Proč tak dvojice učinila, není jasné předsedovi Islámské nadace v Brně Muneebu Hassanu Alrawimu. „Pro nás je to další z nepochopitelných útoků," řekl. O události se podle něj muslimové dozvěděli před zahájením svých pátečních modliteb.

Podle mluvčí brněnských policistů Andrey Strakové už policie případ vyšetřuje. „Oznámení jsme dostali v pátek ráno. Nejspíš se jedná o vyjetý motorový olej," dodala Straková.

Ačkoli šlo o útok na náboženskou instituci, nejedná se v tomto případě pravděpodobně o extremistický čin. „Považoval bych to spíše za vandalismus. Extremistický projev by bylo třeba dovnitř hodit zápalnou láhev, mít při jednání násilný cíl," vysvětlil politolog Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Josef Kraus.

Útoky na brněnské muslimy:
- 2008: někdo na mešitu nasprejoval nápis Stop islámu.
- 2011: anonym hrozil pumovým útokem na mešitu.
- 2013: neznámí pachatelé poházeli před dveřmi svatyně vepřové kosti a kliku pomazali sádlem a pověsili na ni kus vepřového masa.
- červen 2015: mladá muslimka českého původu se stala terčem slovního útoku v brněnském supermarketu.
- srpen 2015: vandalové rozbili okna do učebny a modlitebny.
- listopad 2015: neznámí pachatelé polili zdi, okna i dveře mešity vyjetým motorovým olejem.

To potvrzují i policisté, kteří událost řeší jen jako poškození cizí věci. „Vzhledem k tomu, že na zdi není žádný nápis nebo cokoliv, co by mohlo směřovat k náboženské nebo jiné nenávisti, nic neukazuje na to, že by byl tento případ projevem extremismu," podotkla mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová.

Brněnská islámská nadace, která modlitebnu vlastní, zatím škodu nevyčíslila. „Ještě jsme neřešili, kolik bude přemalování fasády stát. Jelikož je politá motorovým olejem, musíme najmout specializovanou firmu, abychom odstranili škody ekologicky," podotkl Alrawi.

V Brně žije podle dostupných informací několik set muslimů. Od roku 1998 ve městě funguje první česká mešita. V posledních měsících jsou v české společnosti stále silnější protimuslimské nálady. Podle odborníků to má dva hlavní důvody. Prvním jsou obavy z přívalu nepřizpůsobivých uprchlíků z muslimských zemí, druhým strach z islamistického terorismu.

Podle Alrawiho jsou v posledních měsících projevy nenávisti častější. „Zaznamenáváme i osobní útoky, nejvíc na zahalené ženy," řekl.

I přesto odborník Kraus popovažuje situaci v České republice za relativně klidnou. „Muslimská komunita je u nás poměrně malá, nepříliš výrazná. Vlna migrace se nás ani příliš nedotýká. Lidé, kteří přišli, jsou zatím v detenčních táborech. A ti, co u nás žijí už mnoho let. Mají různé kavárny, obchody a mezi obyvatele bez problémů zapadli," dodal politolog.

Páteční útok přesto není první. Letos v srpnu útočníci vybili železnou tyčí dvě okna brněnské mešity. V roce 2013 zase někdo umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté kauzu odložili, pachatele nenašli. Před sedmi lety někdo na zeď mešity nastříkal nápis Stop islámu.

Případů vandalství v mešitě přibylo hlavně po teroristických útocích v New Yorku z jedenáctého září roku 2001. Několikrát lidé posprejovali zdi svatyně, někdo také hodil dovnitř otevřeným oknem kámen.

Občas jsou lidé agresivní i přímo vůči lidem. V červnu napadl muž v brněnském obchodě mladou muslimku českého původu. Alrawi tehdy řekl, že pachatel na ženu křičel, aby se vrátila, odkud přijela. Když se slovním útokům bránila bezchybnou češtinou, začal jí prý vyhrožovat, že jí uřízne hlavu. Žena se obávala, že si na ni počká a ublíží jí. Proto zavolala policii.