Rada stojí před soudem kvůli stavbě dvou bioplynových stanic ve Velkém Karlově na Znojemsku, na kterou dostal šedesátimilionovou dotaci. "Věděl, že na dotaci nemá nárok. Zfalšoval proto výběrové řízení a peníze si neoprávněně přivlastnil. Firmy uvedené jako účastníci výběrového řízení popírají, že dostaly výzvy k účasti," vysvětlil Sosík.

Obžalovaný v úterý u soudu zopakoval, že se ničeho nedopustil. Stejně se vyjádřil i jeho obhájce Zdeněk Bouček. „Protokoly z výběrových řízení i svědectví dokazují, že se vše uskutečnilo tak, jak mělo. Žádný ze skutků, které uvádí obžaloba se nestal. Navrhuji zproštění mého klienta," pronesl při závěrečné řeči Bouček.

Na verdikt si Rada ještě několik týdnů počká. Kancírová rozsudek vynese v polovině prosince.

Bioplynové stanice začala firma Zevo stavět v roce 2005, kdy stál v jejím čele Rada. „Chovali jsme na Znojemsku prasata a řešili, jak využít odpad z živočišné výroby. Na zpracování jsme chtěli postavit bioplynovou stanici, která by fungovala i na komunální nebo jateční odpad a prošlé potraviny," vysvětloval dříve Rada u soudu.

Protože v té době v republice žádná podobná stanice neexistovala, navázala jeho firma spolupráci s německou společností Lipp. „Pomáhali nám s přípravou studie vlivu na životní prostředí a podepsali jsme s nimi předběžnou smlouvu. Ukázalo se, že nám podle českých zákonů nemohou stanici postavit, protože tu nemají provozovnu. Proto Zevo vypsalo výběrové řízení na nového zhotovitele," doplnil obžalovaný.

Právě výběrová řízení státní zástupce zpochybňuje. „Řízení se konala 10. a 15. srpna 2005 a místo vítězné firmy se až do 1. listopadu toho roku účastnila jednání a podepisovala smlouvy stále firma Lipp," upozornil Sosík. Rada to vysvětloval tím, že německá firma musela dohlížet na přípravné práce. Dvě třicetimilionové dotace od Evropské unie použil na splátku úvěrů na stavbu.

Bioplynové stanice ve Velkém Karlově vyvolaly zájem lidí už v době, kdy vznikaly. Technologie zpracování živočišného odpadu nebyla dobře zvládnutá a v okolí se začal šířit silný zápach. Přestože Rada plánoval postavit na Znojemsku další stanice, odpor lidí ho od toho odradil. Za bioplynové stanice dostalo Zevo několik pokut od inspekce životního prostředí a dalších institucí. V součtu šlo o několik milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

- Rada: Agro Jevišovice? Majoritní podíl vlastním já

- Žaloba: kvůli dotaci zfalšoval Rada výběrové řízení

Agro Jevišovice je známé také chovem krokodýlů, kterým se zabývá od roku 2004. Farma má v současnosti přes dvě stovky zvířat a čeká na schválení vyhlášky, která krokodýly prohlásí za jateční zvířata.