VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čižmář odchází z úřadu. Kvůli auditu

Znojmo - Z jedné z vedoucích funkcí na úřadě odchází po dohodě s vedením města Zdeněk Čižmář. Vaz mu zlomily výsledky auditu radnice.

20.10.2011 50
SDÍLEJ:

Zdeněk Čižmář.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Přestože teprve před dvěma měsíci ho tajemník znojemského městského úřadu jmenoval do funkce vedoucího nově vzniklého oddělení rozvoje, Zdeněk Čižmář ke konci roku z úřadu odchází. Dohodl se na tom s vedením města. To se ale předtím shodlo na tom, že by bývalý vedoucí odboru rozvoje v nové funkci zůstávat neměl. Důvodem je audit, který právě na Čižmářem řízeném odboru rozvoje našel celou řadu pochybení.

„Pan Čižmář odchází ke konci roku na základě dohody. Na jeho odchodu se shodli všichni koaliční partneři, panu Čižmářovi jsme pak naše stanovisko dali najevo. Celá věc samozřejmě vychází z výsledků auditu, který na odboru rozvoje našel řadu chyb,“ řekl nynější starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

„Po odvolání ředitele Správy nemovitostí majetku města je odchod Zdeňka Čižmáře dalším dokladem naší snahy o stabilizaci úřadu i systému kolem městských investic. Například i kolem zadání stavby domu seniorů se nyní objevují chyby a vícenáklady. Radnice je tak stále finančně zatěžována kroky, které prováděla radnice ještě pod vedením starosty Nezvedy,“ dodal Gabrhel.

Reakci odcházejícího vedoucího se Znojemskému deníku nepodařilo včera získat. Nezvedal mobilní telefon ani linku v kanceláři.

Čižmářův stranický kolega a lídr opozičních občanských demokratů Petr Nezveda potvrdil, že o odchodu bývalého vedoucího odboru rozvoje z radnice již ví. Naznačil obavu, že za celou věcí může být buď politika, nebo osobní spory. „Tajemník má jistě na takové rozhodnutí právo, důvody odchodu ovšem neznám. Pokud jsou věcné a racionální, těžko vůči tomu něco namítat. Byl bych ovšem nerad, pokud by Zdeněk Čižmář musel odejít třeba kvůli členství v ODS,“ podotkl Nezveda.

V postupu vedení města je podle něj určitá nelogičnost. „Při letních personálních změnách, když už byl k dispozici audit, byl kolega Čižmář fakticky potvrzen ve funkci, když ho jmenovali vedoucím oddělení investic na novém odboru. Nyní odchází. Vidím velký otazník nad tím, co se v tak krátké době změnilo. Mohu se jen dohadovat, že jde o záležitost spíše v osobní rovině,“ dodal bývalý modrý starosta.

Na vyhodnocování auditu dál pracuje skupina pověřená městskou radou. „Jednali jsme s právníky i vedením města. Ze všech diskusí vyplynul závěr, že pro případné zvažování trestní odpovědnosti konkrétních lidí na úřadu musíme mít znalecký odhad škody, kterou svým počínáním městu způsobili. Až ji budeme znát, rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl předseda finančního výboru radnice Ludvík Hekrle (KSČM).

Podle právníků města tehdejší odbor rozvoje dělal vážné chyby při zadávání veřejných zakázek. „Ve většině případů se jedná o závažné rozpory se Zákonem o veřejných zakázkách, které ze strany ÚOHS mohou být posuzovány jako správní delikt,“ napsali auditoři.

Řadu připomínek měli právníci k zakázce na regeneraci památkového jádra města, kterou vyhrálo sdružení firem včetně VHS plus. „Vítězný uchazeč předložil nabídku, která neobsahovala nejnižší cenu. Nejnižší nabídkovou cenu podala společnost COLAS,“ zapsali do zprávy auditoři.
Poukázali také na to, že město se sdružením posléze podepsalo dodatek smlouvy, který zvedl cenu zakázky z původních pětapadesáti milionů o dvanáct milionů výše.

DANIEL SMOLA
MARTIN MOŠTĚK

20.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 50
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení