Představitelé obce plánují slavnostní otevření expozice na březen příštího roku. Bohutická křížová cesta tvoří celkem čtrnáct zastavení vyprávějící ústřední biblický příběh o ukřižování Ježíše Krista.

„Momentálně je třicet pět soch zrestaurováno a další ještě čekají na opravu,“ uvedl aktuální stav křížové cesty starosta obce Pavel Štefka.
Expozice je umístěna v nově zrekonstruovaných prostorách bohutického zámku.

„Sochy jsou rozmístěné v prostorách druhého patra zámku. Máme jich tu fyzicky osmačtyřicet z původních čtyřiapadesáti. Šest soch bohužel zcela chybí. Expozici chceme pro veřejnost otevřít až v březnu, kdy uspořádáme zvláštní akci. Na ni chceme pozvat představitele kraje a možná nás navštíví i pražský arcibiskup Dominik Duka,“ přiblížil slavnostní otevření starosta.

Drahé restaurování

V roce 2007 se díky píli a úsilí Blaženy Nedomové a Pavla Štefky podařilo sochy Křížové cesty navrátit ze Žarošic zpět do Bohutic.
„Ekonomická farní rada žarošické farnosti schválila toto navrácení bez finančního nároku a čtyřiadvacátého února 2007 se sochy ocitly zpět na svém pravém místě v Bohuticích. V červnu 2007 zapůjčila Farnost Bohutice sochy obci Bohutice na dobu pětadvaceti let. Vedení Bohutic poté zajistilo jejich nákladné restaurování, obnovu a umístění v zámecké expozici,“ uvedla členka ekonomické farní rady a bohutická zastupitelka Blažena Nedomová.

„Jsme rádi, že se sochy vrátily zpět, kam patří. I přesto v jakém stavu se dochovaly, je možné provádět jejich opravu. Už jenom tuto skutečnost můžeme považovat za zázrak,“ podotkl starosta Štefka.

Praskliny

Po několika dekádách velmi špatného uskladňování přišly sochy o mnohé ze své původní krásy. Povětrnostní podmínky způsobily jak praskliny ve dřevě, tak i ztrátu některých částí postav.

„Vzhledem k podmínkám, ve kterých se sochy přechovávaly, byly soklové části rozklížené. Místy se vyskytovala i houba, která sochy poškodila. Prsty a ruce, které některým sochám chyběly, jsme znovu vymodelovali, schválil je odborník z Národního památkového ústavu v Brně a následně jsme je nechali vyrobit z cedrového dřeva,” přiblížil restaurátor a pedagog Jan Knor z Vyšší odborné restaurátorské školy v Brně.

Na opravě soch křížové cesty se podílel celý tým. „Byla to rozsáhlá akce, která trvala půl roku,“ podotkl restaurátor.
Vybudování kvalitní návštěvnické infrastruktury tohoto díla umožnily dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod.
Odborní zájemci si mohou sochy prohlédnout po domluvě s obecním úřadem. Veřejnost se pohledem na sochy pokochá až od jara.