VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílková: Rodiče chtějí, aby jejich děti více sportovaly

Znojmo /ROZHOVOR/ – O tom, jaký byl školní rok ve Středisku volného času, co ještě děti čeká a jak se všichni zaměstnanci chystají na letní tábory, pohovoří v rozhovoru Hana Bílková. Dům dětí a mládeže, jak se středisko dříve jmenovalo, vede osmým rokem.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Hana Bílková.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Co se podle vás za osm let změnilo? Jsou jiné děti, mají jiné zájmy, museli jste změnit skladbu kroužků?
Změnil se přístup rodičů i zájem samotných dětí. Dříve jsme měli problém naplnit krajem stanovený počet dětí. Nyní určené limity ještě výrazně překračujeme. V kroužcích i táborech máme celkem dva a půl tisíce dětí. Ze zkušenosti mohu říct, že rodiče se více snaží, aby děti trávily svůj čas organizovaně. Je pro ně důležité, aby školáci měli nad sebou dohled a odpoledne, když skončí škola, měli jasný program. A od toho jsme koneckonců tady. 

A které kroužky táhnou nejvíc?
Určitě jsou to pohybové kroužky, jako třeba florbal nebo atletika. Obecně se sice říká, že děti se nehýbou, ale není to tak úplně pravda. Možná neběhají samy po sídlištích nebo po lese, ale v našich sportovních kroužcích se jim daří poměrně dobře.

Celý rozhovor najdete v pondělním vydání Znojemského deníku Rovnost.

Pokud vím, vaši svěřenci bodují na různých soutěžích. Můžete zmínit některé úspěchy?
Velmi úspěšní byli nedávno atleti. V oblastních kolech často sklízí druhá nebo třetí místa. Daří se také střelcům ze vzduchové pušky. Pokud jde o ženské či dívčí disciplíny, daří se tanečnicím, a to nejen těm, které navštěvují kurzy břišních tanců. Bodují také v country tancích. Zde máme dokonce tanečníka, který vybojoval zlato v „Line Dance“ na mistrovství světa, které se konalo začátkem roku v Liberci. Lektory i trenéry country tance baví, absolvovali dokonce příslušné zkoušky v angličtině a nyní tvoří vlastní choreografie. Masánčata, jak se skupina country tanců jmenuje, vedou Eva a Martina Švejcarovy. Zapálená pro tanec je vlastně celá rodina už nějakých osm let, a to i chlapci v pubertě, u kterých by člověk očekával úplně jiné zájmy. Tanec je pro ně láska na celý život.

Je zájem i o kroužky jiného typu?
Velmi se daří filatelistům. Je to sice menšinový kroužek, ale většina z dětí se úspěšně umísťuje na filatelistických olympiádách. Loni členové přivezli první dvě místa. Letos byl nominovaný vítězný projekt do Finska, loni se probojovali filatelisté do Maďarska. A právě v těchto dnech připravují exponát na Světovou výstavu do Brazílie. Olympiáda filatelistů je až v červnu, takže jim budeme držet palce.

Co si máme představit pod projektem, který mladí filatelisté zpracovávají?
Filatelie je úplně o něčem jiném než o zařazování či vyměňování známek. Děti musí vědět spoustu věcí. Je to takový malý vědecký obor. Účastníci soutěže mají na velkých formátech zpracovat projekt na dané téma. Vyhledají si informace a nakonec použijí to, co se jim skutečně hodí. Musí znát pochopitelně i známky, ke kterým existuje celý katalog. Rozlišují zoubkování, tisky, musí znát rok, kdy byla konkrétní známka vydána. Kroužek navštěvují starší děti, od devíti do patnácti let.

Přes léto vás čekají tábory. Jsou vůbec ještě nějaká volná místa?
Každý pracovník má dva tábory. Čtrnáct dní strávíme přímo s dětmi, týden je na přípravu a další týden na vyúčtování. Často máme problém vybrat si dovolenou. Termíny na tábory jsme vypsali v lednu a mnohé byly obsazené do měsíce. Volných je asi deset míst na pobytovém táboře v Podhradí, poslední tři místa na modelářském táboře a pár míst na tanečním. Máme i příměstské tábory, kde se ještě může přihlásit několik dětí. Zjišťuji, že dnešní děti láká třeba „obyčejný“ výlet vlakem. Loni jsme jeli třeba do Mikulova a každý z účastníků si zahrál na průvodce a něco nám o městě prozradil.

Autor: Ilona Pergrová

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Budova někdejší zemědělské školy ve znojemské Alšově ulici. Ilustrační foto.

Budovu někdejší zemědělské školy převzalo znojemské muzeum

AKTUALIZOVÁNO

U Kuchařovic hořelo pole. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu

Znojmo /FOTOGALERIE, VIDEO/ – S požárem stojícího obilí a slámy bojovali hasiči na poli mezi Kuchařovicemi a Příměticemi u Znojma. „Na místo vyjeli profesionální hasiči ze znojemské stanice a dobrovolné jednotky z Kuchařovic, Suchohrdel, Prosiměřic, Mikulovic a Únanova," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, aby na místo vyjel dostatek cisteren.

Naučné stezky chátrají vinou času a vandalů. Přesto jich přibývá

Jižní Morava – Když se před nedávnem Radek Šimorda z Břeclavi vydal spolu se známými naučnou vinařskou stezkou ve Valticích na Břeclavsku, na některých panelech náročně luštil informace. „Písmo bylo někde velmi vybledlé," zmínil Šimorda. Na značně zanedbaný stav stezky, která se vine mezi vinohrady od zámeckého parku, přes Reistnu až ke Střední vinařské škole, upozornilo i několik Valtičanů. Město se proto rozhodlo, že panely navrátí do původního stavu.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies