„Novela zákona o místních poplatcích nám umožňuje stanovit poplatek za každý videoterminál právě v maximální výši pět tisíc korun na čtvrtletí. Na rozdíl od běžných hracích automatů ale stále nemáme žádnou možnost je regulovat,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.
Zastupitelé mají nový poplatek projednat a schválit na své nadcházející schůzi v polovině září.

V hernách, hospodách a podobných podnicích je nyní ve Znojmě přes čtyři sta různých hracích zařízení. „Klasických automatů je sto třicet, videoterminálů je podle sdělení ministerstva financí, které je povoluje, dvě stě osmdesát. Ještě vloni byly počty srovnatelné,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Právě díky fungujícím kasinům v bývalé bezcelní zóně bohatne obec Chvalovice. Ta by zavedením poplatků za videoterminály získala do pokladny ještě více peněz. V přepočtu heren na hlavu Chvalovice na Znojemsku jasně vítězí, vloni jim díky hazardu přibylo do pokladny devět milionů korun. „Zatím jsme se o návrhu zpoplatnit videoterminály na zastupitelstvu nebavili. Podle mě je každý příjem peněz dobrý,“ řekl lídr Sdružení nezávislých kandidátů Chvalovice srdcem František Hruška.

„Co se týká místních poplatků za videoterminály, tak budeme postupovat podle toho, jak nás obec osloví. My se pak musíme podle toho zařídit,“ řekl finanční ředitel jednoho z velkých kasin v blízkosti hraničního přechodu Petr Kraváček.

Kasino má nyní kolem šedesáti strojů. „Z našeho pohledu je to samozřejmě daňové zatížení navíc,“ dodal Kraváček.
Možnosti zpoplatnit videoterminály podle červnové novely zákona o místních poplatcích se chystá využít i moravskokrumlovská radnice. „Problémem zavádění poplatků za videoterminály se bude v pondělí zabývat rada města na svém pravidelném zasedání. Pokud budeme moci do provozu a umístění mluvit, bylo by to pro nás přínosem. Dosud totiž nemáme přehled, kolik jich u nás je,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Zatím žádné videoterminály nejsou umístěné v Miroslavi. „Pokud by si u nás podnikatelé pořídili videoterminály, nelíbilo by se nám, že z jejich provozu nemáme žádné peníze. Určitě bychom si je chtěli regulovat a něco z nich mít,“ řekl i starosta Miroslavi Augustin Forman.

Ministerstvo financí zatím povolilo přímo ve Znojmě dvě stě osmdesát videoterminálů. „V Moravském Krumlově je jich osm a ve Chvalovicích dvaasedmdesát. Nevíme ale, kolik z povolených terminálů je skutečně v provozu,“ řekla mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová.

Brněnský psycholog Jiří Brančík o dopadech patologického hraní říká:

Automaty škodí víc než alkohol

Brno /ROZHOVOR/ - V takzvaných sociálně vyloučených lokalitách jsou herny často téměř na každém kroku. Pojí se s nimi nejen problém patologického hraní, kdy závislý prohraje všechny peníze. Dalším nebezpečím jsou drogy a kriminalita. „Čím víc heren bude, tím víc bude gamblerů,“ říká psycholog Jiří Brančík.


Je závislost na automatech srovnatelná s jinými závislostmi, jako třeba na alkoholu nebo drogách?

Podle mě je ještě nebezpečnější. Závislost na alkoholu se vytváří delší dobu. Na člověku, který začíná přes míru pít, se dají zpozorovat výrazné změny. Například v upravenosti jeho zevnějšku, nebo se případně začne jinak chovat. Zato závislost na automatech může vzniknout za pár týdnů a nikdo si toho nemusí všimnout.

U mladých lidí je prý větší nebezpečí propuknutí závislosti.
Ano. Mladí lidé totiž často ještě nemají žádné větší zkušenosti s penězi. Neznají jejich hodnotu, protože si nevydělávají. Často jim chybí pozitivní vzor v rodině a navíc s nimi o tom rodiče nemluví.

Funguje u nás dostatečná osvěta o nebezpečnosti hraní?
Nefunguje. Česká společnost je k hraní na automatech poměrně benevolentní. Navíc ve školách úplně chybí výuka něčeho jako finanční gramotnost. Přitom se vyučuje všechno možné, třeba i jak natočit videoklip.

Může závislost dohnat gamblera až ke kriminalitě?
Gambler si pro svou závislost shání peníze kde se dá. Velmi časté jsou případy, kdy se kvůli hraní úplně zadluží. Pak už mu nikdo peníze nepůjčí, takže mu nezbývá nic jiného než si sehnat peníze jinak, třeba i nezákonně.

Čím jsou herny pro mnoho lidí tak lákavé?
Nabízejí naději a šanci. Hlavně sociálně slabší je často chápou jako snadnou cestu, jak rychle a snadno získat větší obnos. Na svou existenci upozorňují herny blikajícími nápisy, zdůrazňují neustále výši jackpotu. O nějakém vkusu nemůže být v tomto případě řeč, důležité je jen na sebe upozornit.

Za terminály někde vybírají peníze

Jižní Morava - Zatímco klasických výherních automatů ubývá, počty novějších videoloterijních terminálů stále stoupají. Jen v Brně je jich podle informací magistrátu přes pět tisíc. Město je nemůže omezit, ale jen zpoplatnit.

Brněnští zastupitelé schválili zpoplatnění terminálů už v červnu. „Za každý musí provozovatel zaplatit dvacet tisíc ročně. Platit se bude čtvrtletně a s první splátkou počítáme ke konci září,“ řekl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Mluvčí magistrátu Pavel Žára uvedl, že město tak získá za rok kolem sto milionů korun. „Výběr poplatků mají na starosti jednotlivé městské části, které je budou i spravovat,“ řekl Žára.

Vybírání poplatků za videoterminály chtějí zavést také v Blansku a v Boskovicích. „To, že momentálně nemůžeme počet videoterminálů ve městě ovlivnit a že peníze z nich navíc směřují jinam, se mi vůbec nelíbí. Když už město zatěžují, chceme z jejich provozu alespoň něco mít,“ zdůraznil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Chystají vyhlášku

Dohnálek podotkl, že na vyhlášce, která umožní poplatky za videoterminály ve městě vybírat, v současnosti pracují. „Zastupitelům ji chceme předložit ještě v září, platit bude co nejdříve,“ řekl Dohnálek.

Jako jediné město na Hodonínsku zatím videoloterijní terminály zpoplatnil Vracov. Zastupitelé tam využili mimořádné zasedání svolané z jiného důvodu, a vyhlášku o zpoplatnění terminálů odsouhlasili. „Teď si zjistíme, kolik jich vlastně ve městě je. Proto zatím nevíme, kolik peněz to do pokladny přinese,“ uvedl starosta Vracova Ladislav Šmýd.

Zpoplatnit videoloterijní terminály se chystají i ve Vyškově a Břeclavi. Břeclavská radnice by si díky tomu mohla ročně přijít až na šest milionů korun. „Podle posledních informací se to provozovatelům nelíbí. Možná se budou i soudit nebo odmítnou platit,“ řekl vedoucí ekonomického odboru břeclavské radnice Ladislav Vašíček.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI