VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty do Rakouska čekají na opravy

Jaroslavice, Šafov - Z cest ze Znojemska do Rakouska opraví silničáři asi jen silnice z Jaroslavic do Seefeldu. Na Vranovsku chtějí lákat cykloturisty, na opravy ale chybí peníze.

24.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jaroslav Sýbek

Zatím jen v Jaroslavicích mají cyklisté a motoristé šanci, že se v dohledné době dočkají nové silnice přes hranici. Další cesty k sousedům, které by mohli volněji využívat, zatím na opravy čekají. Starostové v nich vidí možnost zejména pro rozvoj turistiky. Opravy ale váznou na penězích.

„Konkrétní výsledek měla zatím jen jednání s rakouskou stranou v Jaroslavicích. My máme projekt hotový, nyní dokončují své přípravy Rakušané. Společně pak podáme žádost o podporu z evropských fondů,“ sdělil šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Z Jaroslavic vedou k dolnorakouským sousedům do Seefeldu a Kadolze dvě cesty. „Jedna je na hranicích dosud přerušená, druhá je od zřízení někdejšího malého přechodu upravená jako lepší cyklostezka. Bude na ní potřeba upravit povrch a na několika místech ji rozšířit, aby se mohla vyhýbat i auta,“ dodal Komůrka.

Podle starosty Jaroslavic Petra Zálešáka je na opravy nejvyšší čas. „Už nyní je na silnicích provoz. Až budou opravené, jistě ještě vzroste. Rekonstrukce je už velmi potřeba, povrchy jsou rozbité, kdyby silničáři cestu neudržovali, už by z ní byla jen lepší polňačka,“ podotkl starosta.
Lidé jezdí přes hranici, podle něj, hlavně za prací, ale i za rekreací na koupaliště nebo na výlety po jihomoravských i dolnorakouských vinařských cyklostezkách.

Právě rozvoj turistiky by obnova cest přes hranici měla přinést i na Vranovsko. Myslí si to alespoň starosta Vranova a předseda sdružení obcí mikroregionu Lubomír Vedra. Plány obcí ovšem naráží na nedostatek peněz.

„Z našeho pohledu by bylo nejvíc zapotřebí rozšíření provozu přes někdejší malý přechod Podmýče – Felling. Cesta je tam jen pro cyklisty. My bychom velmi uvítali, aby tudy mohla jezdit i auta a lidé se jednodušeji dostali z Hardeggu do Vranova ,“ řekl Vedra.

Další jednání vedli zástupci obcí ohledně vylepšení silnice mezi Šafovem a Langau. „Nyní je to ovšem na mrtvém bodě, kvůli penězům. Kraj musí hlavně škrtat, proto s dalšími jednáními budeme asi muset vyčkat,“ dodal Vedra.

Právě dvě cesty z Šafova do Rakouska jsou pro současný stav přeshraničních silnic typické. „Z Šafova vede k hranici třímetrová cesta s jedním pruhem, na rakouské straně je běžná silnice. Druhá silnice sloužila pohraničníkům k rychlým výjezdům na hranici. Teď už je v hodně špatném stavu. Za hranicí na ni ale navazuje pěkná silnice do Riegesburgu,“ popsal starosta Šafova František Šebák.

Jak dodal, o vylepšení současné stezky do Langau mají zájem i sousedé. „Jde o to cestu aspoň rozšířit, aby se na ní na jednom či dvou místech mohla vyhnout auta. Záleží ovšem na penězích. Obec je nemá. A silničáři řekli, že to udělají, pokud peníze seženeme,“ poznamenal starosta.
„V poslední době je vidět velký nárůst počtu cykloturistů. Otevření dalších tras by jistě přitažlivosti Šafova a okolí prospělo,“ řekl starosta.

Autor: Martin Moštěk

24.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Student Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Mikuláš Muroň vytvořil webovou aplikaci, která v Brně vyhodnotí kvalitu bydlení.
6

Kde je bezpečno a kde se dobře dýchá? Mapa najde ideální bydlení v Brně

Místo události, při níž v úterý ráno zahynul jeden voják, je obehnané páskami.
6

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Důchodci získají nový altán a zahradu za domem, kde bydlí

Znojmo – Ještě tento měsíc začnou práce na úpravách zahrady s novým altánkem pro obyvatele domu s pečovatelskou službou v ulici Dukelských bojovníků ve Znojmě. Nejstarší obyvatelé Znojma, kteří tam našli svůj domov, se mohou těšit na nové příjemné prostředí za budovou svého domu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Vyhořelý mlýn ve Vranově chtějí majitelé vyškrtnout ze seznamu památek

Vranov nad Dyjí – Sotva manželé Rössovi bývalý mlýn ve Vranově nad Dyjí koupili, lehl popelem. Nyní cítí únavu i beznaděj nad úředními průtahy. Bezmála čtyři měsíce po ničivém požáru nemá policie jasno, proč mlýn shořel. Jeho majitelé požádali o jeho vynětí ze seznamu kulturních památek. Reagují tak na to, že památkáři nesouhlasí s plánovaným zbudováním penzionu.

Stát chystá zákaz těžby borovic. Majitelé jsou proti

Jižní Morava – Už za měsíc má platit dočasný zákaz cíleného kácení smrků a borovic po celé České republice. Ministerstvo zemědělství tak chce zvýšit odolnost jehličnanů, které na řadě míst decimují přemnožení kůrovci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení