Jak moc to pro ně mnohdy bývá obtížné, vědí také v nedávno vzniklé personální agentuře Anmija work ve Vyškově. „Pomáhali jsme například muži z Kuby, a to docela dlouho. Místo se cizincům opravdu hledá hůř," potvrdila pracovnice podniku Andrea Maslová.

Co se týká čísel, za uplynulé tři roky se jich na Vyškovsko přistěhovala přibližně stovka. Podle údajů Českého statistického úřadu jich v roce 2014 v okrese žilo přes patnáct set, čísla za loňský rok instituce ještě nemá.

Současně s hledáním práce se můžou přihlásit do takzvaných integračních programů. Ty jim pomůžou začlenit se do společnosti, a tím získat i víc příležitostí k uplatnění. Podle slov poskytovatelů zájem stále roste. „Naše centrum sice cizincům nepomáhá hledat zaměstnání, ale výjimky se najdou. Jedná se třeba o studenty nebo ženy na mateřské dovolené. Specializujeme se ovšem na kurzy češtiny všech úrovní, nabízíme i volnočasové aktivity, kde můžou navázat nové kontakty. Díky tomu pak mají i větší šanci najít si lepší práci. Za poslední roky počet našich klientů stoupá," sdělil za Jihomoravské regionální centrum pro podporu integrace cizinců Radim Ošmera.

Nejde však jen o sociální nebo jazykové bariéry, které cizincům znesnadňují hledání. Jak tvrdí Jiří Petrík z personální agentury Job Leader Czech, firmy jejich přijetí vychází docela draho. „S jejich zaměstnáním je spojeno víc papírování. A v neposlední řadě je to náročnější i s dojížděním do práce a ubytováním. Víc šancí na uplatnění mají ve větších městech," řekl.

To potvrzuje třeba studentka z Francie Margaux Decaudin. „Hledala jsem brigádu. V Brně se mi ji podařilo najít v podstatě okamžitě. V menším městě by to byl rozhodně problém," je si jistá dívka.

Přesto se na Vyškovsku najdou podniky, které cizince zaměstnávají. Jedním z nich je třeba vyškovská společnost Hestego. I tam se ovšem jedná o zanedbatelný počet. „Pracuje u nás několik lidí ze Slovenska. Jiné zahraniční zaměstnance momentálně nemáme. Přijímání odborníků s technickým zaměřením z cizích zemí se ale nebráníme. Bohužel často dávají přednost nadnárodním korporacím," zmínila personalistka Hestega Eva Vavrouchová.

S několika Slováky pracuje například Rousínovan Karel Ruprecht. „Mám s nimi dobré zkušenosti, rozhodně mi nevadí. Horší by bylo, kdyby cizinci brali místa našim obyvatelům. To se zatím neděje, takže s jejich zaměstnáváním problém nemám," podělil se o svůj názor Ruprecht.

Podobně se na věc dívá i Vyškovanka Petra Urbášková. „Pokud jde o slušné, pracovité lidi, nemám k nim absolutně žádné výhrady. V porovnání s minulostí i my přece máme díky členství v Evropské unii spoustu nových možností a můžeme je využívat, pokud chceme pracovat v zahraničí," okomentovala žena.