Za největší výhodu domácího konopí považuje jeho cenu. „Je stejně kvalitní jako surovina doposud dovážená z Nizozemska. Koupit se dá ale o třetinu levněji," porovnává Hakl. V Brně od loňského léta, kdy konopí začal předepisovat, ulevil od trápení přibližně deseti pacientům s rakovinou i lidem trpícím různými chronickými bolestmi.

Na další předpisy podle něj čeká řada pacientů, masivního nárůstu žádostí se ale neobává. „Jsou to spíš jedinci. Lidé si vsugerovali, že je konopí všelék a může ho užívat každý. Není tomu tak," říká Hakl.

Brňané si mohou léčebné konopí vyzvednout pouze na recept ve třech městských lékárnách, kde jim naváží doporučené množství sušené rostliny. To podle Hakla brání předávkování či psychotropním účinkům a naopak podporuje chuť k jídlu nebo tlumí bolest. „Konopí je ideální inhalovat. Vaporizér (odpařovač, ve kterém nevznikají škodlivé látky, jako je dehet, pozn. red.) je ale drahý, proto radíme, jak dávku uvařit či zapéct," vysvětluje primář. Zpočátku klienti užívají přibližně čtvrt gramu konopí, poté množství stupňují.

Pacientům nejčastěji doporučuje domácí konopnou čokoládu. „Stále hledáme další způsoby, jak léčivé látky z konopí užívat v jídle co nejpříjemněji. Plánujeme je v budoucnu podávat třeba v želé bonbonech," dodává Hakl.

MARKÉTA CHUMCHALOVÁ