VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Znojemsko

7.12.2016

Bítovský hrad i letos láká na adventní prohlídky

Bítov – Prohlédnout si slavnostně vyzdobené komnaty bítovského hradu a zjistit, jak adventní čas prožívali naši předkové, mohou všichni, kdo se zúčastní adventních prohlídek. „Pořádáme je v sobotu a v neděli mezi desátou dopoledne a třetí hodinou odpolední," pozval kastelán Jan Binder.

7.12.2016

Proti odvozu Epopeje do Asie vznikla petice. Hrozí poškození, varují odborníci

Moravský Krumlov – Lidé z Moravského Krumlova i z okolních měst podepisují petici, ve které nesouhlasí s odvozem dvaceti velkoformátových pláten malíře Alfonse Muchy do Asie. Slovanská epopej tam má zamířit již příští rok. Odborníci z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví jsou zásadně proti. Poukazují na to, že nikdo neví, v jakém stavu plátna jsou. „Vlivem vlhkosti hrozí probuzení plísní, které by na podkladě pláten mohly být. Jejich přítomnost může zjistit analýza, kterou ale vlastník, tedy Hlavní město Praha, nechce nechat udělat. Zájem o ni nemá ani ministerstvo kultury," řekl viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

6.12.2016

Povinná kontrola kotlů: zbývá pár dní

Znojemsko - Lidé, kteří doma topí kotlem na tuhá paliva, musí zbystřit. Každý takový musí totiž do konce roku zajistit jeho kontrolu odborníkem.

6.12.2016

OBRAZEM: Vánoční stromky jsou již v prodeji

Znojmo – Již v těchto dnech mohou lidé pořídit vánoční stromky. V prodejní místo se změnil také průchod mezi ulicí Obrokovou a Zelenářskou ve Znojmě. Menší smrček zde lze pořídit kolem tří set korun, za borovici či kavkazskou jedli si lidé připlatí. „Borovička, která je ze Znojma, vyjde na pět set dvacet korun, podobně stojí také jedle. Máme ale i větší jedličky, které přijdou na šest až osm set korun. Kromě boroviček všechny stromky pocházejí z jižních Čech," informoval na místě prodejce.

6.12.2016

Načeratičtí volají: Upravte nebezpečnou křižovatku

Znojmo-Načeratice – Je to hrůza. Máme tu nebezpečnou křižovatku, na které jsou měsíčně dvě i tři nehody. A chodí tudy i děti na zastávku autobusu, když jedou do školy. Mělo by se s tím něco udělat, než se stane další tragédie. Taková slova zní z úst obyvatel Načeratic, kteří bydlí v okolí tamní křižovatky.

5.12.2016

Hatě: jukeboxy a modely aut budou mít muzeum

Chvalovice, Hatě - Ojedinělé muzeum nevýherních hracích automatů či tisíců modelů autíček Schuco, kterým má vévodit filmy o superhrdinovi Batmanovi proslavený Batmobil, staví v Hatích u Chvalovic společnost Excalibur. Rakouský majitel společnosti Ronald Seunig, který je autorem myšlenky na vznik muzea, plánuje přivítat první hosty již příští rok.

5.12.2016

Řidiči musejí být trpěliví. Ve Znojmě začínají od pondělka další uzavírky

Znojmo – Lužickou ani Rumunskou ulicí ve Znojmě od pondělí po nějaký čas neprojede jediné auto. Lužickou budou totiž dělníci opravovat, v Rumunské pak silničáři položí nový asfaltový povrch.

5.12.2016

Účet za autobusy? Ještě otevřený

Znojemsko – Ani dopravní firma, ani znojemská radnice zatím neví, kolik bude od ledna chtít z městské kasy navíc kvůli vyšším platům řidičům autobusů. Jejich navýšení stanovila vláda svým nařízením. A dohoda o mzdách, včetně shody na navýšení příspěvku města odvrátila právě před měsícem stávku řidičů Znojemské dopravní společnosti Psota.

4.12.2016

Ježíškův Garage Design nabídl originální dárky i předvánoční pohodu

Znojmo /REPORTÁŽ/ – Vánoční melodie zní sálem Znojemské Besedy. A bzučí to tam jako v úle. Sál zaplnily prodejní pulty, na kterých jsou originální předměty: šperky z kovu i dřeva, ručně pletené čepice a šály, originální plátěné tašky, ale také pult s knížkami pro děti. Za ním sedí usměvavá Andrea Krejčí. „Letos je Ježíškův Garage Design poprvé ve Znojemské Besedě. Návštěvnost je slušná, i když trošku menší, než v Obrokové ulici, kde jsme měli prostory vloni. Knížky lidi celkem kupují. Už pochopitelně jako vánoční dárky," říká Krejčí.

4.12.2016

Města a obce ladí rozpočty. Miliony půjdou do chodníků

Znojemsko – Jasno o tom, s kolika penězi budou příští rok hospodařit, budou mít již brzy v Moravském Krumlově. Rozpočet mají sestavený a na stůl jej dostanou zastupitelé. Některé obce ale stále raději hospodaří v provizoriu a své rozpočty schválí až na jaře.

3.12.2016

790 let Znojma: rok oslav zakončí školní akademie

Znojmo – Po celý rok si Znojemští připomínali 790. výročí od povýšení Znojma na královské město. A nejinak tomu bude i na závěrečné prosincové akci – akademii. „Po dobu dvanácti měsíců jsme si připomínali dvanáct století, která formovala tvář našeho města. Tváří našeho města a naším odrazem jsou naše děti, a proto není lepší způsob zakončení roku oslav než školní akademie na téma 790 let Znojma, kterou připravují žáci z našich základních škol," popsal místostarosta Jan Grois.

3.12.2016

Dobrý skutek pro Podyjí? Lze ještě chvíli vybírat

Znojmo – Záchrana údolí Dyje u Býčí skály, výsadby ovocných stromů či hmyzí hotel. I letos hledají správci Podyjí dobrý skutek pro tento národní park. Tři z kandidátů vyberou sami. „O ceně veřejnosti může pak rozhodnout každý. A to v online anketě, která je na našem webu," uvedl David Grossmann ze Správy parku.

2.12.2016

Parkoviště u nádraží plánuje radnice 3 roky. Jednání s drahami je na mrtvém bodě

Znojmo – Udělat z nevyužitých drážních pozemků za budovou celnice u znojemského vlakového nádraží parkoviště plánovala znojemská radnice před třemi lety. Jednání o koupi parcel dosud nepřinesla výsledek. Podle mluvčí radnice Znojma jedná o zúžení vyhlédnutého pozemku. Dráhy o tom neví.

2.12.2016

OBRAZEM: Betlém v sousedství parní lokomotivy zdobí Dyjskou ves

Znojmo – Prostranství před znojemským Muzeem motorismu v Koželužské ulici již zdobí tradiční betlém. Letos se dvacítka figur poprvé objevila v doprovodu důlní parní lokomotivy z roku 1951, kterou majitel muzea Jan Drozd přivezl v dubnu.

2.12.2016

Hasič Šnejdar tragicky zahynul. Kolegové vyhlásili sbírku na pomoc pozůstalým

Znojmo – Odborový svaz hasičů Znojmo vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc pozůstalým za nedávno tragicky zesnulého hasiče Petra Šnejdara.

1.12.2016

Hygienici vyrazili na kontroly adventních trhů. Kvůli epidemii žloutenky

Znojmo – Zda jsou potraviny a nápoje prodávané na stáncích na adventních trzích pro zákazníky bezpečné, zjišťují v těchto dnech hygienici. Zvýšená pozornost, kterou trhům věnují, souvisí s epidemií žloutenky.

1.12.2016

V Miroslavi budou opět lovit zdivočelé holuby. Tuto neděli

Miroslav – Podobně jako v polovině minulého měsíce budou i nyní v Miroslavi lovit zdivočelé holuby. A to tuto neděli, v době od 8.00 do 10.00 hodin a v době od 13.00 do 15.00 hodin.

1.12.2016

Bobři ničí stromy na břehu Dyje u Louckého kláštera

Znojmo – Je to hrůza. Je těžké nemít bobry za nepřátele. Stromy tu padají jako tužky právě vytažené z ořezávátka. Tak hovoří lidé z oblasti kolem Dyje u Louckého kláštera ve Znojmě. Například na pozemku podnikatele Pavla Vrány bobři zlikvidovali už víc než deset stromů. „Objevili se tady před třemi čtyřmi roky. Jen u mě na zahradě kvůli nim padlo šestnáct stromů. Škodu jsem nepočítal. Úředníci mi řekli, že si mám stromy chránit oplocením," uvedl Vrána.

30.11.2016

Sbírka šatstva ve Znojmě pomůže hned nadvakrát

Znojmo – Další z řady sbírek šatstva pro znojemský obchod chráněných dílen Baltazar bude opět pomáhat nejen lidem se zdravotním postižením, ale i lidem v nouzi.

30.11.2016

Sladký víkend. Znojmo zažije pravý čokoládový festival

Znojmo – Všichni milovníci cukrovinek a zejména sladké čokolády by si měli rezervovat druhý prosincový víkend. V sobotu a v neděli 10. a 11. prosince se totiž ve znojemské Dukle uskuteční Čokoládový festival. Organizátoři slibují, že se lidé mají na co těšit. „Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Naším cílem je prozkoumat svět čokolády, od její výroby až po ochutnávku," přiblížil za organizátory Chris Delattre.

30.11.2016

Areál pivovaru projde úpravami. Město láká investory na nové sítě

Znojmo – Největší jednotlivou investici znojemského městského rozpočtu na příští rok lidé neuvidí, i když bude podle radnice i opozice užitečná. Deset milionů půjde do výměny a přivedení inženýrských sítí v areálu pivovaru u ulice Přemyslovců.

30.11.2016

OBRAZEM: Hráz vranovské přehrady uzavřela na oprava. Do roku 2019

Znojemsko – Rozsáhlou opravu koruny hráze vranovské přehrad zahájili v minulých dnech dělníci dodavatelských firem. „Celou akci Povodí Moravy pečlivě naplánovalo tak, aby zasáhla pouze dvě letní rekreační sezony. Práce proto začaly až na podzim letošního roku, skončí na jaře 2019," vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

30.11.2016

Znojmo má řadu nebezpečných přechodů, varují řidiči. Osvětlení je ale dvojsečné

Znojmo - Podle řidičů má Znojmo řadu míst, která jsou pro chodce nebezpečná. Radnice ale neuvažuje o navýšení počtu osvětlených přechodů.

29.11.2016

Louka může být národní památkou. Vlláda rozhodne do konce roku

Znojmo - Dárek k letošnímu výročí královského města možná dostane od české vlády Znojmo. Ministři rozhodnou, zda na návrh ministerstva kultury zapíší mezi národní kulturní památky Loucký klášter.

29.11.2016

Vánoční ovce jsou opět v centru Znojma. Dávnému incidentu navzdory

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Ohrádka s ovcemi je po roce opět k vidění na znojemském Masarykově náměstí. Jako součást Znojemského adventu ji tam nechala umístit Znojemská Beseda. V pondělí dopoledne tam už zvířata obdivovaly maminky i babičky s nejmenšími dětmi. „Vnučka se těšila, tak jsme přišly co nejdřív. Adélka je spokojená," přiblížila na místě Marie Svobodová.

29.11.2016

Vinaři pomohou syslům ve vinohradech u Hnanic

Hnanice – Čtyři vinařství z Hnanic se v pondělí připojila do projektu ochrany sysla obecného. A to Vinařství Josef Kořínek, Vinařství Špetíci, Vinařství Schwarz a Vinný sklep U hafana. Ta způsobem hospodaření na svých vinicích vytváří prostředí pro dnes velmi vzácného sysla obecného, který vymizel z většiny našeho území vlivem změn v hospodaření. V současnosti se nachází jen na několika málo lokalitách. „Do Hnanic se sysli vrátili a je jen na vinařích, jestli zde zůstanou. Čtyři z nich se právě rozhodli, že pomohou, a tak dostanou zlatou známku Sysli na vinici," informovala koordinátorka projektu Kateřina Poledníková z organizace Alka Wildlife, která připravila pro vinaře ochrannou známku „Sysli na vinici". Nákupem vína s touto známku lidé podpoří právě vinaře, kteří syslům pomáhají.

28.11.2016

Krumlov trápí přemnožené kočky. Vedení města je chce odchytit a vykastrovat

Moravský Krumlov - Hlavně obtěžující zvuky, které vydávají zdivočelé kočky v nočních hodinách, přiměly obyvatele horní části krumlovské Pionýrské ulice k sepsání stížnosti. Vedení města na ni reagovalo a snaží se situaci s přemnoženými kočkami vyřešit. „Koček je patrně několik desítek. Kromě toho, že jejich výkaly zaneřádí zahrady, jejich noční zvuky výrazně ruší obyvatele. Rozhodli jsme se pro jejich odchyt a kastraci, což stojí městskou kasu nějaké peníze," sdělil starosta Krumlova Tomáš Třetina.

28.11.2016

OBRAZEM: Znojemský vánoční strom rozsvítily děti

Znojmo - Stovky lidí zamířily v neděli odpoledne na znojemské Horní náměstí na slavnostní zahájení letošního adventního programu. Úvodem znojemský děkan Jindřich Bartoš požehnal městský adventní věnec. Poté děti slavnostně rozsvítily vánoční strom.

28.11.2016

Odpadky v Miroslavi zřejmě zdraží. Nejdražší zůstanou v Hrušovanech

Znojemsko – Mezi čtyřmi a šesti sty korunami budou lidé ve městech na Znojemsku platit příští rok za komunální odpad. Příslušné vyhlášky projednají zastupitelstva v nadcházejících týdnech. Změnu navrhli radní jen v Miroslavi. V Hrušovanech zesílili boj s neplatiči.

27.11.2016

OBRAZEM: Nakoupili dárky a pomohli dobré věci. Začátek adventu oživil Šmukbazar

Znojmo – Příležitost nakoupit originální dárky a přispět na dobrou věc nabídl o prvním adventním víkendu ve Znojmě dobročinný Šmukbazar v Althanském paláci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies