Přijímací zkoušky na většinu středních škol v kraji minulý týden skončily. Ředitelé škol, které se mají slučovat, tvrdí, že se k nim letos hlásilo mnohem méně školáků než loni. Ředitelé to připisují nejistotě spojené se sloučením. A chtějí vypsat další kolo přijímaček.

Problémy s naplněním oborů má například Masarykova škola práce v Letovicích na Blanensku. „Obory nenaplníme. V příštích letech možná některé z nich neotevřeme vůbec," sdělila ředitelka školy Sylvie Ducháčková.

Letos v lednu se sloučila střední odborná škola a učiliště v Moravském Krumlově s dopravním učilištěm v Ivančicích. „Školám rozhodně neprospělo. Myslím, že rodiče se zalekli a odrazilo se to na malém počtu přihlášek. Pro většinu oborů proto vypíšeme minimálně jedno další kolo přijímacího řízení," uvedl ředitel sloučené školy Jiří Psota.

Podle některých ředitelů má úbytek přihlášek i jiné důvody. „Letos si deváťáci mohli podat jen dvě přihlášky. Loni mohli tři. I to je tedy možná důvod, proč zájemců ubylo," podotkla ředitelka Střední průmyslové školy elektrotechnické v Brně Renata Řezáčová.

V Brně přetlak

Zatímco v kraji mají slučované školy potíže, v Brně je to naopak. „Dokonce se k nám hlásí více dětí než loni. Například na obchodní akademii dělalo přijímací zkoušky dvě stě sedm žáků devátých tříd. Bereme jich ale pouze šedesát," uvedl ředitel Obchodní akademie, střední odborné školy knihovnické a vyšší odborné školy knihovnických, informačních a sociálních služeb v Kotlářské ulici Jaroslav Honza.

Méně přihlášek nezaznamenala ani Střední škola potravinářských služeb v Charbulově ulici. „Letos nám přišlo stejně přihlášek jako loni. Jediný nedostatek zájemců máme dlouhodobě u oborů pekař a řezník. Na řezníka se ale letos hlásilo více dětí než loni," sdělila ředitelka školy Jana Marková.

Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek tvrdí, že sloučení škol nešlo zabránit. „V kraji je nadbytek volných míst. Školy jsou naplněné asi jen z pětašedesáti procent. Před několika lety bylo na jižní Moravě dvacet tisíc patnáctiletých, dnes je jich méně než deset tisíc," sdělil Juránek, který má v kraji na starosti školství.

Dalším důvodem sloučení je podle něj lepší propustnost mezi školami. „Například učni tak mohou snáze přejít na obor s maturitou a opačně," vysvětlil.

Podle něj se sloučením také zkvalitní výuka. S tím souhlasí například ředitel Střední školy lesnické a rybářské v Bzenci-Přívozu Miroslav Měsíček. „Snažíme se hledat spíše výhody. Škola, se kterou se v červenci sloučíme, má dobře vybavenou mikrobiologickou a chemickou laboratoř, kterou otevře i našim studentům," doplnil Měsíček.

O sloučení třiceti středních škol rozhodli jihomoravští zastupitelé loni v září a chtějí v něm pokračovat i dál. „Ovšem příští rok žádné neplánujeme," dodal Juránek.

JANA VONDROVÁ