VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šalinění po desáté: závodníci vystartují z utajeného místa

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Už po desáté si zájemci vyzkoušejí závod hromadnou dopravou v Brně a okolí, který pořadatelé nazvali Šalinění. O víkendu si pak lidé v Brně zaběhají nebo pochutnají na zákuscích.

7.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 7.4.2017
SDÍLEJ:

Šalinění. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Za tři hodiny projezdit město a okolí křížem krážem, a to všechno hromadnou dopravou. Takový úkol mají závodníci v desátém ročníku závodu Šalinění, který začíná v pátek odpoledne. Dobrovolně se vrhnou na přesedání z linky na linku či dobíhání na spoj na poslední chvíli.

Místo startu závodu zůstane pro soutěžící do poslední chvíle utajené. Z autobusového nádraží Zvonařka je na ně doveze speciální spoj. „Vozidlo bude letos mnohem zajímavější,“ naznačil jeden z organizátorů Vladimír Schmid. Vůz bude po celou dobu závodu jezdit po městě, a soutěžící jej mohou využít.

Závod Šalinění
Kdy: dnes od 15.00
Kde: autobusové nádraží Zvonařka, stanoviště 48
Za kolik: 50 korun

Úkolem závodníků je za tři hodiny projet co nejvíc zón integrovaného dopravního systému, jet co největším počtem linek přes množství zastávek. „Musí navštívit i maximum z dvaceti bonusových zastávek. Při závodě sbírají body, za autobus hromadné dopravy jsou tři body, vozidlo Šalinění je za dvacet,“ přiblížil mluvčí závodu Martin Vérteši.

Závodit se v pátek chystá i Jitka Floriánová. Šalinění se účastní už poněkolikáté. „Na závodě je úžasné, že můžu zažít hromadnou dopravu jinak. Někdy se bavím pohledy běžných cestujících, kteří se na mě dívají, když na poslední chvíli dobíhám spoj,“ zmínila závodnice.

Další akce

Nebe v plamenech

pátek, 21.00
Obloha nad parkem Kraví hora se rozzáří a nebe se octne v plamenech. V pátek od devíti hodin večer nad brněnskou hvězdárnou odpálí pyrotechnici čtvrthodinový ohňostroj. Hudbu k ohňostroji bude vysílat rádio Kiss Hády. „Ohňostroj je volnou součástí festivalu Ignis Brunensis a pozvánkou na nové představení o ohňostrojích na hvězdárně, na kterém se lidé dozvědí o tvorbě ohňostrojů,” uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Podle organizátorů má být nejlepší výhled na Nebe v plamenech z náměstí Míru.
Kde: park Kraví hora
Za kolik: zdarma

Šatovské trhy

sobota, od 10.00
Milovníci řemeslných trhů a dobové atmosféry mohou zavítat do Šatova na Znojemsku, kde je čeká kromě prodejních stánků také promenáda v parku s hudebním doprovodem. „Součástí akce je i vystoupení tanečního souboru z Hnanic, dětí z mateřské školy a divadelní scénka z šatovské historie,“ napsali na obecním webu organizátoři. Starosta Petr Javůrek doplnil, že jde o místní akci. „Každý, kdo umí něco vyrobit, upéct nebo nazdobit, se chce na trzích pochlubit. Letos jde již o třetí ročník,“ připomněl Javůrek.
Kde: park Pod lipami, Šatov
Za kolik: zdarma

Velikonoční inspirace

sobota, od 9.30
Nápady pro blížící se Velikonoce načerpají účastníci akce Velikonoční inspirace v synagoze. Městské muzeum a galerie Břeclav připravilo pro nejmenší účastníky tvořivé dílny. „Nazdobí vajíčka či upletou pomlázky. Připravený je i hudební program,“ uvedli pořadatelé. Vystoupí například folklorní soubor Velká Voděnka, dále Charvatčánek, Břeclavánek, Žižkovjánek a další. Chybět nebude ani představení Loutkového divadélka Radost.
Kde: Břeclav, synagoga
Za kolik: zdarma

Mandolínový festival

pátek, sobota, neděle, od 20.00, 16.00, 17.00
Netradiční strunný nástroj menší než kytara se čtyřmi zdvojenými strunami. To je mandolína. Právě jí bude věnovaný nový Mandolínový festival v Boskovicích. Uskuteční se od pátku do neděle. „Letošní nultý ročník je první svého druhu v republice. Navazuje na tradici mandolínových pracovních seminářů, které tady léta pořádám,“ řekl zakladatel festivalu a hráč na mandolínu Martin Krajíček.
Kde: Boskovice, Zámecký skleník, Kafe za rohem, zámek
Za kolik: 100 až 300 korun

Chovatelská přehlídka trofejí

sobota, od 8.30
Kde: zámek Bučovice
Za kolik: zdarma
Obdivovat trofeje myslivců z Vyškovska, které se jim podařilo nashromáždit loni, můžou v sobotu lidé na zámku v Bučovicích na Vyškovsku. Přehlídka, která potrvá do půl páté odpoledne, bude spojená s ochutnávkou vín. „Kromě trofejové zvěře vystavujeme také vycpaniny. Například daňka s celou hlavou nebo srnce. Nasbírali jsme také lebky lišek a jezevců. Máme tam dokonce i mývala,“ řekl organizátor Petr Spurný.

Festival sladkostí

pátek a sobota, od 10.00
Milovníci sladkého si přijdou na své, když zavítají do obchodního centra Campus Square v brněnských Bohunicích. Koná se tam festival sladkostí. „Na návštěvníky čekají prodejní stánky s pralinkami, koláči, cupcakes nebo makronkami. Pro děti jsme připravili workshopy,” uvedli na stránkách centra pořadatelé.
Kde: Campus Square, Netroufalky 770, Brno
Za kolik: vstup zdarma, sladkosti ve stáncích za poplatek

Další tipy z Blanenska

PŘEDNÁŠKA O KUBĚ
Kdy: v pátek od 17.00
Kde: knihovna Blansko
Za kolik: zdarma
Největší tahák: Profesor Petr Chalupa navštívil Kubu bezmála třicetkrát. Přednášel na tamních univerzitách a o Kubě napsal také knihu.

TUČŇÁCI NA ARŠE
Kdy: neděle 10.30
Kde: Divadlo Kolárka, Blansko
Za kolik: 50 korun
Největší tahák: Roztomilá groteska pro děti v podání herců divadla Na Cucky. Z pravidelného cyklu Nedělní koláče.

Další tipy z Brna a Brněnska

BĚH KAMENKOU
Kdy: sobota od 15.00
Kde: Kamenná čtvrť 10c
Za kolik: 60 korun startovné
Největší tahák: závod v běhu vedoucí po lesních cestách a cyklostezce kolem řeky, trasa dlouhá šest kilometrů, po skončení závodu občerstvení pro závodníky

OCHUTNÁVKA FRANCOUZSKÉ KUCHYNĚ
Kdy: neděle od 15.00
Kde: Otevřená zahrada, Brno
Za kolik: 350 korun
Největší tahák: Ochutnávka menu kuchaře Françoise Bouilleta, sestaveného z francouzských jídel, a košt francouzských vín.

Další tipy z Břeclavska

APRÍLES 2017
Kdy: v pátek od 18.00
Kde: sokolovna Velké Pavlovice
Za kolik: 100 korun
Největší tahák: Studentská charitativní hudební akce. Vystoupí kapely Šroti, Tremolo a Voxel. Výtěžek poputuje nadaci Krtek.

O HUSTOPEČSKOU PEČEŤ
Kdy: sobota od 14.00
Kde: hotel Centro, Hustopeče
Za kolik: 200 korun
Největší tahák: Soutěžní přehlídka vín. Lidé ochutnají odrůdy Ryzlink vlašský, Tramín, Frankovku a další. K poslechu zahraje Primáš.

Další tipy z Hodonínska

XXXVIII. VÝSTAVA VÍN PODLUŽÍ
Kdy: pátek a sobota
Kde: Mikulčice, kulturní dům
Za kolik: 300 korun
Největší tahák: Ochutnávka vín, přednášky. K poslechu, zpěvu a tanci bude vyhrávat cimbálová muzika, občerstvení zajištěno.

VELIKONOCE VE SKANZENU
Kdy: sobota a neděle
Kde: Strážnice, skanzen
Za kolik: 120 korun dospělí, 60 děti, školáci, důchodci
Největší tahák: velikonoční zvyky, ukázka výroby vrbových píšťalek i pomlázek, dětské dílny

Další tipy z Vyškovska

POUŤ K BAŽINĚ
Kdy: sobota od 14.00
Kde: sraz na parkovišti naproti obecnímu úřadu v Drnovicích
Za kolik: zdarma
Největší tahák: výšlap k bažině zvané Žumpa, vernisáž výstavy fotografa Jindřicha Štreita

RODINNÉ ŠTĚSTÍ
Kdy: sobota 19.30
Kde: kino Brigáda, Bučovice
Za kolik: 220 korun
Největší tahák: Komedie o svérázné hospodyni a ne zrovna fungujícím manželství s Ivou Hüttnerovou, Michaelou Dolinovou a Davidem Suchařípou.

Další tipy ze Znojemska

DUBNOVÉ TVOŘENÍ
Kdy: sobota od 16.00
Kde: zasedací místnost
obecního úřadu Hnanice
Za kolik: zdarma
Největší tahák: Drátkování a vyrábění z papíru pořádá hnanický spolek Wolfgang. Spojovacím tématem tvoření je jaro.

NEDĚLNÍ POHÁDKY
Kdy: neděle od 10.00
Kde: galerie Knížecího domu Moravský Krumlov
Za kolik: 40 korun
Největší tahák: Pohádka O pekařském štěstí Radky Blatné a Jarky Vykoupilové o tom, jak se v pekařství ztratil zázračný recept.

Kam na jarní výlet

DO OBORY ZA MLÁĎATY
Mezi brněnskými sídlišti Kohoutovice, Bystrc a Jundrov se nachází obora s muflony, daňky a divokými prasaty. Lidé tam už mohou pozorovat mláďata.
Kde: obora Holedná, Brno
Cesta: autem po Staré dálnici, parkování zdarma u vstupu, autobusy 50, 52 (zastávka Stará dálnice)

DO DOMU PŘÍRODY
Dům přírody Moravského krasu je moderní návštěvnické středisko s interaktivní vnitřní a venkovní expozicí a 3D kinem.
Kde: Skalní mlýn, Moravský kras
Cesta: autem, autobusem, na kole po cyklotrase číslo 505

VALTICKÝ ZÁMEK
Ve valtickém zámku už otevřeli hlavní prohlídkový okruh. Návštěvníci si mimo jiné prohlédnou komnaty císaře Františka Josefa I.
Kde: zámek Valtice na Břeclavsku
Cesta: přístup z náměstí Svobody či Zámeckou ulicí

VRCH ŠUMÁRNÍK
Částečně zalesněný vrchol Šumárník leží v nadmořské výšce 398 metrů. Nachází se na něm prehistorické hradiště.
Kde: nad obcí Kněždub na Hodonínsku
Cesta: z rozcestníku Kněždubský háj po červené stezce

ZÁMEK V MIROSLAVI
Zámek zve kromě jiného také na slavný cyklus Slovanská epopej složený ze 163 tisíc dílků puzzle. Projekt získal certifikát Světový unikát.
Kde: Miroslav na Znojemsku
Cesta: centrum města, nedaleko miroslavského autobusového nádraží

DINOPARK VYŠKOV
Výlet do pravěku speciálním vláčkem nabízí zábavní park plný druhohorních ještěrů nacházející se kousek za Vyškovem.
Kde: vyškovská část Marchanice
Cesta: pouze z vyškovského zooparku, dinoexpresem

Autor: Eliška Gáfriková

7.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
AKTUALIZOVÁNO
20

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení