VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Irsenský dělal bílého koně, jde do vězení

Znojmo - /AKTUALIZOVÁNO/ Petr Irsenský ze Znojma dělal bílého koně, za úvěrový podvod dostal tři a půl roku nepodmíněně. Bance dluží dva a půl milionu.

26.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Nemá práci, ani pořádné bydlení, jen dluhy. Před čtyřmi lety dostal dvoumilionovou hypotéku, peníze údajně nikdy neviděl a splácet je prý měli jiní. Od znojemského soudu dostal včera dvaatřicetiletý Petr Irsenský ze Znojma tři a půl roku nepodmíněně za úvěrový podvod.

„Uznávám svou chybu, rád bych ji napravil. O hypotéku jsem žádal, protože mě o to prosila rodina Kočkova, u které jsem tehdy bydlel. Všechny doklady vyřizovali oni, já jen několikrát v Brně podepsal prázdné papíry,“ řekl soudu Irsenský.

Podle obžaloby se dopustil úvěrového podvodu a důsledky svého počínání si musel uvědomovat. „Obžalovaný získal hypotéku na základě nepravdivých údajů. Jde zejména o tvrzení, že je zaměstnancem společnosti Ahold se smyšlenou výší platu, uvedenou v potvrzení o zaměstnání.

Byl už trestaný

A za jeden podvodně vylákaný a nesplácený úvěr již dostal podmíněný trest,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Peroutková.

Soud tehdy Irsenského trestal za to, že si vzal spotřebitelský úvěr ve výši patnáct tisíc korun a nesplácel jej. V pondělí obžalovaný soudu řekl, že i tehdy jednal podle instrukcí Kočkových.

Soudce Miroslav Nahodil Irsenskému připomněl, že v přípravném řízení policii řekl jen tolik, že si chtěl pořídit bydlení pro sebe a přítelkyni. „Měl jsem obavy. Dokonce i teď, než jsem šel k soudu jsem dostal esemesku od jednoho z členů Kočkovy rodiny, ať si prý dávám pozor na to, co povím,“ uvedl obžalovaný.

U soudu mělo vypovídat několik svědků. „Jedna svědkyně podle informací soudu zemřela, další svědkyně se omluvily kvůli pracovní neschopnosti a jedna po propuštění z výkonu trestu nepřebírá obsílky,“ konstatoval soudce Nahodil.

Soud nakonec dospěl k rozhodnutí, že výpověď obžalovaného a důkazy ve spise soudu k rozhodnutí případu postačují. „Obhajoba obžalovaného nezměnila důkazní stav věci. Banka jeho přičiněním a na jeho jméno vyplatila neoprávněně úvěr, který potom nikdo nesplácel,“ prohlásila v rámci své závěrečné řeči státní zástupkyně.

Vzhledem k trestní minulosti obžalovaného navrhovala nepodmíněný trest v dolní hranici sazby. „Případně nechávám na uvážení soudu udělení podmíněného trestu s maximální dobou odkladu a s dohledem,“ řekla státní zástupkyně.

Hrozilo mu osm let

Irsenského advokát ještě žádal soud o přihlédnutí k okolnostem činu, a také o to, aby při rozhodování o náhradě škody bral v potaz postup banky. Ten podle právníka vyvolává jisté pochybnosti.

„Kdybychom brali v potaz jen samotný trestný čin, ke kterému se v podstatě obžalovaný přiznal, pak by bylo možné uvažovat o podmíněném trestu,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Nahodil.

Soud se přiklonil i k tomu, že obžalovaný ze svého počínání neměl žádný prospěch. „Soud dává ke zvážení státní zástupkyni, zda neshledá důvody k případnému obvinění jiných osob,“ dodal soudce Nahodil.

Připomněl, že Irsenskému hrozil trest v rozmezí dvou až osmi let. „K nepodmíněnému trestu soud sáhl proto, že obžalovaný byl opakovaně trestán, i nepodmíněně, pro majetkovou trestnou činnost. Navíc mu byl před třemi lety zdejším soudem uložen podmíněný trest za již zmíněný jiný úvěrový podvod,“ dodal soudce.

Státní zástupkyně se na místě vzdala práva na odvolání, obhajoba si ponechala po doručení rozsudku lhůtu na rozmyšlenou.

Autor: Martin Moštěk

26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení