Teplý půjde do vězení kvůli svému jednání z devětadvacátého června loňského roku. Tehdy brzo ráno si šel u hlavního nádraží koupit do bistra rychlého občerstvení jídlo. V tom k němu přistoupili dva muži a chtěli po něm cigarety, drobné peníze a alkohol. Při tom ho i fyzicky napadli. Muž pak vytáhl pistoli a po každém vystřelil. Po činu z místa utekl.

Na začátku letošního roku se Teplý postavil před senát Krajského soudu v Brně. Soudce Aleš Novotný vynesl verdikt a ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že muž měl řadu jiných možností, jak konflikt ukončit. „Mohl například z místa odejít, nebo se přidat k opodál stojící skupině lidí," řekl předseda senátu.

Obžalovaný přiznal, že měl reagovat jinak. Současně ale uvedl, že měl strach. Již jednou totiž podobnou situaci zažil. „Oba na mě doráželi. Strkali jsme se. Pak jsem si všiml, že se jeden z nich napřahuje pěstí. Měl jsem obavu, jestli nemá v té ruce třeba nůž. Vytáhl jsem tedy rychle pistoli a vystřelil," řekl Teplý.

Tomu však soud neuvěřil. „Podle svědeckých výpovědí držel zbraň v ruce několik minut, než začal střílet. Ve chvíli, kdy vypálil, jej navíc podle svědků nikdo přímo nenapadal," vyvrátil předseda senátu Teplého výpověď.

Tuto verzi potvrdil také jeden z postřelených. „Pistoli měl v ruce několik minut. S kamarádem jsme mysleli, že to jen hraje a střílet nechce, proto jsme jej hned nenechali být," prohlásil bezdomovec známý jako Červenáček. Druhý ze zraněných mužů k soudu nepřišel.

Obžalovanému hrozilo patnáct až dvacet let vězení. Snížení této hranice komentoval soudce tím, že muž sám konflikt nevyvolal. Kromě toho činu litoval a poškozenému se omluvil. „Je mi líto, co se stalo. Kdybych mohl, vrátím to. Jsem rád, že to oba přežili," uvedl Teplý. Předseda senátu však upozornil, že obžalovaný musel vědět, co může způsobit. „Jako bývalý sportovní střelec věděl, že může touto zbraní i zabít," konstatoval.

S dvanáct a půl roku dlouhým trestem se obžalovaný odmítl smířit. „Odvolání odůvodnil tím, že soud nevyložil důkazy zcela správně, a tudíž dospěl k vadným závěrům. Teplý požadoval zproštění obžaloby nebo nanejvýš překvalifikování svého činu. Místo za pokus o vraždu měl být podle svého odvolání souzený za ublížení na zdraví z nedbalosti, opilství nebo zabití," vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Státnímu zástupci trest naopak přišel příliš mírný. „Ve svém odvolání požadoval, aby soud změnil posouzení jednání obžalovaného v případě pokusu vraždy z nepřímého úmyslu na přímý úmysl a uložil mu přísnější trest. Podle státního zástupce lze totiž z okolností případu dovodit, že měl obžalovaný v úmyslu oba poškozené zabít," sdělil mluvčí vrchního soudu.

Neúspěch obou stran u odvolacího řízení znamená pro Teplého potvrzení dvanáct a půl roku dlouhého trestu. Pokud s tím nebude souhlasit, může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.