VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budování kanalizace odhalilo středověké podzemí. V Petrovicích

Petrovice /FOTOGALERIE/ – Vesnice na Znojemsku jsou protkané podzemními chodbami. Sloužily za válek jako skrýše a Petrovice nejsou výjimkou. Takové hlasy byly slyšet mezi pamětníky dlouhá léta. Nedávné budování kanalizace ve vsi prokázalo, že místní lidé měli pravdu. Podzemní labyrint pod rodinnými domy prozkoumal nedávno petrovický badatel Bronislav Gruna, který se společně s manželkou Evou zajímá o regionální historii. Své závěry uveřejnili v obecním zpravodaji i na obecním webu. „O existenci podzemí existuje několik zpráv zapsaných v obecní kronice nebo předávaných ústní tradicí," uvedli Grunovi.

8.10.2015 1
SDÍLEJ:

Budování přípojky k domu číslo 49 odkrylo dávné podzemní chodby. Více fotografií najdou zájemci na webu Petrovic.Foto: archiv manželů Grunových

Před časem měli možnost podívat se do části labyrintu pod rodinnými domy nedaleko hasičské zbrojnice. „Podle charakteru podzemního systému chodeb a komor můžeme naše podzemí označit jako loch. Lidé je hloubili ve středověku a raném novověku a sloužily jako skrýše během válečných pohrom," vysvětlili badatelé.

Ke vstupu do podzemí využil Bronislav Gruna propad na dně výkopu kanalizační přípojky k domu číslo 49. Nalezl úzké chodby, které ústily do tří komor. Další spojovací chodba již byla zaplavená a je pravděpodobné, že podzemí prostory pokračují i pod sousední dům. V minulosti se mohlo jednat o jednu usedlost. „K časovému zařazení nám pomohl nález zlomků keramiky a také téměř celé nádoby, které datujeme do patnáctého století," naznačila Eva Grunová, která je vystudovanou historičkou.

Všechny nálezy putovaly do Ústavu archeologické a památkové péče. „Nyní všechny nálezy, které souvisí s budováním kanalizace v Petrovicích, zpracováváme. Část z nich jsme již zdokumentovali. K dataci odkrytého podzemí se nemohu vyjádřit, dokud není výzkum dokončený," poznamenal archeolog David Humpola.

Podle petrovické starostky Ireny Záviškové se podobný nález dal očekávat. „Jen jsem trnula, aby se dělníkům na bagru nic nestalo. Nakonec vše dobře dopadlo a na podzemí narazili při budování domovní přípojky," netajila úlevu Závišková. Jak doplnila, v polovině příštího týdne ji čeká schůzka se silničáři. Měli by společně dojít k řešení, jak silnici, která vede nad chodbou, zpevnit.

Petrovičtí své podzemí patrně nezpřístupní. Důvodem je kromě finanční náročnosti také fakt, že vede pod rodinnými domy.

Před lety odhalilo budování kanalizace podzemí labyrint v Přeskačích. Před šesti lety jej obec zpřístupnila turistům a každoročně si do vsi najde cestu na tisíc návštěvníků. Čtyřicet metrů dlouhé podzemí tvoří tři kruhové místnosti a součástí je i budova s archeologickou expozicí. „Viděli jsme to jako zajímavost. Podzemí bylo z velké části zachovalé a dokázali jsme je vyčistit svépomocí," naznačil místostarosta Přeskačí Jiří Němec s tím, že se jim podařilo sehnat čtyřistatisícové dotace a stejná částka putovala z obecního rozpočtu. Peníze sloužily zejména na vybudování vstupu s archeologickou expozicí.

Autor: Ilona Pergrová

8.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení