Včelařství má v hodonínském okrese hlubokou tradici. Například spolek pro Hovorany a okolí funguje už od roku 1926 a tuto neděli si připomíná devadesáté výročí. Ten hodonínský je ještě o pět let starší, přičemž jeho členové oslavu chystají na konec dubna. „Náš spolek patří k jedněm z prvních v okrese. Nyní v něm je asi dvacet včelařů, kteří opečovávájí okolo čtyř set včelstev," uvedl Vít Marada z hovoranské Základní organizace Českého včelařského svazu.

Její členové se v minulosti spolu s výzkumným včelařským ústavem stali průkopníky nové diagnostické metody včelího moru. „Od nás se rozšířila do celého kraje. Prvotní postoj mnoha včelařů byl však odmítavý. Báli se, že se mor najde a budou muset včelstvo spálit," přiblížil Marada.

Díky této metodě se chorobu na Hodonínsku podařilo v podstatě vymýtit „Letos jsme měli všechny vzorky negativní," upozornil odborník.

Včelařům ale naopak přidala starosti letošní mírná zima, která nahrála množení roztočů způsobujících onemocnění vorroázu. Napadená včelstva pak rychle slábnou. „Při normálně chladné zimě včely neplodují a my tak v tomto období roztoče vyhubíme. Letos však plodovaly i přes zimu. Problém je, že se roztoči v plodech schovávají a nelze je tak likvidovat. Následně se poměrně rychle množí, a to se projeví úhynem včel ke konci léta," vysvětlil Marada.

Ani nepříznivé vyhlídky chovatele neodradí od výročních oslav. Těmi se snaží také o svou propagaci a přilákání nových, nejlépe mladých členů. Podle statistik se ale strachovat o to, že by v jejich řemesle neměl kdo pokračovat, nemusí.

Zatímco v roce 2011 bylo na Hodonínsku 652 včelařů, v loňském roce to bylo už bezmála osm set. „Jenom v Kyjově jsme loni přijímali patnáct nových členů. Poslední roky zájem stoupá hlavně u mladších lidí," sdělil předseda kyjovské základní organizace Miroslav Smolík.

Podle Marady přebírá hodně včelařů řemeslo po svých rodičích. „Ti starší často k úlům vodí i své děti, které jim pomáhají. Věříme, že i ony se pak jednou včelaření ujmou," dodal.

Hodonínský včelařský svaz v osvětě neponechává nic náhodě. „Na podporu mladých včelařů jsme zřídili včelařské kroužky v Lužicích, Mutěnicích a v Hodoníně," poznamenal za hodonínský spolek Jiří Knapil.

Svůj vlastní kroužek pro děti v Lužicích založila i Danuše Čechovská, která se včelaření věnuje teprve druhým rokem. „Jsem nadšená z toho, jak mají včely vše zorganizované. Zajímám se také o přírodní medicínu a využívám terapii včelími žihadly na své bolavé klouby. Myslím, že včelařem se může stát opravdu kdokoliv, na věku nezáleží," vyjádřila se Čechovská.

Hovoranští devadesáté výročí oslaví v neděli od dvou hodin v sále místní Sokolovny. Návštěvníci si vyslechnou přednášku o účincích včelích produktů na zdraví v podání vojenského lékaře a zazpívají také žáci školy. „Představíme i včelařské exponáty, například medomety a pozorovací prosklený úl. Akce je pro všechny, nejen pro včelaře," doplnil Marada.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ