VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Znojemsko

18.12.2016

Rozpadající se kříže v Louce čeká obnova

Znojmo – Betonové kříže připomínající památku vojáků, kteří ve Znojmě zemřeli následkem nemocí a zranění v letech první světové války, se chystá obnovit znojemská radnice. Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili žádost o příslušnou dotaci.

17.12.2016

Odpady? Obce řeší poplatky a modernizují sběrné dvory

Znojemsko - S koncem kalendářního roku zaměstnávají představitele měst a obcí v regionu vyhlášky o poplatcích za odpad. V Únanově a Chvalovicích poplatek pro příští rok lidem odpustí, Miroslavští naproti tomu nepatrně zdraží. Na stejné částce zůstanou ve Znojmě a Moravském Krumlově.

17.12.2016

Stávka pošťáků? Znojmo jede dál

Jižní Morava – Bez výrazných následků dopadne pondělní dvouhodinová stávka tří menšinových odborů České pošty na obyvatele Břeclavska, Hodonínska a Znojemska. Rizikem je nedoručení některých zásilek domů. Podle průzkumu Deníku Rovnost zůstanou v jihomoravských regionech v plném provozu všechny velké pobočky. „U nás nikdo takový není, budeme fungovat jako v ostatní dny," řekla na dotaz redakce jedna ze zaměstnankyň pošty v Mikulově na Břeclavsku. Podobná reakce nastala také v tamním okresním městě.

16.12.2016

Obce stále řeší problém: dodavatele energií

Znojemsko – Trvale svraštěné obočí kvůli společnostem, které dodávaly a také stále dodávají energie asi tuctu obcí na Znojemsku a Moravskokrumlovsku, mají představitelé dotčených vesnic i Moravského Krumlova. Problém vznikl kvůli společnosti Energie pod kontrolou (EPK). Ta již přesvědčila vedení Krumlova a také několika vesnic včetně řady domácností, aby právě od ní brali energii. Výhoda? Měla být levnější. Jenže nevracela přeplatky. Miliony korun navíc dluží i dodavatelské společnosti s názvem Amper Market.

16.12.2016

Průjezd Louckého kláštera září novotou. Průchod pro chodce je stále nevábný

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Průjezd Louckým klášterem již týden opět využívají řidiči. Po týdnech oprav má novou omítku. „Zedníci při opravách doplnili chybějící zdivo, udělali novu omítku a vše natřeli novým nátěrem, který má speciální vrstvu proti případným graffiti. Stavební práce vyšly na zhruba tři sta sedmdesát tisíc korun, přičemž město na tyto práce získalo dotaci od Jihomoravského kraje ve výši dvě stě tisíc korun," sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

16.12.2016

Vodné ve městech mírně poroste. Nejvíc v Hrušovanech

Znojemsko – O zdražení vodného a stočného budou v úterý rozhodovat zastupitelé v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde má voda podražit o téměř čtyři koruny. Ve Znojmě cena určovaná vodárenským svazkem vzroste o korunu, podobně v Krumlově.

15.12.2016

Černý zapáchající kouř z komína? Do domu může přijít kontrola

Znojemsko – Přestože se podle vedení obcí na Znojemsku výrazně snížily případy, kdy lidé strčí do kamen kdejaký odpad, tu a tam do kotle padne i to, co nemá. Úředníci dostanou účinnější nástroj, jak na hříšníky.

15.12.2016

Znojemští cyklisté plánují vánoční vyjížďku včetně sborového zpěvu koled

Znojmo – Setkávání přátel a známých patří k závěru roku, a stejně je tomu u cyklistů. Ve Znojmě se sejdou v sobotu 24. prosince na svých vánočně vyzdobených kolech před prodejnou Cyklo Kučera.

AKTUALIZOVÁNO
14.12.2016

Nesem vám noviny, znělo regionem. Koledy zpívaly stovky lidí

Znojemsko – Znojemským Horním náměstím voní punč a svařené víno. Rozsvícený strom umocňuje sváteční atmosféru, při které si dvě stovky lidí přišly společně zazpívat nejznámější koledy. Na pódiu si zpívání užíval dětský pěvecký sbor ze Základní školy Pražská. „Byla jsem tady i loni a předloni, moc se mi to líbí. Zpívání koled od dětí je daleko lepší, než kdyby to měl zpívat nějaký populární umělec. K adventu prostě děti patří," řekla na místě Vlaďka Morávková. Již pošesté zpívalo Česko koledy s regionálním Deníkem.

14.12.2016

Znojemští v roce 2017 za odpad zaplatí stejně jako letos

Znojmo – Každoročně vybírané poplatky za odpad budou ve Znojmě i v příštím roce 400 korun na osobu. Schválili to zastupitelé na posledním zasedání. „I přes všechny náklady, které jsou s komunálními odpady spojené, nechceme více zatěžovat rozpočet rodin žijících ve Znojmě. Proto zůstává poplatek za odpady ve stejné výši jako vloni," řekl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

14.12.2016

Návrat do Obrokové. Zastupitelé se budou scházet v menším sále

Znojmo – Malý zájem lidí a kratší cesta pro úředníky byly hlavními důvody, proč znojemští zastupitelé změnili své dřívější rozhodnutí a usnesli se, že chtějí znovu zasedat v sále radnice v Obrokové ulici. Na zasedání prý v průměru přišlo osm lidí z řad veřejnosti.

14.12.2016

Nesem vám noviny... Jižní Morava si zazpívá na 68 místech vánoční koledy

Jižní Morava /ANKETA/ – Zpříjemnit adventní čas si mohou lidé s Deníkem Rovnost již pošesté při zpívání pěti koled. Jihomoravané společně s dalšími tisícovkami nadšenců si na rekordních 783 místech po celé republice a 68 ve svém kraji společně vychutnají sváteční atmosféru. Ve středu od šesti hodin večer.

13.12.2016

Pomohou potřebným. Adventním kalendářem naruby

Znojmo – Adventní kalendář naruby. Tak nazvaly organizátorky ze znojemského Mini klubu předvánoční pomoc bezdomovcům. „Letos poprvé jsme se rozhodli uspořádat sbírku pro znojemské bezdomovce. Rodiče i děti dávají každý den do bedýnky nějakou věc, která se bezdomovcům hodí. Například zubní pasty, prohřívací fólie, čelovky, potraviny, prostě cokoli by člověk bez domova mohl potřebovat," uvedla předsedkyně občanského sdružení Jolana Ambrosková.

13.12.2016

Vyhýbala se zajíci, vjela do příkopu. Mladá řidička skončila v nemocnici

Suchohrdly – O velkém štěstí může mluvit mladá žena, která havarovala v úterý ráno na silnici mezi Suchohrdly a Těšeticemi. „Pětadvacetiletá řidička auta značky Peugeot se údajně vyhýbala sraženému zajíci. Dostala smyk, vjela do příkopu a tam narazila do oplocení," sdělila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová. Řidička byla po příjezdu záchranářů při vědomí.

13.12.2016

Schváleno. Z rozpočtu Znojma půjde nejvíc peněz do sítí a na důchodce

Znojmo – Se 717 miliony korun bude v nadcházejícím roce hospodařit znojemská radnice. Návrh rozpočtu na příští rok schválili v pondělí spolehlivou většinou znojemští zastupitelé. Starosta Vlastimil Gabrhel zdůraznil, že rozpočet bude vyrovnaný. „Městu sice klesnou příjmy pod sedm set milionů, ale díky prodeji kapitálového majetku jsme si vytvořili rezervu, která nám umožní zachovat podobné výdaje jako v letošním roce," sdělil starosta.

13.12.2016

Odměna za poctivé třídění? Některé obce ruší poplatky za odpad

Znojemsko – Obyvatelé Únanova již nebudou muset platit poplatek za odpad. Rozhodli o tom zastupitelé. Kromě příjmů, které plynou obci z tamní skládky, je důvodem také to, že Únanovští se chovají zodpovědně. Poctivě třídí poslední roky odpad. „Zavedli jsme kontejnery pro každou domácnost a lidé třídí biologický odpad, papír a plasty. Za poslední čtyři roky klesl podíl komunálního odpadu na polovinu. Dříve to bylo 270 tun, dnes máme 120 tun," sdělil starosta Únanova Vojtěch Fabík.

13.12.2016

Nové lavičky i cesty. Dolní park po úpravách otevřeli lidem

Znojmo – Spoustu nových laviček, dlážděných cest i nedávno vysázených stromů mohli obdivovat návštěvníci znojemského Dolního parku. Radnice ho po dlouhých měsících oprav otevřela návštěvníkům. Radnice slibuje na jaře vysadit více zeleně, kritikům vadí nákladné a nevhodné úpravy.

12.12.2016

Investice roku: Krumlov koupil zámek, Hrušovany postavily sportovní halu

Znojemsko – Desítky milionů korun stály v letošním roce opravy škol, budov měst či opravy chodníků ve městech na Znojemsku. Nejvíce investovali v Hrušovanech nad Jevišovkou. Jen výstavba nové sportovní haly tam stála třiatřicet milionů korun. Ve Znojmě pak pokračovala revitalizace městského parku.

11.12.2016

Návštěvníci festivalu prozkoumali svět čokolády. Od její výroby až po ochutnávku

Znojmo /REPORTÁŽ/ – Černá, hnědá, bílá, tekutá i tuhá, v roztodivných tvarech, v pivě, víně nebo na ovoci. To všechno, zahaleno do typické vůně a sladké chuti, lze teď vnímat všemi smysly v sále znojemského hotelu Dukla. Je sobotní odpoledne a před pár okamžiky tu začal Čokoládový festival.

11.12.2016

Dárky pro chudé? Pomáhá výtěžek z kasiček, strom splněných přání i štrúdl

Jižní Morava - Zájemci, kteří před Vánoci chtějí pomoci chudým lidem, mohou přispět do kasiček Armády spásy nebo dárkem pod stromek.

11.12.2016

Zabijáci i pomocníci. Stromů u silnic přibývá. Na rozdíl od republikového trendu

Znojmo – Podle celorepublikových statistik mizí z krajiny stromy a ubývá jich zejména kolem silnic. Znojemsko ale tento trend nekopíruje.

10.12.2016

První Šmukbazar vynesl 63 tisíc. Pomohou Nadaci pro transplantaci kostní dřeně

Znojmo – Dobročinný bazar, který nabízel zejména bižuterii a šátky, vynesl třiašedesát tisíc korun.

10.12.2016

Slovanská epopej míří na turné po Japonsku. I přes petici a odpor odborníků

Praha, Znojmo – Plánované turné Slovanské epopeje po zemi vycházejícího slunce se uskuteční. Ministerstvo kultury tento týden vydalo povolení k vývozu slavného díla. Proti vývozu Epopeje do Asie přitom vznikla petice.

9.12.2016

Obce ohlídají další kamery. Před zloději i prodejci

Znojemsko – Ukrást novou pozinkovanou bránu, která vede na hřbitov, se nedávno pokusili zloději v Hevlíně. Nemilá příhoda přiměla obec k nainstalování kamery, která nyní hřbitov za vesnicí střeží. „Bránu jsme pořizovali loni, je tedy téměř nová. Zloději odšroubovali všechny panty a na jeden ze šroubů jim chyběl poslední klíč. Nejspíš si pro něj odjeli a lidé si mezitím všimli, že jsou panty uvolněné. Vše se stalo kolem Dušiček, kdy byl na hřbitově poměrně velký provoz," sdělil starosta Hevlína Antonín Pichanič. Podle něho tato příhoda urychlila rozhodnutí obce k pořízení další kamery.

9.12.2016

OBRAZEM: Budoucí cukráři a pekaři ukázali své výrobky. Na Vánoční výstavě

Znojmo – Ukázat případným zájemcům o studium, že „řemeslo má zlaté dno", se rozhodli také letos na znojemské střední škole a učilišti v Přímětické ulici. Chodby a některé učebny školy zaplnila tradiční Vánoční výstava, která má tradici delší než dvacet let. K vidění byly výrobky pekařů, cukrářů, truhlářů nebo budoucích prodavačů.

8.12.2016

OBRAZEM: Labutě se opět usídlily na Dyji u hlavní silnice

Znojmo – Desítky labutí a zhruba stejný počet kachen volí i pro letošní zimu „ubytování" na řece Dyji v místě pod oblekovickým mostem při výjezdu ze Znojma na Hatě. Důvod, proč si vodní opeřenci oblíbili místo u frekventované silnice, je zřejmý. Řada obyvatel z nedalekého sídliště jim pravidelně nosí staré pečivo a další krmení, které přes zimu potřebují.

8.12.2016

Podomní prodejci se do bytů vtírají i přes zákaz. Mají nové triky

Znojemsko - Vykázat z obce prodejce, kteří zvoní dům od domu a obtěžují jejich obyvatele, se nyní rozhodli v Mikulovicích. Schválili tržní řád, který zakazuje podomní prodej. Připojují se tak k řadě vesnic a měst, které již své lidi před nájezdy prodejců brání. Ti se stále nevzdávají a s koncem kalendářního roku vymýšlejí stále nové způsoby, jak se vetřít do domácností důvěřivých lidí. „Lidé nám čas od času volají, že je prodejci doma obtěžují. Existující tržní řád umožní záležitost snadněji vyřešit ve spolupráci s policií," naznačil starosta Mikulovic Karel Kříž.

8.12.2016

Ocenili dobré skutky pro přírodu Podyjí

Znojmo – Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí obdrželi ve středu ve Znojmě zástupci rakouského spolku Burgerinitiative des Erhaltung des Thayatales, jehož členové v osmdesátých letech zabránili výstavbě přehrady u Býčí skály a stáli u zrodu bilaterálního Národního parku Podyjí – Thayatal. Vedení Správy parku ocenilo i obec Havraníky za výsadbu ovocných stromů a zoologa Antonína Reitera za dlouholetý přínos k poznání a ochraně Podyjí. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili výsadbu ovocných stromů v Havraníkách.

8.12.2016

Bývalá jatka ve Znojmě nahradí výroba nábytku

Znojmo /VIZUALIZACE/ – Po letech dobrá zpráva: Dlouho chátrající areál bývalých znojemských jatek nakonec najde uplatnění. A nebudou tam jen sklady, ale také výrobní podnik. Společnost K-Produkt, která pustnoucí areál před třemi roky od města koupila, nyní čeká na závěry krajských úředníků. „Ti posuzují případný vliv stavby na životní prostředí a do konce roku by měli vydat své stanovisko," potvrdil Znojemskému deníku Rovnost jednatel společnosti Jiří Kún.

7.12.2016

Hevlínští chtějí kruhový objezd. Místo nebezpečné křižovatky

Hevlín /FOTOGALERIE/ – Zklidnit dopravu pomocí výstavby kruhového objezdu uprostřed Hevlína plánují představitelé této příhraniční obce. Za poslední roky tam razantně narostla hustota provozu, nejvíce těžkých nákladních aut. Předloni na nebezpečné křižovatce zahynula starší cyklistka, kterou přejelo nákladní auto. „Problém je v penězích. Chtějí po nás deset milionů za stavbu a na to my nyní nemáme," uvedl starosta Hevlína Antonín Pichanič.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies