Podle starosty Zbyška Kaššaie může město letos přijít až o padesát milionů korun. Jeho předchůdce Petr Nezveda však tvrdí, že město větší část ohrožené sumy dostalo už vloni.

„Dopis od regionální rady jsme dostali minulý týden. Je to pro nás velké a nepříjemné překvapení. Už nyní máme proti loňsku schodek dvě stě padesát milionů. Propad o dalších padesát by nám způsobil velké problémy,“ uvedl starosta, sociální demokrat Zbyšek Kaššai.

Dodal, že správce evropských peněz zmrazil přípravu výplaty dotace na stavbu autobusového terminálu a cyklostezky na Brněnské ulici.
Z dopisu, který úředníci poslali zástupcům města, plyne, že platby zastavili už jen proto, že policie vyšetřuje podezření z korupce bývalého znojemského tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře. „V průběhu administrace vašich projektů byly zjištěny skutečnosti (probíhající vyšetřování policie), na základě kterých se lze ve spojitosti s vašimi projekty opodstatněně domnívat o možném podezření ze spáchání trestného činu,“ napsal doslova v dopise

Jan Karásek z úřadu regionální rady, která evropské peníze spravuje.
I kvůli mlhavě formulovanému podezření hodlají zástupci města správce dotací přesvědčit, aby své rozhodnutí ještě změnil. „Intenzivně s radou jednáme, protože jsme přesvědčeni, že k úplnému zastavení vyřizování obou projektů není důvod. Nikdo zatím neřekl, že právě tato řízení někdo zmanipuloval,“ potvrdil Kaššai.

Břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna, který případ korupce na znojemské radnici dozoruje, navíc tvrdí, že cyklostezka ve vyšetřovacím spisu vůbec nefiguruje. „Autobusový terminál, který stavěla firma VHS a Colas, předmětem vyšetřování je. Cyklostezka, kterou budoval Strabag, však ve spisu vůbec není,“ řekl Foldyna.

Osm let za mřížemi

Extajemníkovi Krejčířovi hrozí za ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci veřejné osoby osm let ve vězení. Z podplácení jsou navíc obviněni i představitelé firem VHS, která stavěla autobusové nádraží, a dále Pozemních staveb, firem LukaWood a Truhlářství ZdeNo.

Bývalý starosta, občanský demokrat Petr Nezveda si je navíc jist, že město už větší část sporných peněz v kase má. „Pokud si dobře pamatuji, větší část ze čtyřiceti milionů za nádraží již město obdrželo ke konci loňského roku. Alespoň to plynulo z tehdejšího předběžného vyúčtování. Celá záležitost je samozřejmě nepříjemná, ale nezbývá, než vyčkat výsledků vyšetřování,“ uvedl nynější lídr modré opozice.

Podivil se přitom nad tím, jak úředníci rady své rozhodnutí zdůvodnili. „Informace o stavu vyšetřování mám jen z médií. Soudě ale podle mlhavých formulací v dopise předpokládám, že nic konkrétnějšího neví ani úřad regionální rady. Vše totiž závisí na výsledku vyšetřování a rozhodnutí soudu,“ doplnil Nezveda.

Vyšetřování korupční kauzy uvízlo zatím na mrtvém bodě. Krajský a okresní státní zástupce se totiž neshodli na tom, podle jakého paragrafu má být Krejčířův trestný čin posuzován. Podle jednoho mu hrozí až dvanáct let, podle druhého „jen“ osm.
„V současné době čekáme na výkladové stanovisko nejvyššího státního zastupitelství. Vyšetřovatel se znovu seznamoval se všemi odposlechy a chystá další úkony proto, abychom celé vyšetřování mohli do konce prázdnin uzavřít,“ dodal státní zástupce Foldyna.

Vše o korupční kauze čtěte ZDE