VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s korupcí? V síti je Horáková

Znojmo – Audit fungování radnice v letech 2006 až 2010 odtajnila v pátek znojemská radnice. Médiím představili skoro třísetstránkový dokument starosta Zbyšek Kaššai, zástupce auditorské firmy KŠD Šťovíček Marek Bilej a mluvčí rady města Pavel Jajtner.

31.7.2011 16
SDÍLEJ:

Bývalá vedoucí majetkového odboru Renata Horáková.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Zpráva podrobně rozebírá především praktiky zadávání veřejných zakázek ve čtyřech příspěvkových organizacích města, tedy Správě majetku, Městských lesích, Městské zeleni a Znojemské Besedě a rovněž na odboru organizačním, majetkovém a rozvoje.

Ve většině případů mělo jít o opakované přidělování zakázek stále stejným firmám bez výběrového řízení. Objednávky přitom měly znít na stovky tisíc i miliony korun. Ve zprávě se opakují názvy firem známé z korupční kauzy bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře jako Pozemní stavby či VHS, ale i desítky dalších společností ze Znojma i odjinud.

Radnice chce celý dokument zveřejnit v pondělí na svých webových stránkách.
„Z výsledku auditu jednoznačně vyplývá, že ve Znojmě docházelo v letech 2006 až 2010 k opakovanému porušování zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl starosta Kaššai.

Ten ale nedokázal upřesnit, o kolik peněz mohlo město v daném období přijít. „Celkovou částku nedovedeme odhadnout, to by bylo na delší zkoumání. V případě nastavení jasných a transparentních pravidel pro zadávání veřejných zakázek ale město ušetří desítky milionů. Tato pravidla připravíme do konce měsíce září,“ slíbil starosta.

Na radnici navíc vznikla čtyřčlenná komise, která má závěry auditora dále prozkoumat. „Sestavili jsme čtyřčlennou komisi ve složení Jiří Ludvík, Ludvík Hekrle, Vlastimil Gabrhel a Pavel Jajtner. Ta do konce srpna doporučí radě, jak naložit se závěry auditora a zda město podá trestní oznámení na konkrétní osoby,“ sdělil mluvčí rady Pavel Jajtner.

Nechce sekat hlavy

Starosta chce audit použít i k personálním změnám. „Nechci apriori sekat hlavy. Chci ale audit použít i k nápravě drobných i velkých pochybení a zabránit jejich opakování,“ dodal Kaššai.

Oproti poměrně očekávaným závěrům auditu je naopak velmi překvapivý titulek zprávy, kterou město k tiskové konferenci vydalo: „Radnice ve Znojmě představila první výsledky boje s korupcí: v síti auditora uvízlo mnoho osob včetně ing. Horákové a ing. Šedivého“.

Starosta a jeho mediální poradce se tak zřejmě vypořádali s kritikou právě těchto dvou úředníků. Horáková přístup radnice dlouhodobě kritizovala již za minulého vedení a pokračuje v tom i nyní. Naposledy ve včerejším vydání Znojemského deníku Rovnost. Horáková navíc právě včera dostala výpověď.
„Není mi jasné, co ing. Šedivý v roli vedoucího IT na úřadě vlastně dělal. Jakmile město potřebovalo nainstalovat nový počítač nebo vyměnit toner, najímal si externí firmu, jejíž honorář činil během posledních tří let přes pět a půl milionu korun. Sám přitom měl k dispozici pět IT inženýrů,“ sdělil starosta.

Řadu nestandardních postupů měl auditor najít při pronájmech a prodejích majetku, který měla na starosti právě Horáková. „Auditoři se domnívají, že ve zdokumentovaných případech prodeje bytů, které byly v kompetenci majetkového odboru, existuje podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ prozradil Kaššai.

Až dvanáct let vězení

Naopak: v celé tiskové zprávě není ani jednou zmíněno jméno bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře, kterého kvůli korupci stíhá policie. Na úplatcích i od znojemských stavebních firem si měl přijít na více než devět set tisíc korun, za což mu nyní hrozí až dvanáct let ve vězení. Přátelským vztahem ke Krejčířovi se přitom netajil jak jeho bývalý přímý nadřízený a tehdejší starosta Petr Nezveda, tak právě nynější starosta Kaššai. Ten spolu s ním vyrážel na lovy zvěře.

Na korupci na znojemské radnici přitom poukázala právě Horáková. „Mohu potvrdit, že protikorupční policie se celou kauzou na znojemské radnici začala zabývat na základě oznámení paní Horákové a pana Ludvíka. Významnou součinnost pak policii poskytl i vedoucí IT oddělení pan Šedivý,“ řekl břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna, který případ dozoruje.

Šokovaná z textu oficiální tiskové zprávy je sama Horáková. „Výrok, že jsem uvízla v síti boje s korupcí, považuji za nehoráznost. Zejména z úst starosty, který mi sám řekl, že jsem vůči nyní stíhanému extajemníkovi Krejčířovi nebyla dost loajální. Pozastavuji se nad tím, že takzvaný nezávislý audit provádí kancelář, která současně zastupuje město ve sporu o neplatnost mého odvolání. Každý ať si udělá úsudek sám. Pro mne je zásadní, co ve věci korupce vyšetří policie a jak případně rozhodne státní zastupitelství a soud,“ reagovala na text tiskové zprávy Horáková.

Šedivý podle svých prvních slov zvažuje trestní oznámení pro pomluvu.
Podle jedné ze znojemských právniček nelze zprávu právní kanceláře KŠD Šťovíček považovat za standardní audit. „Prováděla jej totiž advokátní kancelář, která současně poskytuje městu Znojmu právní služby a zastupuje jej ve sporu s paní Horákovou o neplatné odvolání z funkce. Jako advokáti města proto autoři auditu nemohli zveřejnit nic, co by v tomto sporu město poškodilo. Jednali by totiž v rozporu se zájmy svého klienta, což zákon nejen zakazuje, ale dokonce zavazuje advokáta jednat dle pokynů klienta,“ řekla právnička, která ale v této souvislosti nechtěla zveřejnit jméno.

Kancelář KŠD Šťovíček už několikrát zastupovala i samotnou ČSSD, například v kauze transportérů Pandur, stejně jako i bývalého předsedu strany Jiřího Paroubka.

Autor: Daniel Smola

31.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení