VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda se nově více zaměří na cestovní ruch

Znojmo /ROZHOVOR/ - Znojemští radní v úterý potvrdili návrh výběrové komise a ředitelem Znojemské Besedy jmenovali s účinností od prvního února Dušana Vargu.

20.1.2011 10
SDÍLEJ:

Nový ředitel Znojemské besedy Dušan Varga.Foto: Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Třicetiletý znojemský rodák absolvoval ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské Technické univerzity v Ostravě. Do funkce ředitele přechází z manažerské pozice ve společnosti Wistron InfoCom Czech.


Proč jste se rozhodl ucházet o místo ředitele Znojemské Besedy?
Byla to příležitost Znojmu a dění v něm pomoci, proto jsem se rozhodl zúčastnit se výběrového řízení. Že jsem uspěl, se dozvídám právě teď od vás.

Oblast kultury, kterou Beseda spravuje, je vám osobně blízká? Nebo jste viděl jednoduše manažerskou příležitost?
Beseda nemá na starosti jen kulturu. Je tu také oblast turistického ruchu, s níž mám určité zkušenosti. I moje diplomová práce se zabývala vinařstvím, které je pro Znojmo nejdůležitější. O věci, které souvisí s činností Besedy, jsem se tedy už zajímal dříve. Nyní jsem využil příležitosti, kterou nabízelo výběrové řízení.

Funkce se ujmete na začátku února. Co považujete za své první hlavní úkoly?
Asi víte, že byl určitý problém kolem vinobraní, že se dvakrát něco nepovedlo. Bude potřeba tuhle záležitost vyřešit tak, aby se problémy již neopakovaly. Důležitá je hlavně transparentnost, aby všichni viděli, že vinobraní je zorganizováno čistě.
Nechci tvrdit, že dosud čisté nebylo, ale zřejmé je, že problémy tam byly. První velká akce, na které se budu podílet, budou na jaře velikonoční svátky a s nimi spojený program.

To znamená, že zřejmě budete pokračovat v jarních trzích a poté ve dnech partnerských měst a spolupráci s květnovým VOC festivalem?
Ze začátku ani nebude mnoho prostoru na změny. Tohle jsou plánované, dopředu připravované akce. Můžeme udělat nějaké úpravy a pak se do budoucna zaměřit na nějaká vylepšení, případně rušení některých programů.

Zmínili jsme vinobraní. Poukázal jste na to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže městu v posledních dvou letech dal pokuty a další sankce za dva různé způsoby výběru dodavatelů programu. Jak budete postupovat vy? Jaká je vaše základní strategie?
Zatím nevím, jaké jsou přesně smlouvy. Dodavatele vybírala agentura. Dokud se se smlouvami podrobně neseznámím, nemohu říct, nakolik lze do nastaveného procesu zasahovat. Jisté je, že nějaká změna bude nutná.

S nějakou strategickou vizí, jak vinobraní vlastně organizovat, tedy přijdete později?
Nejprve musíme posoudit, zda Beseda dokáže vinobraní organizovat ze svých vlastních zdrojů, svými silami. Spolupráce s dalšími subjekty bude nezbytná, ale určitě bych chtěl, aby co nejvíce dělala Beseda sama. Chci, aby převzala větší díl organizace, než dosud. Organizace vinobraní by měl být vlastně hlavní důvod fungování Besedy.

Jak vidíte možnosti spolupráce s pořadateli různých kulturních akcí a festivalů ve městě?
Pořadatelé takových podniků městu pomáhají a propagují je. Proto si myslím, že by s nimi Beseda měla spolupracovat a spolupráci rozšiřovat.
Opět se ale dostáváme k tomu, že Beseda není jen kultura, ale i turistický ruch. Festivaly pomáhají Znojmu lákat sem návštěvníky, proto máme společné cíle a zájmy.

Zmínil jste roli Besedy v propagaci města a cestovním ruchu. Jak ji chcete zlepšit či rozšířit?
Důležitá bude spolupráce, synergie s podnikateli a veřejností. Propagaci města pomáhá třeba i to, že je ve svých materiálech hodně prezentuje Znovín. V poslední době se do povědomí lidí v souvislosti se Znojmem opět vedle vinařství dostávají i okurky.
To jsou podněty ke spolupráci, které chceme dál rozvíjet. K propagaci města chceme také využít nákupních center. Řada lidí tam totiž sice přijede, ale už nepokračuje dál a netuší, jak Znojmo vypadá.

Mám si tedy představit, že Znojmo bude mít své materiály či nějaký stánek třeba v outletovém centru v Hatích?
Je to jedna z možností a myšlenka, se kterou chci dál pracovat. Vycházím ze zkušenosti, kterou mám z Brna, kde nyní pracuji. Mám kolegy cizince, kteří Znojmo znají, ale znají je tak, že jezdí nakupovat do outletu v Hatích.
Když jsem jim pak ukázal fotky, jak pěkné město Znojmo je, byli překvapení.
Chtěl bych navázat i na již existující spolupráci a projekty, včetně společného projektu W3 se sousedící oblastí Rakouska.

Autor: Martin Moštěk

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení