VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty do Rakouska čekají na opravy

Jaroslavice, Šafov - Z cest ze Znojemska do Rakouska opraví silničáři asi jen silnice z Jaroslavic do Seefeldu. Na Vranovsku chtějí lákat cykloturisty, na opravy ale chybí peníze.

24.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jaroslav Sýbek

Zatím jen v Jaroslavicích mají cyklisté a motoristé šanci, že se v dohledné době dočkají nové silnice přes hranici. Další cesty k sousedům, které by mohli volněji využívat, zatím na opravy čekají. Starostové v nich vidí možnost zejména pro rozvoj turistiky. Opravy ale váznou na penězích.

„Konkrétní výsledek měla zatím jen jednání s rakouskou stranou v Jaroslavicích. My máme projekt hotový, nyní dokončují své přípravy Rakušané. Společně pak podáme žádost o podporu z evropských fondů,“ sdělil šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Z Jaroslavic vedou k dolnorakouským sousedům do Seefeldu a Kadolze dvě cesty. „Jedna je na hranicích dosud přerušená, druhá je od zřízení někdejšího malého přechodu upravená jako lepší cyklostezka. Bude na ní potřeba upravit povrch a na několika místech ji rozšířit, aby se mohla vyhýbat i auta,“ dodal Komůrka.

Podle starosty Jaroslavic Petra Zálešáka je na opravy nejvyšší čas. „Už nyní je na silnicích provoz. Až budou opravené, jistě ještě vzroste. Rekonstrukce je už velmi potřeba, povrchy jsou rozbité, kdyby silničáři cestu neudržovali, už by z ní byla jen lepší polňačka,“ podotkl starosta.
Lidé jezdí přes hranici, podle něj, hlavně za prací, ale i za rekreací na koupaliště nebo na výlety po jihomoravských i dolnorakouských vinařských cyklostezkách.

Právě rozvoj turistiky by obnova cest přes hranici měla přinést i na Vranovsko. Myslí si to alespoň starosta Vranova a předseda sdružení obcí mikroregionu Lubomír Vedra. Plány obcí ovšem naráží na nedostatek peněz.

„Z našeho pohledu by bylo nejvíc zapotřebí rozšíření provozu přes někdejší malý přechod Podmýče – Felling. Cesta je tam jen pro cyklisty. My bychom velmi uvítali, aby tudy mohla jezdit i auta a lidé se jednodušeji dostali z Hardeggu do Vranova ,“ řekl Vedra.

Další jednání vedli zástupci obcí ohledně vylepšení silnice mezi Šafovem a Langau. „Nyní je to ovšem na mrtvém bodě, kvůli penězům. Kraj musí hlavně škrtat, proto s dalšími jednáními budeme asi muset vyčkat,“ dodal Vedra.

Právě dvě cesty z Šafova do Rakouska jsou pro současný stav přeshraničních silnic typické. „Z Šafova vede k hranici třímetrová cesta s jedním pruhem, na rakouské straně je běžná silnice. Druhá silnice sloužila pohraničníkům k rychlým výjezdům na hranici. Teď už je v hodně špatném stavu. Za hranicí na ni ale navazuje pěkná silnice do Riegesburgu,“ popsal starosta Šafova František Šebák.

Jak dodal, o vylepšení současné stezky do Langau mají zájem i sousedé. „Jde o to cestu aspoň rozšířit, aby se na ní na jednom či dvou místech mohla vyhnout auta. Záleží ovšem na penězích. Obec je nemá. A silničáři řekli, že to udělají, pokud peníze seženeme,“ poznamenal starosta.
„V poslední době je vidět velký nárůst počtu cykloturistů. Otevření dalších tras by jistě přitažlivosti Šafova a okolí prospělo,“ řekl starosta.

Autor: Martin Moštěk

24.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silnice nižších tříd vylepší miliarda z Evropské kasy

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Auto skončilo na střeše. Muž utrpěl otřes mozku

Znojmo lidé propíchali špendlíky. Na mapě označili pocity z města

Znojmo – Lákavé, ale místy zanedbané centrum Znojma s přitažlivými parky, které potřebují lepší péči, a město zatížené obtěžujícím provozem vykreslili obyvatelé města v Pocitové mapě zveřejněné na webu města.

V Hrušovanech vyroste nový komplex. S byty a obchody

Hrušovany nad Jevišovkou – Na místě bývalého zahradnictví nedaleko centra Hrušovan nad Jevišovkou vyroste šestašedesát nových bytů. „Nyní finišují práce na projektu inženýrských sítí.,“ sdělil starosta obce Miroslav Miloš.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Máte nevyžádaný hovor ze zahraničí? Nevolejte zpět, jde o podvod

Praha, jižní Morava – V pondělí a úterý se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním ze zahraničních telefonních čísel například z Alžírska, Pobřeží slonoviny či Afghánistánu. Útočníkům jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět. Ten za to pak zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení