VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové omezili kopání, počítají střepy

Znojmo-Hradiště - Badatelé na znojemském Hradišti letos zkoumají jednu parcelu před výstavbou. Nejvíc pozornosti věnují zpracování starších nálezů.

21.7.2015
SDÍLEJ:

Studenti brněnské Masarykovy univerzity pod vedením Bohuslava Klímy opět odkrývají dávnou historii znojemského Hradiště.Foto: DENÍK/Vojtěch Smola

Devětadvacátá badatelská sezona na znojemském Hradišti přinesla další nálezy z doby soumraku velkomoravského hradiska. Více času ale letos archeologové věnují zpracování materiálu z předchozích let. Plánují také program bádání na příští rok, kdy oslaví třicet let práce na Hradišti.

V terénu archeologové zkoumají parcelu, kde majitel zamýšlí postavit rodinný dům. „Jde o z našeho hlediska velmi zajímavou lokalitu, protože se nachází přímo v týlu největšího zdejšího opevnění. Odkryli jsme dvě slovanské chalupy s bohatými nálezy, počínaje keramikou, přes železné předměty po brusy na broušení nožů a sekyr," uvedl šéf výzkumu Bohuslav Klíma z pedagogické fakulty brněnské university.

Vedle stavení našli archeologové také doklad o dávné tragédii. „Nalezli jsme jeden hrob, bylo v něm uložené zhruba dvanáctileté děvče. Zemřelo zřejmě při nějakém neštěstí, chyběla mu totiž část lebky," dodal Klíma.

Datování a další úvahy o souvislostech nálezu musí archeologové dovozovat z toho, co již o Hradišti vědí. „Dívka byla pietně uložena, řádně pohřbena, ale u těla nebyly žádné milodary, které by usnadnily datování. Zkoumaná lokalita se ale nachází v místě dotyku z rozvalenou hradbou z katastrofy, která Hradiště postihla před polovinou desátého století," poukázal Klíma na vyvrácení hradiska maďarskými nájezdníky, které archeologicky dokládají právě rozvalené hradby a stopy po vypálení hradiska.

Kvůli omezenému rozsahu letošních vykopávek studenti pedagogické fakulty a jejich kolegové z university v Hradci Králové poznávají letos i další stránky archeologické práce. „Letos nepokračujeme ve výzkumu velkomoravského pohřebiště, jen jsme náležitě upravili a majiteli předali pozemky, kde jsme pracovali v minulých letech," podotkl Klíma.

Někteří studenti už jezdí na letní výzkumy na Hradiště pravidelně. Patří k nim například Tereza Ryšavá. „Jsem tu už počtvrté. První rok jsem tu byla kvůli povinné praxi, teď sem ale jezdím, protože mě to hodně baví," popsala studentka.

Letošek badatelé věnují zpracování materiálu nalezeného při odkrývání rozsáhlého velkomoravského pohřebiště. Za uplynulých sedm let archeologové odkryli přes šest stovek převážně velkomoravských hrobů. Nyní budou studenti například určovat a počítat keramické střepy. „Dosavadní nálezy potřebujeme zpracovat do zpráv, které od nás vyžaduje Archeologický ústav. Studenti se proto seznámí s další důležitou částí své práce, která není někdy tak zajímavá, ale je rovněž velmi potřebná. Jde o třídění a určování keramiky či jejich počítání a sestavování statistik," naznačil Klíma. Někteří studenti si také cvičí své kreslířské dovednosti a dokumentují nálezové situace na již zmíněném výzkumu na budoucím staveništi.

I letos badatelé nabízí k prohlídce stálou expozici o dějinách Hradiště a nálezech z dosavadních výzkumů. „Zájem o ni docela je, návštěvníků nechodí sice zástupy, ale třeba v neděli tu bylo pětatřicet lidí. Před několika dny jsem tady rád přivítal a provedl sestry boromejky. Bývali jsme tu sousedé, vzpomínali jsme na staré časy," usmál se Klíma.

Archeologové přijdou ke slovu také při blížících se opravách průtahu vsí připojenou ke Znojmu. „Máme podepsané příslušné smlouvy, čekáme na termín, kdy silničáři začnou. Rozhodně počítáme s tím, že při stavbě náš průzkum provedeme," sdělil šéf znojemského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče David Humpola.

Autor: Martin Moštěk

21.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Přerova (ve žlutém) v přípravě proti Orlům Znojmo.

Orli si na Zubrech smlsli. Přerov dostal od Jihomoravanů „bůra"

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Jižní Morava – Horké léto a vášeň pro rychlost plní jihomoravské silnice motorkáři a policejní statistiky novými záznamy o dopravních nehodách. Poslední s tragickými následky vyšetřovali policisté devátého srpna u Čejkovic na Hodonínsku.

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Jižní Morava - Kromě třídění odpadu začali lidé v domácnostech používat žížalí kompostéry. Vznikla i mapa, díky které se mohou navzájem kontaktovat. Zapojili se nadšenci na Znojemsku a Hodonínsku.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení