VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekutor odsouzený za zpronevěru znovu úřaduje

Znojmo (AKTUALIZOVÁNO) - Exekutor Pavel Procházka se vrátil do svého úřadu. Před rokem byl přitom odsouzen za zpronevěru a ministr spravedlnosti ho odvolal z funkce. Exekutor se ale ohradil u soudu a ten vyhrál. Nyní muže tak znovu vykonávat své povolání, uvedla TV Nova.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Kde nepomohou upomínky, nastupuje exekutor Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„JUDr. Procházka byl zpět ustanoven soudním exekutorem,“ řekl mluvčí Exekutorské komory Pavel Kočíš. „Z rozsudku vyplývá, že došlo k jednoznačným procesním pochybením ze strany ministra a jeho úředníků,“ dodal.

Ministerstvo spravedlnosti se brání. „Z naší strany nebylo žádané pochybení,“ řekla mluvčí resortu Zuzana Steinerová. Chybu podle ní udělal soud. Ministerstvo podalo na jeho rozhodnutí stížnost. „Procházka nemůže pokračovat ve své činnosti. Tato zpráva je pro nás překvapením,“ uvedla.

Procházka ale Nově řekl, že už má exekutorský průkaz a svoji funkci vykonává. Názor ministerstva spravedlnosti nechce podlé svých slov respektovat. Odmítá také odsouzení za zpronevěru. „Vše bylo zinscenované,“ tvrdí.

Pokud se ministerstvu nepodaří Procházku odvolat možná bude muset exekutorovi zaplatit i odškodné. Hrozí totiž, že se jej bude domáhat.

Ministr spravedlnosti Procházku odvolal loni na podzim, protože exekutor byl odsouzen jako spolupachatel zpronevěry. Procházka však i nadále pověřoval své zaměstnance, aby obcházeli dlužníky a zabavovali jejich majetek.

Procházka své odvolání popíral s odůvodněním, že mu rozhodnutí bylo doručeno nestandardní cestou. To ale ministerstvo spravedlnosti odmítalo. Všem soudům v zemi rozeslalo dopis, v němž na odvolání znojemského exekutora upozornilo.

Procházka totiž před šesti lety sepsal smlouvu s firmou TWT, která měla zprostředkovat sedmimilionovou půjčku zemědělskému družstvu Sázavka. On i zástupci TWT požadovali, aby družstvo složilo na účet této společnosti sedmisettisícovou zálohu jako záruku solventnosti. Procházka ale se společníky z TWT peníze vybral a použil na zcela jiné účely. Zemědělskému družstvu tak vznikla škoda ve výši sedm set tisíc korun. Za tento skutek jej soud odsoudil na dva a půl roku s podmínečným odkladem.

Exekutor i přes své odvolání z funkce pověřoval zaměstnance, aby obcházeli dlužníky a zabavovali jim majetek. Pavla Procházku nebylo ve čtvrtek možné zastihnout. Mobilní telefon měl vypnutý a ani v kanceláři nebyl k zastižení. K případu zpronevěry se má vrátit koncem listopadu znojemský soud.

VYJÁDŘENÍ MINISTERSTVA SPRAVEDLNOSTI:

Ministr spravedlnosti postupoval při odvolávání p. JUDr. Procházky naprosto standardně na základě pokladů připravených příslušným odborem MSp. Odvolání proběhlo na základě exekučního řádu, který ministru spravedlnosti ukládá odvolat exekutora, pokud je pravomocně odsouzený a jakmile dostane návrh na jeho odvolání od Exekutorské komory. Městsksý soud v Praze ale dospěl k závěru, že ministerstvo mělo postupovat podle správního řádu, nikoli dle exekučního řádu. Účinky odvolání by tak byly stejné, proběhla by pouze jiná procesní procedura. MSp tento názor nezastává, podalo proto kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Podle názoru MSp JUDr. Procházka nesmí nadále vykonávat exekuční činnost, protože pro ni nesplňuje základní podmínku, a sice bezúhonnost. Otázka odvolání ministrem spravedlnosti na to nemůže mít podle našeho názoru vliv, exekuční řád nedává ministru spravedlnosti možnost správního uvážení. Jednoznačně stanoví, že musí bez dalšího exekutora odvolat.

Není důvod, proč by chtěl JUDr. Procházka náhradu škody, protože pokud by byl odvolán způsobem, který by Městský soud v Praze uznal za správný, funkci by tak jako tak nemohl vykonávat.

Jak již bylo výše řečeno, nemůže JUDr. Procházka podle názoru MSp svou funkci vykonávat, protože nesplňuje podmínku bezúhonnosti, kterou stanoví zákon.

Zuzana Steinerová, ředitelka tiskového odboru a tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti

Autor: David Grossmann

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení