Gotický obraz, korouhve, lesy s hájenkami. To jsou jen některé příčiny sporů mezi církví a státem, které dál pokračují v souvislosti s restitucemi. Brněnské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových řeší dvanáct žalob.

Církve ve většině případů požadují určení státu jako vlastníka pozemků, které jim původně patřily, nyní jsou však v katastru nemovitostí zapsané jako majetek měst či obcí. „Pokud totiž dosáhnou zápisu jako státního majetku, mohou pak uplatnit restituční nárok," vysvětlil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Nejvíc žalob na jižní Moravě podala Kongregace sester těšitelek Božského Srdce Ježíšova z Rajhradu na Brněnsku. „Chceme vrátit především lesní pozemky, jejichž majitelem byl původně velkostatek Kunštát. Patří k nim také pět budov dřív využívaných jako hájenky," informovala představená kongregace Hyacinta Horká. Dvouapůltisícihektarovou plochu řád zatím zpět nezískal.

církevní restituce
- žádostmi o církevní restituce se zabývá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
- brněnské pracoviště úřadu, které spravuje jižní Moravu, vede v současnosti 12 soudních sporů
- do konce srpna uzavřelo 20 dohod, na základě kterých se církvím a náboženským společnostem vrátilo 28 pozemků
- nejvíc žalob podala Kongregace sester těšitelek Božského Srdce Ježíšova z Rajhradu

Spor dál pokračuje i v případě středověkého obrazu Madony z Veveří, který požadovala farnost z Veverské Bítýšky na Brněnsku vrátit od Národní galerie v Praze. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, na začátku srpna soud rozhodl o vydání obrazu zpět na jižní Moravu. Národní galerie se nyní proti rozsudku odvolala. „Další řízení se bude konat pravděpodobně na přelomu ledna a února. Obraz je momentálně v Praze, kde zůstane až do chvíle, než se definitivně rozhodne," upřesnil František Severin, právní zástupce brněnského biskupství, pod které farnost spadá.

Pokud soud původní rozsudek potvrdí, poputuje obraz do některého z moravských muzeí či galerií. „Je to vzácné středověké dílo, které potřebuje ochranu a zvláštní klimatické podmínky. V úvahu připadá Moravská galerie, brněnské Diecézní muzeum, popřípadě Arcidiecézní muzeum v Olomouci," objasnil Severin.

Brněnské biskupství už si zapsalo v restitučním řízení jiný úspěch. V březnu se mu totiž vrátily dvě korouhve Římskokatolické farnosti Babice u Lesonic na Třebíčsku, která pod biskupství spadá. „Povedlo se nám prokázat, že secesní dílo vytvořil sochař a grafik František Bílek pro tamní kostel Nejsvětější Trojice," uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Babické korouhve si tak mohou od příští středy zájemci prohlédnout v brněnském Diecézním muzeu, kde budou vystavené až do čtyřiadvacátého října.

O podání žaloby pak uvažuje Arcibiskupství olomoucké také v případě vyškovského pivovaru. Ten totiž založili olomoučtí biskupové v druhé polovině sedmnáctého století. „V devadesátých letech minulého století byl ale převedený na jiné vlastníky, což bylo tehdy nezákonné. My proto shromažďujeme podklady a zvažujeme veškeré možnosti, žalobu jsme zatím nepodali," objasnil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

V současnosti stát pronajímá prostory pivovaru soukromé firmě Czech beverage industry company.