VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova bývalého katastru je opuštěná

Znojmo – Již druhým rokem zůstávají večer temná okna bývalého katastru ve Veselé ulici. Poté, co jej opustili úředníci katastrálního úřadu, nenašel se zatím jediný zájemce, který by mu vdechl život.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Rohová budova bývalého katastru ve Veselé ulici.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Katastrální úřad Jihomoravského kraje nabídl v prvním kole budovu bezplatně organizačním složkám státu. „Toto kolo se již uskutečnilo, ale žádná státní organizace ve Znojmě o dům neprojevila zájem,“ sdělil již dříve ředitel úřadu Josef Kamera.

Vedení Znojma zvažovalo různé využité této budovy ihned po odstěhování pracoviště katastrálního ú­řadu. „Město mělo zájem o bezúplatný převod. Ze strany Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme obdrželi odpověď, že takový převod není možný. Znojmo by muselo dodat zpracovaný projekt, ze kterého by byl patrný veřejný zájem. Vzhledem k současnému zadlužení města předpokládám, že na nabídku, týkající se odkoupení budovy nebude radnice reagovat,“ vysvětlila vedoucí majetkového odboru Jana Antošová.

Neúspěšný bezúplatný převod potvrdila i mluvčí znojemské radnice Renáta Šimečková. „Město žádalo v loňském roce o bezúplatný převod ve veřejném zájmu podle zákona. Projekt na využití budovy nemělo minulé vedení radnice vypracován a o plánech či případných záměrech, týkajících se budovy bývalého katastru v tuto chvíli nic bližšího nevím,“ objasnila Šimečková.

Rozsáhlý rohový dům nyní katastrální úřad nabízí za bezmála pět milionů. „V současné době uveřejňujeme výzvu k podání nabídek na odkoupení budovy. Vzhledem ke změně legislativy jsme museli mít zpracovaný nový znalecký posudek a stanovit odhadní cenu domu. Od jedenáctého února je nabídka zveřejněna na www.centralniadresa.cz a zájemci o koupi domu se mohou přihlásit do třetího března. Objekt nabízíme za minimální cenu čtyři miliony a devět set tisíc korun. Cena vychází se znaleckého posudku a zahrnuje další náklady s převodem spojené, vysvětlila Eva Krajíčková, zástupkyně ředitele Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj v Brně.

O lukrativní dům měl zpočátku zájem také soukromý podnikatel, který v centru Znojma již opravil několik, většinou značně zdevastovaných domů. Jeden z nedávno opravených je nedaleko Václavského náměstí, na rohu ulic Přemyslovců a Velká Františkánská. Uvolněný objekt na Václavském náměstí podnikatele zaujal.

„Zpočátku jsem se o budovu letmo zajímal, ale nyní jsem se soustředil na koupi jiných objektů v centru Znojma. Letos bych rád začal s opravami nechvalně známé ruiny v ulici Klácelova a koupil jsem také dům v ulici Velká Mikulášská. Ten bych rád opravil posléze,“ informoval brněnský architekt Petr Skrušný.

Budova bývalého katastru na rohu Veslé ulice a Václavského náměstí je již dva roky opuštěná a čeká na své další využití.

Historii nárožního domu z konce devatenáctého století, ve kterém léta pracovali úředníci katastrálního pracoviště, stručně přiblížil znojemský památkář Jan Kozdas. „Bývalo zde několik proslulých kaváren. Hosté měli možnost i ubytování a tradovalo se, že zde bylo možné získat i speciální služby,“ uvedl Kozdas v narážce na údajné služby prostitutek.

Dům sice není kulturní památkou, ale má svou kulturní hodnotu. „Uvnitř jsou lapidární sloupy a fasáda je ve stylu pozdního klasicismu,“ popsal budovu Kozdas. Prostor by byl nejlépe využitelný pro společenský a kulturní život. „Když se postaví kostel, měl by sloužit jako kostel. Totéž se dá říci o kavárně. Rád bych zde viděl třeba literární kavárnu,“ dodal již dříve Kozdas.

Pro výpis z katastru a další dokumenty chodí lidé již druhým rokem do opravené budovy po vojenské správě v Pražské ulici.

Autor:

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení