Několik uniformovaných strážníků, profesionální ochranka, silní stěhováci a zástupce města se ve čtvrtek dopoledne jakoby z ničeho nic objevili před domem na Masarykově náměstí ve Znojmě. Všichni však dobře věděli, proč tady jsou. Vědělo to také několik obyvatel jednoho z bytů v domě, který sousedí se Znojemskou Besedou.

„Dobrý den, tak tady je příkaz k soudnímu vystěhování,“ ukazuje nájemníkům dokument soudní vykonavatel Petr Löfler. Zástupce exekutorské kanceláře se tentokrát nesetkává s žádným odporem. „Vidím, že máte něco nachystané, takže na ulici je náklaďák, můžeme začít nosit,“ vydává pokyny Löfler.

Za asistence městské police, jejíž přítomnost uklidňuje případné emoce, začíná dvojice silných mužů vynášet ze zanedbaného a špinavého bytu oprýskaný nábytek. „Kde máte manžela?“ ptá se přihlížející soused. Odpověď však nepřichází. Dvě drobné ženy mlčky vynášejí z bytu menší zavazadla, různé bytové doplňky či přepravky s nádobím. „Pane, pomůžete nám aspoň s tím těžkým nábytkem tam na Bezručce?“ ptá se prosebně starší žena. Oba stěhováci kývnou na souhlas.

„Dnes je to v klidu. Jednak tu není nájemník, manžel jedné z žen, a klid je také proto, že tu asistuje policie. Jindy většinou slýcháme hodně vulgární urážky a vyhrožování,“ popisuje exekuci Löfler. Podle jeho slov však k naplnění výhružek nedochází.

Na vystěhování dohlíží Ludmila Chloupková ze Správy nemovitostí města Znojma a šéf bezpečnostní agentury Miroslav Jánský. „Už jsme tady poněkolikáté, ale až dnes dochází k vystěhování. I když bez pana Balažoviče, který do toho bytu patřil,“ vysvětluje Jánský. Jeho lidé asistují letos již u druhého soudního vystěhování ve Znojmě.

Vloni město evidovalo dvacet exekucí na vyklizení. „Z toho se jich uskuteční jen několik. Většinou to dopadne tak, že jakmile exekutor donese příkaz k vyklizení, lidé se odstěhují sami,“ vypočítává mluvčí města Denisa Šipošová. Nájemník, kterého město vystěhovalo ve čtvrtek, dlužil sedmdesát tisíc korun.

V loňském roce dala Správa nemovitostí města Znojma sto šestapadesát výpovědí z nájmu bytu. „Výpovědní důvod nastane ve chvíli, kdy dluh přesáhne tři měsíce. Poté začne běžet tříměsíční výpovědní lhůta, v rámci které se dlužníci mohou dohodnout na splátkovém kalendáři nebo mohou dluh zaplatit,“ nastiňuje Šipošová.

Pokud se tak nestane, podklady přebírá právník a podává žalobu na vyklizení. „Když po rozhodnutí soudu nájemník byt nevyklidí, podává se návrh na exekuci a vše přebírá exekuční kancelář,“ dodává mluvčí.

Dluh na nájemném za městské byty ve Znojmě se od roku 2006 snížil asi o čtyři a půl milionů korun, tedy asi na polovinu.

Menší problémy s neplatiči nájmů mají také v Moravském Krumlově. „Letos jsme měli jeden případ soudního vystěhování, vloni asi tři. Celkově nám lidé na nájemném dluží asi jeden a čtvrt milionu korun,“sděluje místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

V Miroslavi zatím ke krajnímu řešení, tedy soudnímu vystěhování neplatiče nájemného, přistoupit nemuseli. „Pokud nájemník dlouhodobě neplatí, máme to ošetřené ve smlouvě. Z městského bytu se prostě musí vystěhovat jinam a pak musí podle splátkového kalendáře dluh uhradit. Naštěstí jsme zatím žádné závažnější neplacení nájemného řešit nemuseli,“ vysvětluje místostarosta Miroslavi Roman Volf.