Případy otravy při užívání plynových průtokových ohřívačů (karem) se stávají, když není zajištěno dostatečné větrání v místnosti. Otrava však může snadno nastat i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin z topidla nebo je komín zanesen sazemi. Zrádné je, že bezbarvý plyn oxid uhelnatý není cítit.

Na jižní Moravě jsou každý rok desítky takových případů, některé končí až tragicky.

Otravy se množí právě v zimním období, kdy si lidé topí v krbech nebo různými ohřívacími zařízeními. „Oxid uhelnatý je bezbarvý neviditelný plyn bez zápachu. Je přítomen prakticky u každého hoření, závisí pouze na jeho koncentraci. Má na svědomí více úmrtí než všechny ostatní intoxikace dohromady," upozornila Zuchová.

Podle ní na sebe oxid uhelnatý váže při nadechnutí krevní barvivo, které za normálních okolností roznáší kyslík po těle. Proto pak nastává vnitřní dušení.

Podle Zuchové nemusejí všechny případy končit úmrtím. „Pokud je včas poskytnuta první pomoc, dá se to léčit bez následků pro postiženého. Rozhodující je okamžité přerušení produkce plynu, evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a rychle začít větrat. Nutné je dbát na vlastní bezpečnost a v zamořeném území se pohybovat pouze po nezbytnou dobu," řekla mluvčí a dodala, že je vždy nutné volat záchrannou službu.

Záchranáři apelují na to, aby lidé podobným událostem předcházeli tím, že budou dobře pečovat o svůj komín a další spotřebiče. „Před zvýšenou koncentrací oxidu uhelnatého nás dokážou varovat i speciální senzory a čidla," dodala Zuchová.