Přitom proti chřipce se dá už několik let účinně bránit.
„Teď je na očkování nejlepší období. Zhruba tři týdny trvá, než si tělo vytvoří protilátky, aby se mohlo bránit. Leden a únor jsou pak nejkritičtějším obdobím. První menší vlnu viróz už přitom máme za sebou. Momentálně je počet nemocných stabilní,“ uvedl šéf sdružení praktických lékařů Karel Hulán.

Podle něj ale mezi lidmi zatím o očkování velká poptávka není. „Zájem není takový, jaký by měl být. Například v sousedním Rakousku je proočkovanost populace podstatně větší než u nás. Myslím si, že je to špatnou osvětou,“ vysvětluje lékař.

Mezi lidmi pořád panují předsudky. „Setkávám se i s názory, že očkování nic neřeší, nebo naopak může chřipku přímo způsobit. Lidé spíše spoléhají na prášky nebo ovoce. Já osobně očkování rozhodně doporučuji. Vakcíny jsou dokonalejší, než byly dříve. Nezpůsobují žádné komplikace. Pro starší lidi, které může chřipka ohrozit na životě, je vakcína určitě velice žádoucí. Snažím se pacientům aktivně vakcíny nabízet a informovat je. Za poslední měsíc mojí ordinací prošlo asi sto pacientů, kteří se nechali naočkovat,“ vypočítal Hulán.

Lidé se mohou nechat očkovat i v očkovacím centru či u svého praktického lékaře. „Před několika lety jsme ještě vakcinaci prováděli i na hygienické stanici. O tuto agendu jsme však přišli. Přímo ve Znojmě ale existuje pobočka očkovacího centra, která má otevřeno dva dny v týdnu. Nachází se sice v budově hygienické stanice, ale je to soukromý subjekt. Tohle je jedna z možností. Druhou variantou je praktický lékař,“ vysvětlila vedoucí
protiepidemiologického odboru v Brně Renata Vaverková.

Nic bolestivého

Pro lidi nad pětašedesát let je vakcína zdarma. Stejné pravidlo platí i pro cukrovkáře, nemocné se srdcem a dalšími závažnějšími nemocemi. „Ostatní zaplatí přibližně sto šedesát korun za vakcínu a sto šedesát korun za aplikaci. Takže celková suma se pohybuje kolem tří set padesáti korun. Očkování se provádí jednou ročně. Není to nic bolestivého,“ ujistil Hulán.

Pro očkování je ideální, aby byl člověk zdráv. „Pokud se chce člověk nechat naočkovat, neměl by mít teplotu, rýmu ani respirační problémy,“ vysvětlila Vaverková.

Výskyt chřipky souvisí se situací na celé severní polokouli. „Podle tohoto stavu odhadujeme, jak se chřipka posunuje a kdy se vyskytne v České republice. Hodnocení z minulých sezon ukazuje, že konec ledna a začátek února je nejrizikovější čas na vznik chřipkové epidemie,“ varuje šéfka protiepidemiologického odboru.

Z dlouhodobých sledování je roční počet lidí, kteří podlehnou onemocnění chřipkou zhruba tisíc pět set až dva tisíce v celé republice. I přes tato vysoká čísla bere velká část lidí očkování jako zbytečnost. „Chráníme se vitamíny či homeopatiky a zatím je to dobré,“ svěřila se Kateřina Lustigová.