Tělo mladého muže našli policisté v květnu roku 2013. Než stihla Janů s dcerou zařídit pohřeb, zjistila, že je tělo zpopelněné. „Kontaktovala jsem pohřební službu, kde mi řekli, že šlo údajně o pochybení," řekla Janů.

Ačkoliv vyšetřovatelé určili jako příčinu smrti sebevraždu, matka zesnulého s tímto tvrzením nesouhlasí. Podezřelý jí přijde fakt, že ve spisech popsala policie stav těla jiný, než jak vypadalo na přiložených fotografiích. Na základě spisu jí navíc doporučili právě kremaci bez obřadu. „Do dnešního dne nevím, kdo dal příkaz k převozu synova těla z Ústavu soudního lékařství do krematoria. Vzhledem k tomu, že policie na místě činu uklidila a zničila důkazy, předjímám podezření z trestného činu spolupachatelství policie a pohřební služby ve věci zbavení se důkazu, tedy těla," vysvětlila matka.

Policisté se ale hájí tím, že postupují v těchto případech vždy stejně. „Pokud najdeme mrtvého člověka, důkladně ohledáme tělo i místo a přivolaný lékař posoudí, zda mohlo dojít k cizímu zavinění či nikoliv. Na základě všech zjištěných skutečností je pak nařízena pitva. Standardně zdravotní a v případě, že jsou zde nějaké podezřelé okolnosti úmrtí, nařizuje se pitva soudní. Po vyhotovení výsledků zdravotní pitvy s určením příčiny smrti, se teprve může konat pohřeb," vysvětlila mluvčí brněnských policistů Andrea Straková.

2roky se Simona Janů snaží zjistit, kdo je za zpopelnění jejího syna zodpovědný.

Hájí se také společnost Pohřební a hřbitovní služby města Brna, která kremaci zajišťovala. „Momentálně to okomentovat nemohu a nechci, protože je věc v rukou právníků. Konala se ale v souvislosti s tímto případem také kontrola České obchodní inspekce a nenašla žádné pochybení," vyjádřil se k případu ředitel Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna Michal Tomášek.

Inspektoři však stěžovatelce pomoci nemohou. „Pokud zákazník není spokojen se způsobem vyřízení, nemůžeme s tím spotřebiteli pomoci. Jedinou šanci má bránit se občansko-právní cestou a obrátit se na soud," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Janů se proto na soud obrátila. „Mohu potvrdit, že opravdu u soudu uplatnila nároky na náhradu škody za nehmotnou újmu. V jednom případě směřuje žaloba proti Pohřebním a hřbitovním službám města Brna, v druhém proti ministerstvu spravedlnosti. Vzhledem k tomu, že v obou případech se jednání teprve připravuje, nemohu říci další podrobnosti," řekla mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková.

Podle Gerty Mazalové ze Sdružení ochrany spotřebitelů postupuje Janů správně. „Pokud došlo nedůstojným zacházením s pozůstatky k zásahu do osobnostních práv, tak je žaloba správným řešením," uvedla Mazalová.

Problémy však provází Janů i po psychické stránce. „Stále nedokážu přijmout fakt, že syn je mrtvý," řekla pozůstalá. Právě pohřeb, který neměla možnost prožít, je podle psychoterapeuta Michala Mynáře původcem problémů. „Jediné řešení je udělat nějaký náhradní rituál, aby se mohla vyrovnat se ztrátou a nechat ji za sebou," doporučil Mynář.

KAROLÍNA PEŘESTÁ