„Přeladění analogového vysílání ČT1 a ČT2 na vysílači Brno – Kojál se lidé na jižní Moravě dočkají těsně před vypnutím analogového vysílání ČT2 a spuštěním digitálního vysílání všech čtyř programů ČT z Kojálu,“ uvedl mluvčí České televize Štěpán Janda. Dodal, že taková změna Jihomoravanům usnadní přípravu na změnu vysílání. „Teď si mohou všechny případné úpravy na příjmových zařízeních provést naráz a definitivně,“ vysvětlil Janda.

Původní termín pro přeladění signálu byl první říjen. „Mnoho diváků by si muselo dočasně upravit příjem kanálů, než prvního prosince spustíme digitální zemské vysílání. Po dvou měsících by museli nastavení opět měnit,“ vysvětlil Janda, proč se rozhodli digitalizaci posunout. Signál se tak přeladí někdy koncem letošního listopadu. Na přesné datum a hodinu, kdy se na vysílači Brno – Kojál změní analogové vysílací kmitočty ČT1 a ČT2, Česká televize ještě lidi upozorní.

Brňané, kteří přijímají signál z vysílače Hády, na digitální vysílání přešli už téměř před rokem. Můžou si tak užívat všechny nabízené stanice – Českou televizi, Český rozhlas, Novu, Óčko, Z1 a Public TV. Jediná televize, která zatím stále pro Brno vysílá analogově, je Prima.

Ne každému však přechod vyhovuje. „Kdybych si mohl vybrat, tak se vrátím zpět k analogovému vysílání. Člověk musí mít na stole několik ovladačů, i ta kvalita obrazu je paradoxně horší než dřív. Je sice fajn, že si můžu vybírat z digitálního přehledu pořadů, ale to je tak všechno. Jenže s tím už stejně nikdo nic nenadělá,“ myslí si Brňan Martin Cígler.

O výhodách digitálního vysílání je naopak přesvědčená mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková. „Velký problém analogové televize je rušení signálu a následný nekvalitní obraz, jako jsou nejrůznější pruhy nebo duchové, to se s digitálním nestane. Navíc nabízí mnohem rozsáhlejší výběr programů,“ uvedla Makrlíková.

Lidé můžou na digitální vysílání přejít různými způsoby. Buď si ke své staré televizi koupí set–top box, nebo si rovnou pořídí televizi novou. Pokud bydlí v paneláku, často jim změnu vysílání zařídí přímo majitel domu. „ U nás v domě majitel vyměnil analogovou anténu za digitální, já osobně kabelovku nemám,“ řekla Zuzana Kleinová z Brna.

S digitalizací je celkem spokojená. „Potěšilo mě rozšíření programové nabídky. Někdy se však bez varování mění. Vetšinou naštěstí programy přibývají, ale třeba Óčko se ztratilo nevím kam. Bohužel každý nový program pro mne znamená kompletní přeladění všech ostatních a jejich následné seřazení do oblíbeného nastavení, což je dost nepohodlné,“ postěžovala si Kleinová.

Analogové televize už dnes téměř nejsou k dostání. Potvrzuje to Radek Malý z prodejny Datart v brněnském Avionu. „Ani na prodejně už je skoro nemáme, snad jen dva nebo tři starší modely. Většina televizí má dnes zabudovaný digitální příjmač. Analogovou si dneska stejně skoro nikdo nekoupí,“ řekl Malý.

Vypínání analogu na jižní Moravě přijde v několika vlnách. V září 2010 začnou Brňané přijímat digitální signál televize Prima a zbytek jižní Moravy signál televize Nova. Úplná analogová tma, tedy naprostý přechod na digitální vysílání, čeká jižní Moravu v listopadu 2011.

Autorky: MARKÉTA FORRÓ A TEREZA BARTOŠÍKOVÁ