Ředitel firmy Sako Jiří Kratochvil předpokládá, že počet vyřazených kontejnerů ještě poroste. „Je hezky a lidí, kteří pijí alkohol, je více. Opilí pak často ničí věci kolem. Neuvědomují si, kolik peněz jeden box stojí," řekl Kratochvil.

Podle hasičů nejčastější hoří kontejnery na papír a plasty. „Problém je, že ty plastové se většinou celé roztaví. Když je odpad například v kovové popelnici, shoří pouze jeho obsah," objasnil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Ohrožují okolí

Letos už hasiči vyjížděli ke sto dvaceti požárům kontejnerů. „Loni to bylo za celý rok pětaosmdesát," upozornil Dvořák. Ten připomněl případ ze středečního večera, kdy jednotky vyjížděly ke dvěma hořícím kontejnerům do brněnské ulice Plovdivská. „Plameny zasáhly i vzrostlý javor, který rostl opodál. Škoda je osmnáct tisíc korun," doplnil Dvořák.

Dříve brněnská společnost Sako využívala hlavně kovové popelnice, které žáru ohně odolaly. „Nahradili jsme je plastovými proto, že mají delší životnost a lidem se s nimi lépe pohybuje," vysvětlil Kratochvil.

Plastové kontejnery používá také společnost AVE CZ, která zajišťuje svoz a odstranění odpadu i v dalších částech Jihomoravského kraje. „I my se s požáry kontejnerů setkáváme. Častější jsou v obcích, kde lidé občas vysypou rozžhavený popel přímo dovnitř," uvedla brněnská vedoucí provozu společnosti Jarmila Mikulecká. I tato firma nahradila plech za plast. „Plechové popelnice totiž nejde barevně odlišit pro tříděný odpad. U nich máme jen klasicky jednu barvu," řekla Mikulecká.

Jen málokdy se stane, že požár kontejnerů zůstane beze škody. Její výši ovlivní i to, za jak dlouho se na místo dopraví hasiči a také na typu kontejneru. „Například v neděli jsme brzo ráno vyjížděli do brněnských Židenic, kde hořel plastový kontejner na tříděný odpad. Nakonec celý shořel, ale zabránili jsme, aby plameny nepoškodily vedlejší koše. Škoda je devět tisíc korun," vzpomněl Dvořák.

Žháři unikají

Ve většině případů odpadovým firmám poničené kontejnery zaplatí pojišťovna, letos už jde o šest set tisíc korun. „Jen výjimečně jsme škodu vymáhali po pachateli. Obvykle jej totiž policisté nedopadnou," řekl Kratochvil.

Těm žhářům, které policisté dopadnou, hrozí za podpálení kontejnerů dokonce i vězení. „Pokud je škoda vyšší než pět tisíc, mohou skončit až na rok za mřížemi. Pokud škoda bude vyšší než půl milionu korun, trest se zvýší až na tři roky odnětí svobody," informovala jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.