Podle takového scénáře by postupovaly složky integrovaného záchranného systému při podezření na toto nebezpečné onemocnění. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno už kvůli viru MERS přijali speciální opatření. „Jde o postup pro vstupní ošetření i následný převoz pacientů podezřelých z nákazy MERS do Nemocnice Na Bulovce. Tam jsou tito lidé hospitalizováni," řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Právě brněnská fakultní nemocnice se těmto případům věnuje jako jediná v kraji. Přesto je jen přestupní stanice. „Pouze na pražské Bulovce sídlí specializované pracoviště pro exotické choroby," uvedla mluvčí.

Jako první by do kontaktu s nakaženým na jižní Moravě zřejmě přišel praktický lékař. „Cizince léčím často, proto jsem si už dřív kvůli Ebole nastudoval, jak postupovat. Podezřelého, který by přijel z rizikové oblasti a trpěl netypickými příznaky, bychom okamžitě umístili do karantény a vydezinfikovali. Obyčejný člověk však příznaky nepozná. Lidé se mohou bránit jen tím, že do těchto zemí nepojedou," uvedl brněnský praktický lékař Tomáš Klobas.

Pacienta od praktických lékařů přebírá specializovaný tým zdravotnické záchranné služby zvaný Biohazard, který pacienta ukládá do speciálního bioboxu.

O převozu pacienta vždy rozhoduje vedoucí protiepidemického odboru krajských hygieniků Renata Ciupeková. Jako i v minulosti při podezřeních na onemocnění Ebolou. „Od horečky Ebola jsme v pohotovosti nepřetržitě. Máme připravené speciální laboratoře a lůžka. Na jižní Moravě jsme dosud řešili pět podezření na Ebolu, žádné se naštěstí nepotvrdilo," řekla Ciupeková.

Panika podle ní není namístě. „MERS se přenáší jen kontaktem se zvířaty, třeba s velbloudy. Nebo vzduchem, ale jen když člověk s nakaženým například sdílí domácnost. Přesto jsme Jihomoravany vyjíždějící do rizikových oblastí upozornili, aby dodržovali základní hygienické návyky a vyhýbali se velbloudům," uvedla hygienička.

Mezi rizikové země patří Saúdská Arábie a Jižní Korea. Tam letadla z tuřanského letiště nelétají. „Pokud by takové letadlo u nás chtělo neočekávaně přistát, přijali bychom zvláštní opatření. Jako například v minulosti kvůli Ebole, tehdy nám to nařídilo ministerstvo zdravotnictví," podotkl ředitel letiště Tomáš Plaček.

Několik speciálních cvičení kvůli nemocem jako je Ebola, SARS či MERS absolvovali v posledních měsících jihomoravští hasiči. „Při takové infekční nákaze bychom postupovali stejně jako s podezřením na Ebolu. Okolí nakaženého i jeho věci bychom vydezinfikovali. K tomu jsou vždy zapotřebí protichemické oděvy. Takovou situaci jsme nacvičovali například v Nemocnici u svaté Anny nebo na tuřanském letišti," konstatoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.