VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Znojemsko

14.2.2017

Chytrá města: do vývoje jdou miliony korun, zatím zůstává spíš u vizí

Jižní Morava – Radnice v regionu čelí technologické výzvě. Aby mohla svá města nazvat chytrými, inovují osvětlení či parkovací systémy. Požadavky lidí se různí.

13.2.2017

Řidiči autobusů dál hrozí stávkou kvůli platům. Kraj čeká na peníze od státu

Jižní Morava – Nespokojení s postupem krajského úřadu jsou po pondělní schůzce odboráři, kteří zastupují řidiče z jihu Moravy. „Nedostali jsme se k žádnému konkrétnímu výsledku. Kraj opakuje, že nemůže vstupovat do většiny uzavřených smluv. Priorita kraje zjevně je dostat peníze od vlády," shrnul zástupce jihomoravských odborářů v dopravě Libor Weinstein. Dodal, že víc budou vědět po 20. únoru, kdy se sejde Asociace krajů s vládou. Odboráři zdůraznili, že čekat budou do konce února, pak začnou stávkovat.

13.2.2017

Nedovolte odvézt Epopej do Číny, píše starosta Krumlova ministrovi kultury

Moravský Krumlov – Patrně poslední pokus o zastavení vývozu Slovanské epopeje Alfonse Muchy do Číny učinil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

13.2.2017

V Jaroslavicích bylo živo. Stovky lidí mířily do sklepů

Jaroslavice – Hodinu po poledni přijíždí do Jaroslavic zcela zaplněný linkový autobus. Téměř všichni cestující míří do sklepní uličky. Tamní vinaři totiž podruhé otevírají své sklepy v zimě. Loni si k nim našlo cestu na tři stovky návštěvníků a vznikla tak nová tradice. Svá mladá vína nyní dává ochutnat více než deset vinařů. „Vyrazili jsme do Jaroslavic s přáteli a moc jsme se těšili na příjemné setkání a ochutnávání. Chceme se projít od sklepu ke sklepu, ochutnat, jak se mladá vína vydařila a pak se třeba vrátit tam, kde nám zachutnají nejvíce," plánuje Zdena Dočkalová, která zkušeně vede šestičlennou partu.

12.2.2017

Sněhulák a čert zápolili v rychlosti. Chvalovice žily karnevalem

Chvalovice /FOTOGALERIE/ - Bílá paní, zdravotní sestra, bezpočet princezen, sněhulák i čert skotačí v chvalovickém kulturním domě. Zcela zaplněný sál se hemží dětmi v maskách, kostým oblékly i některé maminky.

12.2.2017

Malé knihovny bojují o čtenáře. Drží je osobnost knihovníka

Znojemsko – Pozastavit fungování knihovny v obci museli nedávno v Ratišovicích, které jsou součástí Běhařovic na Znojemsku. Potřebují najít nového knihovníka a zároveň obměnit knihy. „Zájem o knihovnu pomalu upadá, ti, co do ní dříve pravidelně chodívali, už nežijí. Mladí lidé o půjčování knih nemají takový zájem. Jsme domluvení se znojemskou knihovnou, že nám se změnami pomohou," sdělila starostka Běhařovic Iveta Moudrá.

9.2.2017

Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou získal od státu dva pozemky ve Znojmě

Znojmo-Hradiště – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ve Znojmě vydal Rytířskému řádu Křížovníků s červenou hvězdou na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi dva pozemky v katastrálním území Znojmo-Hradiště.

9.2.2017

Nezaměstnaných na jižní Moravě v lednu přibylo. Zima nepřeje stavebním pracím

Jižní Morava – Nezaměstnanost na jihu Moravy v lednu vzrostla. Práci hledalo téměř padesát tisíc zájemců, což je nejvíc od loňského dubna. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Úřad práce. Nejvíc lidí bez práce žije na Znojemsku.

9.2.2017

Volná místa v letních táborech mizí. Elektronické přihlášky svádí k rychlosti

Jižní Morava - Rodiče z regionu už mohou pro svoje děti vybírat z nabídky letních táborů. A zájem je velký. Některé jsou už plné.

9.2.2017

Za vodu si lidé připlatí. Kubík po roce 2020? Za víc než sto korun

Jižní Morava – Obyvatelé jihomoravského příhraničí si i letos musí sáhnout hlouběji do kapsy. Voda za sedm uplynulých let zdražila o bezmála dvacet procent.

9.2.2017

Ze 450 tisíc poslal třetinu. Starosta Gabrhel dal na charitu jen část mzdy

Znojmo – Až 450 tisíc mohl loni poslat na dobročinnost starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Transparentní účet ukazuje, že potřebným poslal jen 160 tisíc.

8.2.2017

Vinaři lákají do sklepů už v půli zimy. V sobotu zvou i na zabijačku

Jižní Morava – Otevírat své sklepy stovkám návštěvníků už v půli zimy si zvyká čím dál víc vinařů na Břeclavsku a Znojemsku. Vedle zavedených akcí v Popicích či Dobšicích začínají své sklepy otvírat i vinaři v Jaroslavicích či Drnholci. A například v Němčičkách chystají na sobotu vinařskou zabijačku.

7.2.2017

Silničáři opraví i průtah Krhovicemi. Práce vyjdou na 45 milionů

Znojemsko – Dva další projekty oprav zařadili do plánů pro letošní rok jihomoravští silničáři na Znojemsku. Zelenou jim dali krajští radní. K opravám připraví průtah Krhovicemi a silnici mezi Hostěradicemi a Dobelicemi.

6.2.2017

Přímé vlakové spojení s Vídní: cestující odrazuje délka jízdy i časy odjezdů

Jižní Morava – Z příhraničních jihomoravských měst jezdí cestující už roky do Vídně přímým vlakovým spojem. Jenže ve Znojmě podle zjištění Rovnosti nastupuje do vlaku jen málo lidí. Nevyhovuje jim délka jízdy ani časy odjezdů.

6.2.2017

Aktivisté varují: Novela ohrožuje národní parky

Znojemsko – Rozšiřování vesnic nebo třeba těžba dřeva mohou hrozit všem národním parkům. Takový vzkaz vyslali aktivisté z hnutí Duha. Petici, která má přimět zákonodárce k rozumné verzi zákona, podepsalo na šedesát tisíc lidí. Senát totiž nedávno pozměnil verzi poslanecké sněmovny. Odborníci a aktivisté bijí na poplach. „Senát přijal třicet změn, z nichž většina jde proti ochraně přírody. Změny otvírají prostor pro masivní výstavbu pod záminkou rozvoje obcí a pro těžbu dřeva," sdělil Martin Voráč z hnutí Duha.

5.2.2017

Máte metalový srdce? ptal se Javor publika

Hluboké Mašůvky – Hned dvě živé kapely, oddělené od sebe jen několika zdmi, bavily desítky lidí v sobotu večer v Hlubokých Mašůvkách. Zatímco na sportovním plese tančily skupiny lidí ve společenských šatech za zvuků kapely Klaxon, divočejší a drsnější muziku nabídli v sousedním Boomerang klubu pánové ze znojemského Accept revival bandu.

5.2.2017

Kraj prodává znojemskou starou nemocnici. Po letech má vážného zájemce

Jižní Morava – Devětkrát v posledních čtyřech letech nabízel krajský úřad k prodeji znojemskou stranou nemocnici. Teprve nyní našli krajští radní nabídku, kterou předloží krajským zastupitelům. Zda téměř opuštěný areál v centru Znojma prodají za šestačtyřicet milionů, rozhodnou krajští zastupitelé koncem února.

4.2.2017

Venkovní kluziště? Znojemští řeší, kam ho nově umístí

Znojmo – Zamrzlou hladinu řeky Dyje zejména u Sedlešovického mostu si nyní oblíbily stovky bruslařů ve Znojmě. Pro letošek totiž kvůli potížím s technologií přišli o oblíbené venkovní kluziště u Sokolské ulice. Představitelé města nyní řeší, kam kluziště umístí příští zimu. „Budeme to řešit na schůzi výboru šestnáctého února. Probereme všechny varianty a výsledek pak předáme k dalšímu posouzení a rozhodnutí radě města," sdělil předseda strategického výboru zastupitelstva Karel Podzimek.

4.2.2017

Kdo projedná přestupky? Vesnice tápou, kraj pověřil Znojmo. Ale jen na půl roku

Višňové – Patnáct obcí na Znojemsku řeší, kdo bude projednávat drobné krádeže či sousedské spory jejich obyvatel. Znojmo agendu nechce převzít.

3.2.2017

Pokut pro majitele psů přibývá. V Mikulově po stížnostech trestají bez milosti

Jižní Morava - Nezodpovědné pejskaře začali strážníciv Mi­kulově nemilosrdně pokutovat. Ve Znojmě i Hodoníně stále řeší část případů domluvou.

3.2.2017

Markytánky uvaří cibulačku vojákům z napoleonských válek. Jen při světle svíček

Bošovice /TIPY NA VÍKEND/ - Markytánky, vojáci v uniformách. A hlavně vůně cibulačky. Francouzské. Loni otevřený areál obecního muzea na faře v Bošovicích na Vyškovsku se v sobotu poprvé změní v zázemí vojáků z napoleonských válek.

3.2.2017

Znojmo: po 9 letech bez venkovního kluziště. Řeší, kam ho umístí příští zimu

Znojmo – Zamrzlou hladinu řeky Dyje, zejména u Sedlešovického mostu, si nyní oblíbily stovky bruslařů ve Znojmě. Pro letošek totiž kvůli potížím s technologií přišli o oblíbené venkovní kluziště. Představitelé města nyní řeší, kam kluziště umístí příští zimu.

2.2.2017

Problém zaparkovat? Města řeší úpravy prostor na sídlištích

Jižní Morava – Studii obnovy sídliště zveřejnil Moravský Krumlov. Zanedbaná prostranství u panelových domů upravují i v dalších jihomoravských městech. Na většině sídlišť lidem zoufale chybí parkovací místa.

2.2.2017

Zima zdražuje údržbu cest, firma slibuje levnější teplo

Jižní Morava – Letošní mrazy a sníh na jihu Moravy zvyšují výdaje silničářů či dopravců. Deník Rovnost přináší přehled, jak mrazy a sníh ovlivnily život v kraji.

2.2.2017

Další den pod sněhem. Autobusy mají zpoždění, jinak bez komplikací

Znojemsko – Po další sněhové nadílce, která pokryla region ve středu, se museli řidiči mít na pozoru. Podle webu jihomoravských silničářů jsou silnice průjezdné se zvýšenou opatrností. Na některých úsecích jsou zbytky rozbředlého sněhu či vrstvy sněhu ošetřené posypem. Silničáři pracovali do pozdního středečního večera. „Sníh, který napadl večer, jsme posypali, kde bylo potřeba i prohrnuli pluhem a ráno jsme je znovu posypali. Na Znojemsku a Krumlovsku sněžilo více, než na Vranovsku či v okolí Lechovic. Naši pracovníci byli na cestách do desáté hodiny večerní. Silnice vyhlíží solidně a adekvátně počasí. Žádné komplikace hlášené nemáme," sdělil Josef Fukač ze znojemské Správy a údržby silnic.

1.2.2017

Tříkrálová sbírka dorazila až do Lvova. Pomohla znojemská Charita

Znojmo – Do Lvova na západě Ukrajiny přinesla znojemská Oblastní charita tradici české tříkrálové sbírky. S koledníky chodil jeden víkend i šéf znojemské Charity Evžen Adámek.

1.2.2017

Strážníci k pronájmu. Řešením pro malé obce může být výpomoc z měst

Jižní Morava – Do akvaparku v Uhřicích na Hodonínsku jezdí hodně lidí auty. A parkují, jak se jim zlíbí. Na vlastního strážníka, který by na řidiče dohlédl, není v obecním rozpočtu dost peněz. Radní tak sáhli po výpomoci z nedalekého Slavkova u Brna. „Nechali jsme si schválit dopravní značení, jenže lidé ho nerespektovali. Proto jsme uzavřeli smlouvu o využití slavkovské městské policie na dva měsíce," informoval starosta Petr Tihelka. I pro další malé jihomoravské obce je obecní policie příliš nákladná. Vyplatí se jim výpomoc z měst.

AKTUALIZOVÁNO
31.1.2017

Husté sněžení: desítky nehod, zpoždění autobusů, letadlo nepřistálo

Znojemsko, jižní Morava – Vytrvalé sněžení dalo v úterý pořádně zabrat řidičům na jižní Moravě. Policistům zvonily telefony prakticky nepřetržitě. Dopravní nehody si naštěstí vyžádaly jen lehká zranění. Neprůjezdné byly Lechovice u Znojma i hraniční přechod v Mikulově.

31.1.2017

OBRAZEM: Prvňáky potěšilo vysvědčení. Dostali samé jedničky

Znojmo – Radost i hrdost zároveň cítili v úterý prvňáci z 1.A a 1.B, kteří navštěvují základní školu na náměstí Republiky ve Znojmě. Úspěch ve čtení, psaní a počítání ocenili učitelé těmi nejlepšími známkami. „Udělali od září obrovský pokrok, proto mají všichni samé jedničky," sdělila učitelka Dana Habrová.

30.1.2017

Recept na dokonalou jitrnici? Musí být pro všechny, zní na jevišovické degustaci

Jevišovice /REPORTÁŽ/ – Už třináctý ročník gurmánské soutěžní přehlídky Jevišovická jitrnice se uskutečnil uplynulou sobotu. O tom, která jitrnice má ten nejlepší poměr masa, jater a koření, rozhodovali v jevišovické restauraci Sýpka všichni přítomní milovníci zabijačkových specialit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies