VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Znojemsko

14.1.2017

Řidičům komplikuje jízdu sníh. Ve vyšších polohách se objevují sněhové jazyky

Jižní Morava - Čerstvý sníh v sobotu komplikuje jízdu řidičům v Jihomoravském kraji. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost zvláště na některých cestách druhé a třetí třídy, které neudržují chemicky. Takzvané inertní úseky kryje vrstva sněhu, většinou s posypem, stojí na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

14.1.2017

Chřipka nabírá na síle. Na Břeclavsku už vypukla epidemie

Jižní Morava – Počet lidí nemocných chřipkou nadále stoupá. Nejhůře je na tom podle krajských hygieniků Břeclav a Brno, kde se číslo přehouplo přes hranici epidemie. Hned v závěsu je Hodonín. Nemocnice zůstávají nadále uzavřené.

13.1.2017

Vedení Znojma chce další kamery v ulicích. Město zažádá o dotace

Znojmo – Rozšíření městského kamerového systému o šest nových kamer. Na to chce Znojmo získat dotaci z ministerstva vnitra. V případě jejího schválení se město bude na nákladech podílet z deseti procent. „Loni jsme získali dotaci z ministerstva vnitra na dvě kamery, které byly závěrem roku instalovány. Třetí kamerový bod hradilo město. Nyní zbývá ještě šest lokalit, ve kterých jsou kamerové body žádoucí," uvedl ředitel znojemské městské policie Ivan Budín.

12.1.2017

Ztráty kvůli ptačí chřipce: zlikvidováno tisíc kusů drůbeže a 51 tisíc vajec

Jižní Morava – Téměř dvanáct tisíc kusů mrtvé drůbeže a více než jedenapadesát tisíc vajec zlikvidovali od vypuknutí ptačí chřipky veterináři na jižní Moravě. „Ve středu jsem vybili poslední nahlášený chov, nicméně ještě nekončíme. Sbíráme data od obcí, kde se nákaza vyskytla, čekáme, že budeme muset ještě zničit několik tisíc vajec od malochovatelů," vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy Zbyněk Semerád.

12.1.2017

Sněžení: řidič dostal v zatáčce smyk, auto skončilo ve vodním náhonu

Jižní Morava - Na Znojemsku a Krumlovsku husté sněžení zaměstnalo silničáře a komplikovalo dopravu zejména v noci. „Na všech okruzích jsme v terénu zhruba od osmi hodin večer. Pluhovali jsme a několikrát silnic posypali. Žádné připomínky zatím nemáme, ani od dopravní policie," sdělil šéf provozu znojemské oblasti krajské správy silnici Josef Fukač.

11.1.2017

Pekárkovi chtějí až dvacet hektarů nových vinic

Jaroslavice – Zpočátku měl jaroslavický vinař Miloš Pekárek se synem Tomášem podobně jako snad každý v příhraničních Jaroslavicích na Znojemsku malý, asi desetiarový vinohrad. Nyní se v těsné blízkosti hranic s Rakouskem snaží postupně rozšiřovat nově vysázené vinohrady. A jaký mají cíl? „Chtěli bychom mít do pěti let asi dvacet hektarů vinohradů," říká původní profesí zemědělec, dnes osmačtyřicetiletý podnikatel Miloš Pekárek.

11.1.2017

OBRAZEM: Charita spočítala první pokladničky, bylo v nich přes 320 tisíc

Znojmo – Prvních téměř osmdesát pokladniček z letošní tříkrálové sbírky rozpečetili v úterý na znojemské Charitě. Ještě do konce týdne budou někteří koledníci ve sbírce pokračovat.

11.1.2017

Přibývají nové vinice. Vysazují se tradiční odrůdy, hektar vyjde až na 800 tisíc

Jižní Morava – Vinařům se na jihu Moravy daří vysazovat zcela nové vinice. Loni navíc Evropská unie pozměnila pravidla. Umožňuje nyní výsadbu kolem 170 hektarů vinic ročně pro každou členskou zemi.

10.1.2017

Divoká krása. Tisíce hus teď létá na pastvu

Miroslav – Lidé v okolí novomlýnských nádrží je pozorují často. Jako každou zimu i tuto se početná hejna divokých hus přesunují po ránu za potravou. Na pastvu si často vybírají pole po sklizené kukuřici. A není jich málo.

10.1.2017

Vánoční stromky? Po svátcích poslouží jako kompost či krmení pro zvířata

Znojemsko – Ještě nedávno dělaly radost dětem a svátečně nazdobené trůnily v obývacích pokojích. Nyní již posloužily svým účelům a lidé řeší, kam s nimi. Řeč je o vánočních stromcích, které v těchto dnech lidé vyhazují. „Stromek jsme s dětmi odstrojili o víkendu a jako tradičně ho manžel odnesl k nedalekým kontejnerům. Děláme to tak vždycky a překvapuje mě, když vidím stromky ležet u chodníku," uvažovala Petra Dohnalová ze Znojma.

10.1.2017

Ptačí chřipka: Moravský Krumlov je bez drůbeže, výplatu náhrad obstará město

Moravský Krumlov – Drůbež v prvním pásmu ochrany kolem místa zjištěné nákazy domácích ptáků ptačí chřipkou v Rakšicích během víkendu utratili veterináři ve spolupráci s hasiči. „Pro lidi, drobné chovatele včetně starých babiček, to bylo emotivní a smutné, ale musím vysoce ocenit naprosto profesionální práci hasičů, veterinářů," ohlédl se a víkendem starosta Krumlova Tomáš Třetina.

9.1.2017

Markusberg zaplatí pokutu sto tisíc. Odpad ukládala firma nelegálně

Znojemsko – Pokutu sto tisíc korun musí zaplatit miroslavská stavební společnost Markusberg za to, že ukládala odpad tam, kam neměla.

9.1.2017

Obyvatele některých bytů ve Znojmě šokovala exekuce

Znojmo – Exekuční příkaz kvůli dluhům společnosti, která dodávala teplo do stovek bytů ve Znojmě, vyděsil těsně před vánočními svátky stovky obyvatel bytů ve Znojmě. Jak již dříve informoval Znojemský deník Rovnost, jde o byty, které spravuje bytové družstvo Znojemčan a jehož dceřiná společnost Byterm kvůli údajným dluhům v září loňského roku skončila.

9.1.2017

Po stopách bobra: Na univerzitě řeší jeho vliv na krajinu

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Důmyslné stavby ze dřeva, ale i škody způsobené pokácenými a ohryzanými stromy, zátopy kvůli hrázím na potocích a říčkách. Stopy po bobrovi lze snadno nalézt po celém Hodonínsku a Břeclavsku, ovšem i na Znojemsku.

8.1.2017

Hotaři koledovali mezi šaldorfskými sklepy

Nový Šaldorf /REPORTÁŽ/ – Mrazivé sobotní dopoledne sice zrovna nepřeje procházkám, ale před jedním z vinařských sklepů v Novém Šaldorfu se schází a sjíždí několik desítek lidí, které čeká téměř celodenní procházení sklepní ulicí. Naštěstí oblečení venkovských strýců a tet je do mrazu jak dělané.

8.1.2017

Lidé ve Znojmě slavili svátek švihlé chůze

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Historicky poprvé se přesně v den svátku švihlé chůze neboli Silly Walk sešly v sobotu v centru Znojma asi tři desítky lidí. Po loňském nultém ročníku ho připravili Michaela Cahová a Jiří Kotáb. „Silly Walk Znojmo vychází na 7. ledna, což je mezinárodní den švihlé chůze. Minulý rok jsme absolvovali tento pochod v Brně, velice nás to nadchlo, a chtěli jsme tento svátek rozšířit do našeho rodného města. Nechtělo se nám čekat celý rok, proto jsme na zkoušku organizovali nultý ročník, který nebyl přesně sedmého ledna, ale až o měsíc později," uvedl Jiří Kotáb.

AKTUALIZOVÁNO
7.1.2017

Začala likvidace drůbeže a ptáků v domácnostech. Chovatelé přicházejí i o pávy

Moravský Krumlov-Rakšice /AUDIO, VIDEO/ - V Moravském Krumlově začali v sobotu dopoledne hasiči s veterináři likvidovat drůbež a ptáky ve všech domácnostech. Chovatelé přicházejí o slepice, kohouty, ale také například holuby či pávy.

7.1.2017

Ve Znojmě oslaví svátek švihlé chůze. V mrazu

Znojmo – Projít se v mrazivém odpoledni Znojmem nikoli běžným krokem mohou v sobotu všichni příznivci recese a také britského humoru, vycházejícího z myšlenek skupiny umělců okolo Monty Python. Právě oni totiž stojí za takzvaným švihlým pochodem, tedy Silly Walk.

6.1.2017

Ptačí chřipka: Dvacet drobných chovatelů přijde o drůbež

Moravský Krumlov - Do konce týdne veterináři utratí na tři sta kusů drůbeže z malých chovů v Rakšicích u Moravského Krumlova. Byly blízko místu, kde propukla ptačí chřipka. Preventivní opatření musí dodržovat chovatelé v pásmech tři a deset kilometrů. Na radnice pošlou seznamy chovaných ptáků.

5.1.2017

Strach o úrodu: na Znojemsku mohou teploty do konce týdne padnout až k minus 18

Jižní Morava – Teploty až minus osmnáct stupňů Celsia, silný vítr a sněžení. Tak bude podle meteorologů vypadat mrazivý konec týdne na Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku.

AKTUALIZOVÁNO
5.1.2017

Návrat ptačí chřipky: do konce týdne veterináři vybijí dvacet chovů

Jižní Morava – Speciální skupiny hasičů sbírající mrtvé ptáky a přípravy na vybíjení drůbeže. Ptačí chřipka, kterou na jižní Moravě identifikovali veterináři ve středu, pokračuje i ve čtvrtek.

5.1.2017

V Krumlově udeřila ptačí chřipka. Postihla drůbež v zahradách

Moravský Krumlov – Několik uzavřených ulic, nucenou porážku stovek kusů drůbeže a sérii zasedání krizových štábů si v polovině prvního letošního týdne vynutilo zjištění ptačí chřipky v Rakšicích u Moravského Krumlova. Nákaza postihla drůbež chovanou v zahrádce na okraji Rakšic.

4.1.2017

Divocí koně v parku Podyjí? Dorazí patrně v březnu

Znojmo – Jedenáct divokých koní se ve dvou lokalitách Národního parku Podyjí na Znojemsku bude prohánět nejspíš už v březnu, řekla ve středu Markéta Dušková ze společnosti Beleco. Společnost získala grant na pětiletou péči o přírodu.

4.1.2017

Ptačí chřipku možná přenesly do chovu v Moravském Krumlově divoké kachny

Moravský Krumlov – Nákaza ptačí chřipkou se zřejmě dostala do moravskokrumlovského chovu drůbeže Pavla Kocandy od divokých kachen, které přilétají na sousedův rybníček, řekl chovatel. Kocanda uvedl, že k němu mají ve středu přijet veterináři a říct, co s desítkami zvířat udělají. Více však záležitost ptačí chřipky komentovat odmítl. Jeho malé hospodářství je v okrajové místní části Rakšice.

4.1.2017

Jenšovský: Největší zážitek? Zimní plavání v norském fjordu

Dobšice – Pozitivní vliv na tělesné zdraví člověka, ale také obrovský vliv na odbourání stresu, napětí a uvolnění hormonů radosti a pohody. To jsou hlavní důvody, proč se starosta Dobšic u Znojma Jaroslav Jenšovský věnuje zimnímu plavání.

4.1.2017

Ptáci ničící památky: na Znojemsku pomohlo uzavření vikýřů i volně žijící dravci

Jižní Morava - Desítky tisíc korun ročně platí správci jihomoravských památek při napravovaní škod, které způsobili hnízdící či pravidelně dosedající ptáci. Především holubi a jiřičky. Nezanedbatelná je také estetická újma vyhledávaných staveb.

4.1.2017

Lákadla plesové sezony: vzpomínky na první republiku nebo Absolonová

Jižní Morava – Večerní šaty, lidové kroje, ale i motorkářské oblečení. Se začátkem roku se otevírá i plesová sezona.

3.1.2017

Hasič Karásek: Při loučení s kolegy jsem brečel jako želva

Hrušovany nad Jevišovkou – Prakticky celý profesní život zasvětil hasičům. Za více než dvaačtyřicet let služby byl František Karásek u stovek požárů a ještě více dopravních nehod. Od ledna tohoto roku je v důchodu. I když by rád pracoval dál jako profesionální hasič, nemůže. Nedovoluje mu to zákon. „Je mi pětašedesát, takže i když jsem zdravý, musel jsem jít. Když se se mnou kolegové loučili, brečel jsem jako želva. Bylo to hodně emotivní. Sehráli pro mne i malou scénku. Byli úžasní," vzpomíná Karásek na rozlučku s kolegy hasiči na základně v Hrušovanech nad Jevišovkou, kam ještě před několika dny docházel do práce.

3.1.2017

Znojmo: poslední prodejna hudby v regionu skončila

Znojmo – Už žádný rozhovor s odborníkem na muziku, žádné prohlížení bookletů v prodejně plné cédéček, ale také klasických vinylových desek či filmů na DVD nosičích.

2.1.2017

Výbuch na poli u Šumné byl řízený. Pyrotechnik likvidoval válečnou munici

Znojemsko – Tři plechové bedny s minometnými granáty z druhé světové války objevil v lese mezi Onšovem a Šumnou hledač kovů minulý pátek. Rezavé bedny byly částečně v zemi. Policie na místo povolala specialistu z Brna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies