály, že se tato auta mohou začít objevovat jako fingovaná auta z dovozu," řekla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.