Policisté na případu pracovali několik měsíců. „Pachatel posílal zprávy od února do konce září lidem, které vůbec neznal. Snažil se vzbudit dojem oficiální komunikace s bankou. Některým klientům tvrdil, že mají na účtu podezřelé platby, jiným pouze namluvil, že aktualizuje jejich kreditní kartu," uvedla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Data získal od téměř stovky poškozených. „Vyžádal si číslo karty, datum platnosti i bezpečnostní kód, který je na rubu karty. Údaje pak použil při platbách na internetu," informovala Vedrová.

Pomocí údajů si hoch kupoval mobilní telefony, dobíjel kredit či si navýšil částku na svém vlastním účtu určeném k obchodování po internetu. „Mladík podvedl lidi z celé České republiky. Je však pravděpodobné, že poškozených může být ještě víc. Vyzýváme je proto, aby se nám ozvali na tísňovou linku nebo zašli na kteroukoliv služebnu policie," prohlásila mluvčí.

Chlapce vyšetřovatelka obvinila z podvodu a neoprávněného opatření platebního prostředku. Hrozí mu až čtyři roky vězení. Stíhaný je ve vazbě. „Přitížilo mu i to, že byl chovancem výchovného ústavu. Při vyzvedávání zboží objednaného přes internet se také několikrát prodejcům a nakonec i policejní hlídce prokázal doklady svého staršího bratra," sdělila Vedrová.

Někteří lidé mladíkovi nejdříve nenaletěli. „Chtěli, aby banka zatelefonovala. Na to jim mladík odepsal, že pokud mu data nenapíší, zablokuje jim kartu. Jeho výzvy byly graficky velmi zdařilé. Téměř k nerozeznání od oficiální komunikace banky," konstatovala Vedrová.

Upozornila, že banky ale takové zprávy nerozesílají. „Lidé by proto neměli sdělovat nikdy údaje e-mailem. V případě pochybnosti mohou kontaktovat klientské centrum banky," dodala mluvčí.