VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozmnožení bobři ohlodávají kmeny. U Doubravic stromy hrozily pádem na trať

Blanensko – Ohlodané kmeny stromů, hromady hoblin. Ještě před několika lety na březích řeky Svitavy velká rarita. Nyní však lze na stopy bobra evropského narazit prakticky po celé délce Svitavy na Blanensku.

26.11.2014
SDÍLEJ:

Na stopy po bobří hostině mohou v těchto dnech nově narazit také lidé v okolí Adamova. Kolik bobrů na Blanensku žije, se dá v současnosti jen odhadovat. Zoologové totiž jeho populaci podrobně sledují jen v lokalitách evropského významu.Foto: DENÍK/Jan Charvát

A docela často, protože bobrům se tam daří. Rozmnožují se a postupně osidlují stále větší území. Od Stvolové až po Adamov, kde čerstvě ohlodané kmeny svítí ze břehů teprve několik týdnů.

Rybářům v regionu přítomnost chráněných býložravých hlodavců zatím příliš nevadí. Vodohospodářům však ano. Musí ohlodané stromy kácet a sázet nové. I přesto jsou na Blanensku škody po bobřích hodech v porovnání s ostatními regiony zatím stále ještě relativně zanedbatelné.

Stromy u železnice

Lýko a větvičky z topolů bobrům velmi chutnají například v okolí Doubravice nad Svitavou. Tam na jejich apetit v poslední době doplatilo několik vzrostlých topolů. Nahlodané kmeny navíc stály poblíž železnice a hrozilo, že spadnou na trať. „Povodí Moravy v úseku od Doubravice směrem k Rájci kácí poškozené stromy od bobrů každou chvíli. Nejedná se o žádné malé kmínky, ale i o stromy sedmdesát až osmdesát centimetrů v průměru. Není to žádná legrace, protože stromy strojí u trati a poškozený kmen může spadnout na koleje," uvedl starosta Doubravice nad Svitavou Pavel Král.

Jeden z větších topolů skáceli dřevorubci zrovna minulý týden. „Pokácených menších stromů od bobrů je u nás za poslední dva roky nepočítaně. Velkých, které museli pokácet dřevorubci, odhaduji na území Doubravice tak do deseti. Bobrům se zde daří. Před pár lety tady nebyl žádný," dodal Král.

To, že se bobr evropský na Blanensku vyskytuje od Adamova až po Stvolovou, potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Objevil se i na vodním díle Boskovice. „Bobrů na tocích na Blanensku přibývá. Počet poškozených stromů už není zanedbatelný. Jedná se řádově o desítky kmenů. Vyčíslení škody je diskutabilní. Druhý pohled je škoda z hlediska ekologického, kde jsou zničeny zdravé a vzrostlé stromy," řekla Tomíčková.

Dodala, že břehy Svitavy pracovníci povodí pravidelně kontrolují. „Zejména tam, kde by ohlodané stromy mohly ohrozit železniční dopravu nebo zástavbu. Nahlodané stromy kácíme dříve, než padnou. Zbytkový klest ponecháváme vždy na břehu," upřesnila mluvčí.

Kolik bobrů na Blanensku žije, se dá v současnosti jen odhadovat. Zoologové totiž jeho populaci podrobně sledují jen v lokalitách evropského významu. „Jedná se například o oblast soutoku Dyje a Moravy nebo v oblasti Litovelského Pomoraví. Mapování je nákladné a časově náročné. Na Svitavu se bobři dostali z povodí Moravy," uvedl Vlastimil Kostkan z katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Koskana se migrující bobři natrvalo usídlí v jednom úseku. Ten je většinou dlouhý přibližně dva kilometry.

Po roce až dvou má pár mláďata. Ta po dvou až třech letech rodinu opouštějí a hledají si vlastní teritorium. Bobří rodina je většinou pěti až osmičlenná. „I když stav bobrů je v republice někde na čtyřech tisících, tak se stále jedná o silně ohrožený druh, chráněný naší i evropskou legislativou. Plošná regulace jeho populace zatím nepřipadá v úvahu. Ale v lokalitách, kde činnost bobrů může narušit bezpečí lidí, třeba poškozením hrází rybníků, se udělují výjimky na odchyt a odstřel," dodal Kostkan s tím, že zavalitý hlodavec u nás vyjma člověka nemá přirozeného nepřítele. Za nepovolený odstřel bobra hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Rybáři jsou v klidu

Hospodář boskovické rybářské organizace Petr Antonín odhaduje, že na úseku od Doubravice nad Svitavou po Zboněk nyní může žít přibližně dvacet bobrů. „Asi před sedmi osmi lety tady nebyl bobr ani jeden. Teď na ohlodané stromy u řeky narážíme hodně často. S bobry jako rybáři problém nemáme. To se však nedá říct o vydrách, kterým se tady v poslední době velmi daří. Na Bělé, na Semíči i na Svitavě. Ty dokážou nadělat v řece a hlavně v chovných potocích pěknou paseku. Potíže máme i s norky, volavkami a kormorány," poznamenal Antonín.

Autor: Jan Charvát

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení