Úřad na to upozornil tento měsíc. „Bouchání do stolu, kopání do židlí, shazování počítačů a prásknutí dveřmi jsou už téměř na denním pořádku na všech kontaktních pracovištích úřadu práce. Nervozita klientů stoupá v souvislosti s jejich špatnou ekonomickou situací," upozornila mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

To potvrdil i ředitel znojemského úřadu Emil Čopf, který tvrdí, že agresivní jsou zejména ti, kteří žádají o příspěvky v hmotné nouzi. „Stává se, že mají například jiné výdělky, a proto jim dávky nemůžeme dát. To je rozčílí natolik, že si naše pracovnice několikrát za den vyslechnou opravdu velmi vulgární nadávky," přiblížil Čopf. Ojedinělé podle něj nejsou ani výhrůžky agresorů, že si na úřednici někde počkají a vyřídí si to s ní jinak.

Na ty nejagresivnější volají úředníci i strážníky či policii. „Loni tady byl dokonce případ, kdy jedna schizofrenička napadla mou kolegyni. Když se otočila k počítači, dostala kabelkou do hlavy," připomněl Čopf.

Spreje na obranu

Vedení úřadu práce se snaží své podřízené proti těmto útokům ochránit. Mnohé z nich tak dělí od agresivních lidí přepážková skla. „Máme řadu opatření, která mají našim zaměstnancům zajistit bezpečí. V kancelářích jich sedí více, místnosti jsou propojené. K dispozici mají takzvaná SOS tlačítka, kterými si mohou přivolat pomoc, nebo pepřové spreje, aby se případným útokům mohli bránit. V kancelářích jsou také bezpečnostní kamery," vyjmenovala Beránková.

V některých jihomoravských městech na pořádek na úřadech dohlížejí i strážníci. Tak tomu je například v Brně, kde budovu několikrát denně navštíví hlídka. „Chodíme tam vždy v jiný čas, aby si konfliktní lidé nemohli vytipovat dobu, kdy tam nejsme. O pomoc nás také volají přímo zaměstnanci s tím, že se lidé vulgárně dožadují peněz, na které nemají nárok," sdělil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Ne vždy ale agresoři úředníkům pouze nadávají. Jeden z nejnebezpečnějších útoků na pracovníky úřadu práce na jižní Moravě se stal koncem roku 2009 v Bučovicích na Vyškovsku. Vladimír Adamec tehdy dorazil pro sociální dávky s dvaceticentimetrovým nožem. „Nůž si přinesl na úřednici, na kterou měl vztek, protože mu odmítla vydat peníze kvůli nedostatečně vyplněným podkladům. Ženě se nakonec nic nestalo," připomněla ředitelka vyškovského úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.

Muž tvrdil, že nikomu nechtěl ublížit, pouze chtěl přimět úřady, aby jeho žádost řešily. Soud mu nakonec uložil trest odnětí svobody na jeden rok podmíněně s dvouletou zkušební dobou. Agresorovi z Břeclavi, který útočil před pár týdny, hrozí za facku úřednici až čtyři roky vězení.