Brněnsko – Nemá ani dvacet centimetrů, dožívá se sotva pěti let, přesto působí starostům několika obcí na Brněnsku velké problémy. Chráněná kaprovitá ryba hrouzek běloploutvý žije velmi vzácně ve třech velkých populacích v České republice. Včetně úseku meandrů řeky Jihlavy mezi Novými Bránicemi a Cvrčovicemi. Od Nového roku se má objevit na seznamu evropsky významných lokalit.

S nápadem přišlo ministerstvo životního prostředí, které už poslalo návrh dalším ministerstvům k připomínkám. „Podle podmínek Evropské komise musíme do ledna zařadit požadované lokality na seznam. Jinak hrozí, že přijdeme o evropské dotace na ochranu přírody a krajiny," objasnila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Na seznam má nově přibýt třináct míst v Jihomoravském kraji. Proti zařazení meandrů už dřív protestovali starostové dotčených obcí. „Pokud lokalitu zařadí na seznam, čištění břehů a stavba protipovodňových opatření bude složitější. Nepoužívá se selský rozum," zlobí se starosta Nových Bránic Zdeněk Kališ.

Hrozbou povodní argumentují také v Pohořelicích, odkud před časem protest proti zařazení na seznam vzešel. „Nemůžeme místo chránit do té míry, že si necháme zaplavit obce. A ještě se u toho dmout pýchou, že máme hrouzka, kterého rybáři vy-užívají jako návnadu na dravé druhy," uvedl místostarosta Pohořelic Miroslav Novák. Dodal, že starostové spolupracují s Povodím Moravy.

Také státní podnik považuje ochranu lokality za nevhodnou. „Hrouzek je už chráněný v jiných lokalitách na Moravě," argumentovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle zástupců Agentury ochrany přírody a krajiny ale není důvod lokality z návrhů vyřadit. Tvrdí, že stavět protipovodňové zábrany lze. „V případě zásahu do toku je to problém, ale například odsazení hráze je možné vyjednat," vysvětlil Petr Slavík z agentury.

Podle rybářů je ochrana důležitá. „Se zařazením do evropsky významných lokalit se pojí omezení, ale dobrý rybář s ním musí souhlasit, protože je krásné, že se někde vyskytují vzácnější ryby," myslí si Petr Sedlák z rybářského svazu v Pohořelicích.

Koniklece i vemeníky budou pod ochranou

Jižní Morava – Třináct nových míst z Jihomoravského kraje přibude do ledna příštího roku na seznam chráněných území Natura 2000. Ochranu nově získají například lokality, kde roste vzácný koniklec, vemeník nebo hadinec a žije motýl přástevník, sysel či ryba hrouzek.

Český seznam vznikl před deseti lety, nyní jeho aktualizaci požaduje Evropská komise. Ministerstvo životního prostředí proto poslalo na ostatní ministerstva návrh s pětapadesáti lokalitami. „Sedm z nich vysloveně požaduje Evropská komise. Včetně meandrů Jihlavy na Brněnsku a Ždánického lesa na Hodonínsku," sdělil náměstek pro ochranu přírody Vladimír Dolejský. Doplnil, že pokud návrh neprojde, republice hrozí zastavení čerpání dotací na ochranu přírody a krajiny. Ministerstva se k němu mohou vyjádřit. Dolejský očekává jejich připomínky v průběhu prázdnin.

Někde ale kvůli seznamu hrozí spory. Ždánický les na Hodonínsku vyniká dubohabrovým hájem. Na úbočí lesa se ale nacházejí ložiska ropy. „Kdyby v místě vznikla chráněná lokalita, těžba ropy by byla problematická," předesílá ředitelka odboru druhové ochrany Veronika Vilímková.

Také proti zařazení meandrů Jihlavy, kde žije chráněná ryba hrouzek běloploutvý, se už v minulosti postavily zasažené obce kvůli plánované výstavbě protipovodňových opatření.

Problémy očekávají i v Ochozu u Tišnova, pod který spadá lokalita Dobré studně, kde jsou smilkové louky včetně ohroženého vemeníku dvoulistého. „Nejspíš nám vzniknou problémy, protože v oblasti máme dvaadevadesát let starý vodojem. Bojím se, že ho poté nebudeme moci používat. Navíc tam plánujeme vrty na posílení vody a zatím není jasné, zda nám vůbec povolí vrtat," obává se starosta Ochozu u Tišnova Vít Kadlec. Doplnil, že problémy očekávají také s nezpevněnou cestou k vodojemu. „Vůbec nevíme, zda ji budeme moct zpevnit. Už dříve nám tvrdili, že nás zařazení na seznam nijak neomezí, ale já si nejsem jistý," přiznal Kadlec.

Obavy mírní Petr Slavík z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Zařazené lokality by naopak získaly výhody a po všech stránkách větší zájem turistů," nastínil. Podle něj se to některých lokalit v praxi nedotkne vůbec, pro jiné to bude znamenat příjmy do pokladny. „Tím, že získají status ochrany, mohou snáze získat různé příspěvky a dotace," vyzdvihl Slavík.

Na to už se těší v Němčanech, které jsou na Slavkovsku nedaleko lokality Volkramy. Roste tam chráněný koniklec velkokvětý. „Zařazení do evropsky významných lokalit jsme projednávali a souhlasíme. Naše území s velkým množstvím koniklece je totiž unikátní. V blízkosti je cyklostezka a tím, že bude oblast příjemnější a udržovanější, bude také pro cyklisty nebo třeba pro lidi na koních, lákavější," řekl starosta Martin Krátký.

Problém nemají ani v Senticích na Brněnsku, kde jsou silikátové sutě Výrovy skály. Také tady zastupitelé o návrhu hlasovali a schválili ho.

Slavík však připustil, že některých míst se mohou dotknout omezení. „Lokalita patřící na seznam Natura 2000 má zvláštní režim. Jakýkoliv záměr tady něco dělat, například stavět, se individuálně posuzuje. Je třeba také požádat orgán ochrany přírody, většinou krajský úřad, o stanovisko," vysvětlil Slavík.

Významné lokality.


VĚRA SYCHROVÁ
EVA NAGYOVÁ