Zase o něco měkčí bavlnku připravuje pro život důchodců pravicové vedení města Znojma. Nejen že senioři mohou zdarma využívat městskou hromadnou dopravu a za polovinu ceny jezdí na týdenní pobyty k moři, teď budou moci vyrazit i do lázní. Třídenní pobyty bude opět polovinou částky dotovat městská pokladna.

S podnětem rozšířit nabídku dotovaných pobytů u moře i o kratší zájezdy do lázní přišli sami důchodci. A radní jim nyní vyhověli.
„Ozdravné pobyty seniorů se setkaly s velice kladným ohlasem. Ne všichni ale mohou, ať už ze zdravotních či jiných důvodů, vycestovat do Chorvatska. Jak jsme ale zjistili, kratší pobyt v lázních, někde blíže, by přivítali,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda, člen ODS.

Důchodci vyrazí do tuzemských lázní na podzim. Cestovní kancelář Čedok, která městskou soutěž na dodavatele zájezdů vyhrála, pro ně připraví čtyři třídenní termíny. „V nabídce bude několik různě zaměřených lázeňských středisek. S největší pravděpodobností půjde o Třeboň, Mariánské lázně, Jeseník a Luhačovice. Cena zájezdu se bude pohybovat kolem tří tisíc korun, polovinu z částky zaplatí město. V ceně bude zahrnuto i několik lázeňských procedur,“ doplnila mluvčí města Denisa Šipošová.

Stejně jako vloni uspořádá radnice i týdenní zájezdy důchodců k moři.
„Pobyty u moře dodá, stejně jako loni, cestovní kancelář ABC Tours. Několik zájezdů do Chorvatska se uskuteční v měsíci červnu. Cena zájezdu bude asi dvanáct tisíc korun. Město důchodcům přispěje padesáti procenty z celkové částky. Podmínkou účasti mimo jiné je, že žadatel nesmí dlužit městu, ani jeho příspěvkových organizacím. Přednost budou mít ti, kteří na dotovaném zájezdu nebyli vloni,“ doplnila mluvčí.

Městská pokladna zaplatí za ozdravné pobyty seniorů u moře či v lázních celkem jeden a půl milionů korun.
Kromě důchodců se ale k moři bude moci podívat asi čtyřicítka dětí ze sociálně slabých rodin. Poslední týden v červnu mají vyrazit do chorvatského Umagu. „Město pořádá každý rok letní tábor pro děti z problémových rodin. Tímto nabídku rozšíříme i pro děti z jiných rodin s nižšími příjmy,“ říká starosta. S podobnými zájezdy pro děti mají zkušenosti v partnerském městě Bratislavě - Ružinově.

Podle Emila Čopfa, ředitele znojemského úřadu práce, který státní přídavky na děti vyplácí, by sociálně slabých rodin mohly být na Znojemsku tisíce.

„Jako jednu z dávek státní sociální podpory vyplácí přídavky na děti úřad práce. Čtyřicet děti ze sociálně slabých rodin je malé číslo. Z celého Znojemska žádá o přídavky asi patnáct tisíc lidí, z toho polovina na ně nedosáhne. Jen přímo ve Znojmě tak má nárok na přídavky několik tisíc lidí,“ řekl Čopf.

V rozpočtu města vyhradila radnice na pobyty dětí u moře čtyři sta tisíc korun. Rodiče či zákonní zástupci budou moci přihlásit na zájezd potomka, který má nárok na přídavky na dítě.

„Dítě bude muset také prokázat, že v daném školním roce nemá kázeňský prohřešek, třeba důtku třídního učitele či ředitele školy nebo zhoršenou známku z chování. A že nemá neomluvené hodiny. Pobyt bude plně hrazen z prostředků města, před uskutečněním zájezdu žadatel pouze uhradí deset procent z ceny zájezdu jako vratnou kauci,“ doplnila Šipošová.
Podrobné podmínky a termíny přihlášek, jak pro pobyty seniorů, tak dětí, radnice teprve zveřejní.