Jen pár desítek metrů dělilo mladé účastníky pochodu od dvou tisícovek jejich odpůrců z iniciativy Brno blokuje, kteří se snažili Dělnickou mládež v Divadelní ulici a na Kolišti zastavit. Skupiny se nakonec vůbec nesetkaly. „Kritické to bylo v Lidické ulici. Policisté po nás chtěli, abychom odešli. Nemohli jsme se ani hnout. Najeli do nás proto na koních. Je podle mě zázrak, že se nikomu nic nestalo," popsala střety blokujících s policisty například studentka Pavlína Kohoutková.

Výzva k rozchodu

Na křižovatce Lidické ulice a Koliště policisté kolem třetí hodiny odpoledne zadrželi dvaačtyřicet lidí. „Neuposlechli výzvu tajemníka městské části Brno-střed, který chtěl, aby se účastníci blokády rozešli," odůvodnil krajský policejní ředitel Leoš Tržil.

Mezi odvedenými demonstranty byla podle informací Brněnského deníku Rovnost také šéfka organizace IQ Roma servis Katarína Klamková. „Seděla jsem v tureckém sedu na silnici. Policisté nás nejspíš vyzývali, abychom odešli, ale přes hluk a skandování je nebylo slyšet," popsala situaci Klamková.

Příznivci iniciativy Brno blokuje se domnívají, že policisté akci nezvládli. „Měli pochod Dělnické mládeže rozpustit, protože nedokázali lidem zajistit bezpečný průchod městem," vysvětlil jeden z organizátorů blokády Václav Pecl.

Nelíbí se mu také, že podle některých svědků policisté použili příliš tvrdé donucovací prostředky. „Mlátili demonstranty obušky a stříkali jim do očí slzný plyn. Navíc po nich chtěli, ať se rozejdou ve chvílích, kdy nebylo kam odejít," upozornil Pecl.

Tržil své podřízené bránil. „Zásah jsme zvládli dobře a chybu jsme neudělali. Slzotvorné prostředky jsme nepoužívali na davy, ale pouze na konkrétní lidi," upřesnil.

Jeho slova potvrdilo, že záchranáři nemuseli ošetřovat žádné zraněné. „Nemáme hlášený žádný výjezd k účastníkům demonstrace," ujistila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Drobné oděrky měli podle Tržila dva policisté.

Úspěšná blokáda

I přes výčitky, které organizátoři blokády mají, jsou s výsledkem akce spokojení. „Podařilo se nám extremisty zablokovat, plánovanou trasou opravdu neprošli. Museli nás různě obcházet. Dali jsme jim tak najevo, že o ně v Brně nestojíme," upozornil Brňan Martin Paleček.

Zhruba tři stovky příslušníků Dělnické mládeže a jejich přívrženců městem prošly bez větších problémů. „Oceňujeme, že se nám dostalo takové pozornosti. Jsem rád, že se policistům podařilo náš řádně ohlášený pochod ubránit," zhodnotil celou akci předseda Dělnické mládeře Erik Lamprecht.

Na náměstí Svobody dorazil i šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, který Dělnickou mládež následoval i při pochodu Brnem. „Pseudointelek­tuálové, kteří nás blokují, jsou zrádci republiky a kolaboranti. Jejich cíl je pouze se na nás zviditelnit," prohlásil Vandas.

Podle informací Brněnského deníku Rovnost se po páté hodině večer, kdy demonstrace skončily, příznivci Dělnické mládeže přesunuli na soukromou akci do brněnské městské části Líšeň. Plánovali koncert v Arogant music clubu.

Kromě členů Dělnické mládeže a jejich odpůrců se v centru města sešli také odboráři nebo komunisté. Zhruba tři sta komunistů se dopoledne setkalo na Moravském náměstí. Příznivcům strany na setkání hrála živá hudba a měli možnost se zapsat i do Česko-kubánského spolku.

K účastníkům srazu promluvil europoslanec Miloslaf Ransdorf. „Doba si žádá činy. Brno bylo vždy místem, kde pracovali lidé, kteří mysleli dopředu a byli levicově orientovaní. Právě ti měnili společnost. Čeká nás společenská změna a komunistická strana by měla začít konat. Svět totiž není jen v krizi ekonomické, ale i morální a společenské," sdělil Ransdorf.

Policie kryje nácky, křičeli blokující na kritickém místě v křižovatce Lidické ulice a Koliště

Brno / REPORTÁŽ/ – Bráníte povolenému pochodu, rozejděte se! Ráznými slovy vyzývá na brněnské křižovatce Lidické ulice a Koliště příznivce iniciativy Brno blokuje tajemník brněnské městské části Brno-střed Petr Štika. Demonstranti ale pokynu nedbají a v tureckém sedu zůstávají na mokré silnici sedět dál. Nejkritičtější situaci v Lidické ulici vyvolává dvouhodinový pochod příznivců Dělnické mládeže městem.

Téměř tři sta příznivců Dělnické mládeže vyráží z náměstí Svobody okolo třetí hodiny odpoledne. Lidé se sdružují do špalíru dlouhého patnáct metrů. V rukou drží plakáty podporující jejich pochod nebo mávají vlajkami Dělnické strany sociální spravedlnosti. „Evropo, povstaň, tradice je tvoje zbraň!" vykřikují co nejhlasitěji při pochodu Masarykovou ulicí směr hlavní nádraží.

Na dva tisíce odpůrců narážejí členové Dělnické mládeže až u Divadelní ulice před půl čtvrtou. „Nedovolíme jim tudy projít. Zavolejte další, ať ulici zablokujeme," pokřikuje na další blokující Marie Páleníková. Policisté po půl hodině čekání kvůli nepřehledné situaci pochod odklánějí Kolištěm.

I když mezi odpůrci Dělnické mládeže panuje zmatek, co nejrychleji utíkají Roosveltovou ulicí směrem k Lidické. Obsazují obrubníky a někteří na příznivce Dělnické mládeže pokřikují. „Nácky v Brně nechceme! Běžte domů!" vyzývají.

Pochod Dělnické mládeže je zhruba v polovině, když ho blokující u Lidické ulice přerušují. Okolo padesáti odvážných si sedá na zem. Začíná pršet, sedící se ani nehnou. Po naléhání policistů a tajemníka se do sedící blokády pouštějí těžkooděnci a jízdní policie. Většinu sedících odvádějí pryč. „Policie kryje nácky," jednohlasně protestuje dav, který je krátce po čtvrté hodině prolomí těžkooděnci. Příznivci Dělnické mládeže vyrážejí zpět k náměstí Svobody. Okolo půl páté se rozcházejí.

VÍCE SI PŘEČTETE V SOBOTNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.