VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové na Václavském náměstí končí, našli šedesát koster

Znojmo - /FOTOGALERIE/ Až archeologové vylezou příští týden definitivně z výkopů na Václavském náměstí ve Znojmě, budou mít ve svých terénních denících zapsány nálezy více než šedesáti koster, několik zásobních jam, ale také šperky, mince, či jantarový náhrdelník.

13.3.2009
SDÍLEJ:

Archeologické vykopávky na Václavském náměstí ve ZnojměFoto: DENÍK/Daniel Smola

„Nejstarší, co jsme na tomto místě našli, jsou sedm tisíc let staré nálezy z pozdní doby kamenné. Kromě toho jsme objevili čtyři tisíce let staré zásobní jámy, pohřebiště z dvanáctého století a asi šedesát koster. Našli jsme třeba i jámu dvakrát čtyři metry velkou, kde bylo na jednom místě naházeno asi dvě stě lebek. Pravděpodobně šlo o hrob, kam naši předkové, kteří na tomto místě v patnáctém století stavěli kostel, shromáždili kostry lidí pohřbených ve stejné lokalitě již mnohem dříve. Kromě toho jsme našli i drobné šperky, náušnice, minci a další věci. U jednoho dětského hrobu jsme našli i náhrdelník s pěknými jantarovými korálky,“ řekl vedoucí archeologického výzkumu Marek Lečbych.

Nalezené kostry předávají archeologové antropologům. „Stále totiž nemáme moc informací o tom, jak byly dřívější populace zdravé, jak se regionálně lišili podle anatomických znaků. Antropologové mohou zjistit věk pohřbených a podobně. Z našich dosavadních poznatků vyplývá, že lidé, kteří byli pohřbeni na dnešním Václavském náměstí, byli vcelku zdraví, s často velice zachovalým chrupem. Našli jsme jen velice málo jedinců, kteří by měli třeba patologické změny na kostech,“ uvedl archeolog.

Výkopy se přitom chýlí ke konci. „Do konce příštího týdne budeme mít celou lokalitu Václavského náměstí prozkoumanou,“ doplnil Lečbych.

Na Václavském náměstí čtyři století stál, dnes již zaniklý, kostel svatých Petra a Pavla, který byl v minulosti městskou kaplí placenou z výnosů polností i zbožných darů měšťanů, později se stal střediskem luterských kázání a nakonec solnicí. Výsledky nynějšího bádání archeologů ukazují například to, že dnes známá podoba Václavského náměstí a ulice Přemyslovců trvá sotva přes sto let.

„Kostel měl podobu jednoduché halové stavby s lomeným presbytářem, z vnějšku opatřeným opěrnými pilíři. První zkoumání nasvědčuje, že jde o vrcholně gotickou stavbu. Odpovídá tomu jak struktura zdiva, tak vlastnosti použité malty,“ řekl dřívější šéf výzkumu Zdeněk Čižmář.

Již předchozí výzkumy na náměstí zachytily rozsáhlé pohřebiště z mladohradištního období, nepřímo datované do dvanáctého století. „Nynější nálezová situace potvrzuje naše úvahy, že kostel se hřbitovem nesouvisí. V době, kdy byl kostel vystavěn, už byla nejspíš nekropole zrušená,“ dodal Čižmář.

O kostelu samotném jsou dochované jen skrovné písemné zprávy. „Historii známe díky zpracování pramenů badatelem Hübnerem v devatenáctém století. První zmínku našel k roku 1420,“ řekl historik znojemského muzea Jiří Kacetl.

V záznamech z toho roku stojí, že Oto zlatník odkázal peníze na udržování nočního světla v kapli sv. Petra. „Víme také, že kostel postavilo město a známe další početné záznamy o darech měšťanů na jeho provoz a vybavení. Kostel měl také příjem z dávek z městských polí u Vrbovce,“ doplnil další doklady z pramenů Kacetl.

Autor: Daniel Smola

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení