VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplynka v Karlově zaplatí pětimilionovou pokutu

Jevišovice, Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Ministerstvo životního prostředí potvrdilo pětimilionovou pokutu dceřiné společnosti Agrodružstva Jevišovice. Pro bioplynovou stanici má být sankce likvidační.

8.1.2009 1
SDÍLEJ:

Živočišné zbytky z bioplynové stanice ve Velkém Karlově. Foto: Česká inspekce životního prostředí

Pokutu pět milionů korun a nařízení o omezení provozu potvrdilo včera bioplynové stanici Velký Karlov ministerstvo životního prostředí. Stanici provozuje společnost Zevo, dceřiná firma jevišovického Agrodružstva. Bioplynka dostala pokutu už vloni, a to za absenci integrovaného povolení. Firma se v prosinci proti sankci odvolala. A ministerstvo teď pokutu potvrdilo.

„Při kontrole v období od loňského února do července byla stanice prokazatelně provozována bez tohoto povolení. Vzhledem k tomu, že protiprávní stav trvá již od roku 2006, byla pokuta stanovena při vyšší hranici sazby,“ uvedl Oldřich Janeba z odboru vnějších vztahů České inspekce životního prostředí.

Podle zástupce jevišovického Agrodružstva Oldřicha Kukly je tak vysoká pokuta pro společnost Zevo likvidační. „Podle našich právníků by nemusela být uložena tak vysoká sankce. Pro Zevo by byla likvidační. Proti rozhodnutí ministerstva se odvoláme k soudu,“ řekl Kukla.

Při již skončeném odvolacím řízení zjistili navíc inspektoři nové přitěžující okolnosti. „Společnost Zevo realizovala svůj záměr, zpracovávat v zařízení vedlejší živočišné produkty, bez povinného posuzování vlivů na životní prostředí, v takzvaném procesu EIA,“ doplnil Janeba.

Podle Kukly ale plynou nynější problémy z toho, že v době vzniku stanice ve Velkém Karlově neexistovala přesná legislativa pro zařízení tohoto druhu. „V té době třeba ani EIA nebyla potřeba. Legislativa tehdy bioplynové stanice neznala,“ uvedl Kukla.

Při jedné z dalších kontrol zjistila inspekce životního prostředí i nedostatky z hlediska ochrany vod. Jednalo se o nedostatečné zajištění zpevněných ploch, umožňující únik závadných látek. „To jsme odstranili. Na všechny nynější připomínky ale mohl kdokoliv upozornit už při kolaudaci objektu. Tenkrát ale nikdo připomínky neměl,“ podotkl Kukla.

Podle něj už společnost odstranila i zdroj zápachu. „Minimálně od září už tam skutečně smrad není. Zpracování vedlejších živočišných produktů jsme omezili,“ dodal.

Zevo se proti pokutě bránilo v odvolání tvrzením, že integrované povolení nepotřebovalo, neboť zpracovávalo méně než deset tun vedlejších živočišných produktů za den. Na to se integrované povolení nevztahuje. „Inspekce životního prostředí tuto skutečnost nepovažuje za věrohodnou a trvá na svém rozhodnutí. Inspekce současně nařídila významné omezení provozu stanice,“ doplnil Janeba.

„Omezení provozu by mělo rovněž zásadní vliv na ekonomiku společnosti. I proti tomu se proto odvoláme,“ reagoval Kukla.

„Inspekce jako jediná jedná. Hygieniky a kraj marně vyzývám, aby zahájili řízení ve své kompetenci,“ reagoval na rozhodnutí ministerstva dlouholetý kritik provozu stanice Bohumil Nejezchleb.

Podle jeho mínění zapůsobila i petice, kterou loni proti stanici podepsali zástupci některých okolních obcí. „Bohužel na samotném provozu se to zatím neprojevilo. Páchne dál a po nocích stále přijíždějí kamiony s živočišnými zbytky,“ dodal Nejezchleb.

Rozhodnutí inspekce uvítal i starosta Hrádku Ondřej Kubic. „Jsem rád, že to neusnulo. Je vidět, že přece jen nějaké páky na ovlivnění provozu bioplynové stanice jsou,“ řekl starosta.

Podle jeho mínění páchne nyní stanice méně a menší je také provoz aut, která do ní navážejí materiál. „Ovšem nevíme, co přinese léto. Proto nelze usnout na vavřínech. Provozovatel si musí uvědomit, že nemůže pořád podnikat na úkor lidí v okolí a stále je obtěžovat zápachem z nesprávně provozované stanice,“ dodal Kubic.

DANIEL SMOLA, MARTIN MOŠTĚK

Autor: Daniel Smola

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení